11 Mayıs 2021 Salı 12:46
Zen Poliklinik 1 nolu alan
Zen Poliklinik 1 nolu alan

Adolf Hitler´in babası Alois Hitler´in mektupları ortaya çıktı

Avusturyalı tarihçi Roman Sandgruber, bir kadının kendisini arayıp, Hitler´in babası tarafından yazılan mektuplar bulduğunu açıkladı.

Dünya 2151 görüntüleme
12 Mart 2021 Cuma

Sandgruber bu olaya ilk başta şüpheyle yaklaştığı çünkü daha önce buna benzer iddiaların boşa çıktığını belirtti. "Ancak bu kez kadının olduğu yere gidip o mektuplara baktığım an iddianın doğru olduğunu anladım" dedi.

Sandgruber, Adolf Hitler'in babası Alois Hitler ile yazıştığı kişi arasında 'bolca dedikodu' geçtiğini açıkladı. Mektupların üzerinde hala orijinal damgalar, posta pulları ve imzalar bile duruyor. Bütün bunlar mektupların sahte olma ihtimalini neredeyse ortadan kaldırıyor.

Adolf Hitler'in babası Alois ile ilgili bilgiler oldukça az. Avusturya tarihçiye göre Alois Hitler ile ilgili daha önce herhangi bir biyografi yayımlanmış değil.

Daha önceki bilgilerle birlikte yeni ortaya çıkan bu 31 mektubu da birleştiren tarihçi Sandgruber, Alois Hitler ile ilgili "Hitler'in Babası: Oğlu Nasıl Bir Diktatör Oldu" (Hitler's Father: How the Son Became A Dictator) adlı ilk biyografiyi kaleme aldı.

Mektuplarda Alois Hitler tarafından bir yol bakım görevlisi olduğu anlaşılan Josef Radlegger'e hitaben 1895 yılında kaleme alınan yazıda bir köydeki çiftlik evinin satın alınması konuşuluyor. Mektubun kaleme alındığı yıl Adolf Hitler 6 yaşındaymış.

Mektuplarla ilgili konuşan tarihçi Sandgruber, Josef Radlegger ile Alois Hitler arasında geçen konuşmaların sadece iş konuşmaları olmadığını, 'bolca aile dedikodusu' bulunduğunu da belirtiyor.

"Alois Hitler, zorba bir ev reisi" olarak bilinirdi diyen Sandgruber, mektupların aynı zamanda baba Hitler'in cana yakın tarafını da açığa çıkardığını dile getiriyor. Alois Hitler'e göre eşi Klara, 'sesiz bir ev kadını' olmaktan öte bir karaktere sahip. Avusturyalı tarihçi, Klara için, "Evde, özellikle para konularında mutlaka sesini yükseltirdi" diyor.

Mektuplar şu anda Linz Üniversitesi'nin kütüphanesinde bulunuyor.

 Kaynak: Euronews 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU