3 Aralık 2021 Cuma 20:24

Ankara´da Yahudi Mahallesi yıkım tehdidi altında

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara´nın çok kültürlülüğünün simgesi olan tarihi Yahudi Mahallesi´nin ve Ulus Tarihi Kent Merkezi´nin yıkım tehdidi altında olduğunu bildirdi.

Toplum 3412 görüntüleme
22 Mart 2021 Pazartesi

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Altındağ Belediyesi’nin Yahudi Mahallesi, Hacı Bayram Mahallesi, Kale Mahallesi ve Hergelen Meydanı’nda 4 etaplık kentsel dönüşüm projesi için yerinde incelemelerde bulunduğunu açıkladı. Candan, sürece Büyükşehir Belediyesi’nin müdahil olmamasına tepki gösterdi.

Candan, “Bakanlık Ankara’da Ulus Tarihi Kent Merkezi’nde tarihi ve kültürel varlıklarımızı tehdit eden bir kentsel dönüşüm süreci başlatıyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanında olan yerlerde sürece neden müdahil olmuyor? Benzer bir durumu Cumhuriyet döneminin ilk toplu konut alanı olan Saraçoğlu Mahallesi’nde de gördük. Büyükşehir Belediyesi kentin en değerli varlıklarından ve sorumluluğu bulunduğu kentsel alanlardan vaz mı geçiyor?” diye konuştu.

Kuşku uyandıran yangınların çıktığı Yahudi Mahallesi’nde bir kentsel dönüşüm hazırlığının ne anlama geldiğinin çok açık olduğunu ifade eden Candan, Ankara’nın çok kültürlülüğünün simgesi olan Yahudi Mahallesi’nin uzun süredir, korumasız, bakımsız ve tehdit altında olduğunun altını çizdi.

Candan, Büyükşehir Belediyesi’ni göreve davet ederek şunları belirtti:

“Ulus Tarihi Kent Merkezi parça parça ele alınamaz, koruma amaçlı imar planının yapılması elzemdir. Ankara Büyükşehir Belediyesi, Koruma Amaçlı İmar Planı yapmadığı Ankara’nın en değerli tarihsel varlıklarından olan Ulus Tarihi Kent Merkezini gözden çıkartmış oluyor. Ulus, Altındağ Belediyesi ve Çevre Şehircilik Bakanlığının tahripkâr müdahalesine terk ediliyor. Şimdi parçalanma ve yok edilme süreci Yahudi Mahallesine geldi. Bu alan içerisinde tescilli kültür varlıkları ve tescile değer yapılar var. Ulus Tarihi Kent Merkezi’nin tarihsel dokusunun korunmaması, sessiz kalınması kabul edilemez. Ankara Büyükşehir Belediyesini İtfaiye Meydanında, Yahudi Mahallesinde, Saraçoğlu Mahallesinde süre giden müdahalelere ilişkin suskunluğunu bozmaya davet ediyoruz.”

Kaynak : Medyaport.net

Geçen yıl  Ankara'daki Yahudi Mahallesi ile ilgili yaptığımız habere linkten ulaşabilirsiniz

https://www.salom.com.tr/haber-113971-ankarada_kulturel_bir_miras_yahudI_mahallesI.html

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel