13 Mayıs 2021 Perşembe 19:24
Zen Poliklinik 1 nolu alan
Zen Poliklinik 1 nolu alan

Irak´ın son Yahudi doktoru hayatını kaybetti

Dünya 589 görüntüleme
24 Mart 2021 Çarşamba

Irak'ın son Yahudi doktorunun hayatını kaybetmesi üzerine, Bağdat'ın Yahudi mirasının korunması ile ilgili endişeler de arttı.

İngiliz Yahudi Toplumunun önde gelen isimlerinden, Irak doğumlu Edwin Shuker, Facebook hesabından Iraklı Doktor Thafer Fuad Elyahou'nun kalp yetmezliğinden Bağdat’taki evinde öldüğünü duyurdu. Elyahou 60 yaşındaydı.

Shuker paylaşımında, “Thafer en zor koşullar altında çalıştı, özellikle uzun seneler sürmüş savaşın ve yaptırımların olduğu zamanlarda bile… Devlet hastanelerinde, birçok hastanın ödeme yapamayacağını bilmesine rağmen, hastalara bakmaya devam etti; onları her zaman koca bir gülümsemeyle ve sıcaklıkla karşıladı... Ölümüyle, cemaatin mezarlıkları, ibadet yerleri, sinagogları ve mirasları gibi varlıklarının yönetim işleri büyük bir darbe alacaktır” ifadelerini kullandı.

Elyahou bu görevlerin bir kısmını, cemaatin büyüklerinden, geçen sene hayatını kaybeden Sit Marcelle'den almıştı. Elyahou, Marcelle'nin yaşamının son aylarındaki bakımını üstlenmişti. Shuker, Elyahou'nun, Bağdat'ın kuzeydoğusunda yer alan Habibiya Yahudi Mezarlığında Marcelle'in mezarının yakınına gömüldüğünü belirtti.

Elyahou, Irak'ın çok az sayıdaki Yahudi toplumunun üyelerinden biriydi. Ülke 1970'lere kadar büyük bir Yahudi nüfusuna sahipti. Shuker, “... ölümü, 2600 senedir süregelen bir varoluşun hızlıca yok olmasına sebep olacak” şeklinde yazdı. Londra'da yayınlanan Jewish Cultural Heritage Initiative'in haberine göre Irak'ta Yahudi mirası olarak nitelendirilen 297 mekândan 68'i yok oldu.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ