20 Nisan 2021 Salı 03:53
Now Hair Time

Omer Sayımı- 4.Hafta

Nazlı DOENYAS Kavram 5808 görüntüleme
26 Mart 2021 Cuma

Omer saymanın dördüncü haftasında, Netsah olarak bilinen dayanıklılık duygusal özelliği geliştirilmeye çalışılır. Netsah dayanıklılık, metanet ve hırs demektir ve kararlılık ve azmin bir karışımıdır. Bu sabır, sebat ve cesaretin dengesidir. Dayanıklılık ayrıca güvenilir ve sorumlu olmaktır, bu da güven ve bağlılık sağlar. Dayanıklılık olmadan, herhangi bir iyi niyetin ya da çabanın başarı şansı yoktur. Dayanıklılık, canlı olmak, önemli ve değerli olan neyse, o doğrultuda hareket etmektir. İnandığımız şey için sonuna kadar savaşmaya hazır olmak demektir. Elbette ki bu dayanıklılığın sağlıklı ve üretken bir şekilde kullanıldığından emin olmak için dengeleri yakından takip etmek gerekir.

OMER (22)- 18 Nisan Pazar Akşamı ve Pazartesi Günü-Netsah’ın içindeki Hesed: Dayanıklılığın içindeki Sevecenlik

Bir şeyin dayanıklı olması için, sevilmesi gerekir. Tarafsız veya kayıtsız bir tavır, ancak sınırda ve düşük seviyeli bir bağlılığı ve adanmayı yansıtır. Eğer bağlanmakta, kendimizi bir şeye adamakta zorluk çekiyorsak, bağlanmamızı gerektiren nesne veya amacı ne kadar sevdiğimizi ve keyif aldığımızı inceleyelim. İşimizi seviyor muyuz? Ailemizi? Yaptığımız seçimleri?

Dayanıklılığın etkili olması için, sevgi ve ilgi gerekir. Dayanıklılığımız katı mı veya bizim katı olmamıza neden oluyor mu? Motivasyonumuz ve kararlılığımız etrafımıza karşı kontrolcü olmamıza neden oluyor mu? Aşırı talepkar mıyız? Etrafımızdakiler(çalışanlarımız arkadaşlarımız, çocuklarımız) bizim irademiz ve motivasyonumuz sonucunda mı yoksa bunu yapmayı sevdikleri için mi bizimle işbirliği yapıyorlar?

22.Gün için Egzersiz: İnandığımız bir şey için mücadele ederken, bir an duraklayalım ve bunu, sevgi dolu bir şekilde gerçekleştirdiğimizden emin olalım.

OMER (21) 17 Nisan Cumartesi Akşamı ve Pazar Günü- Tiferet ‘in içindeki Malhut Merhametin içindeki Asalet ve Egemenlik

Şefkatimizin içindeki onuru inceleyelim. Merhamet’in tam olabilmesi ( ve merhametin diğer altı yönünü geliştirebilmesi) için bireysel egemenliği tanıyıp takdir etmesi gerekir. Benlik saygısını artırmalı ve insan onurunu geliştirmelidir.Hem kendi haysiyetimiz,hem de bizim merhametimizden yararlanan kişinin haysiyeti bizim göstermiş olduğumuz şefkatle beslenmelidir.

 Merhameti haysiyetli bir şekilde mi ifade ediyoruz?  Merhametimiz başkalarının onurunu da ortaya çıkarıyor mu?  Şefkati onurlu bir şekilde deneyimlediğimiz zaman, şefkatimizi alan kişide de aynı onurun yansıyacağı gerçeğinin bilincinde miyiz?

21.Gün için Egzersiz: İhtiyaçlı kişilere sadece sadaka vermek yerine, onların kendi kendilerine yetmelerini sağlayarak onurlarını güçlendirelim.

Omer Sayma’nın üçüncü haftası boyunca,  Tiferet; ahenk ve merhamet duygusal özellikleri üzerine yoğunlaşılır.  Tiferet; dolup taşan Hesed-sevecenlik ve sevgi özelliğini, Gevura’nın disiplini ile harmanlayarak ahenk ve uyum sağlar. Tiferet’in bu gücü, olaya üçüncü bir boyut katmasıyla gerçekleşir: bu “gerçeklik” boyutudur. Gerçeklik; ne sevgi, ne de disiplindir, bu yüzden her iki özelliği de birleştirip kaynaştırabilir. Hakikat’e, bencillikten uzaklaşarak erişilebilir.Bu da ancak kendi egomuzun  ve eğilimlerimizin üzerine çıkarak gerçekleşebilir. Hakikat; bize kendimizin ve başkalarının ihtiyaçları hakkında açık ve tarafsız bir idrak sağlar.Bu özellik de, Tiferet’in yapısını oluşturur. Tiferet, aynı zamanda “güzellik” demektir. Sevecenliğin, sevgi ve disiplinin farklı renklerini biraraya getirir ve bu ahenk onu “güzelleştirir” .

OMER (20) – 16 Nisan Cuma Akşamı ve Cumartesi Günü-Tiferet ‘in içindeki YesodMerhamet’in içindeki Bağlar

Merhametin tam anlamıyla etkili olabilmesi için, bir bağa ihtiyacı vardır. Bu verici ve alıcı arasında bir kanal olmasını gerektirir;  bu kanal, ihtiyaç anının ötesinde çift taraflı bir bağ yaratır. Bu bağ, sürekli olarak var olmaya devam eder. Bu gerçek şefkatin en doyurucu neticesidir.

 Merhamet gösterdiğimiz birine bağlanıyor muyuz, yoksa kendimizi ayrı mı tutuyoruz? Etkileşimimiz karşımızdakiyle özdeşleşmemizin ötesinde bir yerlere varıyor mu?

20.Gün için Egzersiz: Gösterdiğimiz merhamet ve şefkatin bir sonucunda aramızda kalıcı bir şey oluştuğundan emin olalım.

OMER (19) – 15 Nisan Perşembe Akşamı ve Cuma Günü- Tiferet ‘in içindeki Hod – Merhametin içindeki Tevazu

Merhametin, karşıdakine lütuf yapar gibi algılanmaması için, alçakgönüllülük içermesi gerekir. Hod, merhamet ve şefkat veriyoruz diye, karşımızdakinden daha iyi biri olmadığımızın bilincinde olmamızdır. Tanrı’nın, merhamete ihtiyacı olan birini yaratarak, böylece bize da merhamet gösterebilme fırsatını vererek, aslında bize bir hediye verdiğini idrak edebilmektir. Merhametin içinde kibire yer yoktur.

Merhametli olduğumuz için kendimizi üstün hissediyor muyuz? Şefkatimize ihtiyacı olanlara yukardan mı bakıyoruz?  Mütevazılıkla bize başkalarına şefkat gösterebilme yeteneği veren Tanrı’ya şükrediyor muyuz?

19.Gün için Egzersiz: Kim olduğumuzun ortaya çıkmayacağı bir şekilde, birisine merhamet gösterelim ve bu yaptığımızdan kendimize pay çıkarmayalım.

OMER (18) – 14 Nisan Çarşamba Akşamı ve Perşembe Günü- Tiferet ‘in içindeki Netsah - Merhametin içindeki Dayanıklılık

 Merhametimiz tutarlı ve dayanıklı mı? Güvenilir mi, değişken mi? Hayatımızda varolan diğer etkenlere rağmen geçerliliğini koruyor mu? Başka faaliyetlerle meşgul olduğumuzda da merhamet gösterebiliyor muyuz, yoksa sadece rahat olduğumuz zamanlarda mı şefkatli olabiliyoruz? Bir başkası için kalkıp savaşmaya hazır mıyız?

18.Gün için Egzersiz: Yoğun bir günün ortasında bir dakikamızı ayıralım ve şefkatli bir kelime duymaya ihtiyacı olan birini arayalım. Başkaları bize katılmasa da anlayış gösterilmeye ihtiyacı olan birini savunalım.

OMER (17) 13 Nisan Salı Akşamı ve Çarşamba Günü-Tiferet ‘in içindeki Tiferet- Merhamet’in içindeki Merhamet

Gerçek merhamet sınırsızdır. Bu, bizim ihtiyaçlarımızın bir uzantısı veya sadece bizim bakış açımızla sınırlı değildir. Karşımızdakine merhamet göstermek, bencillikten uzaklaşıp, kendimizi aşmak, kendimizi karşımızdakinin yerinde ve tecrübesinde hissedebilmektir.

Bunu yapmak için hazırlıklı mıyız ve bunu başarabilir miyiz? Cevabımız hayır ise, neden? Kalbimizde merhamet ve empatiyi ifade edebiliyor muyuz? Bunu ifade etmemizi engelleyen nedir ? Merhamet etmeyi kendimiz için mi, karşımızdaki için mi yapıyoruz? Bu merhamet, gerçek empatiden ziyade suçluluk hissinden mi doğuyor? Suçluluk hissi duyduğumuz şefkat duygusunu nasıl etkileyip deforme ediyor? Suçlu hissetmediğimizde bile, merhamet ifade edip etmediğimizi sorgulayarak kendinizi sınayalım.

17.Gün için Egzersiz:  Merhametimizi bugüne kadarki sınırlamalarımızın ötesinde, yeni bir şekilde ifade edelim ve bunu, daha önce sert ve duyarsız davrandığımız birine uygulayalım.

OMER (16)-  12 Nisan Pazartesi Akşamı ve Salı Günü-Tiferet ‘in içindeki Gevura: Merhamet’in İçindeki Disiplin

Merhametin etkili ve sağlıklı olabilmesi için, disiplinli ve odakllı olması gerekir. Hem merhamet gösterilen kişiye, hem de gösterilen merhametin ölçüsünde çok ince ve hassas davranmak gerekir. Bu, merhametin ne zaman gösterileceğinin ve ne zaman geri çekilineceğinin dengesinin kurulmasıdır. Merhametin içindeki disiplin, gerçek merhametin, bazen merhameti geri çekmek olduğunun bilincidir. Çünkü merhamet, onu verenin ihtiyaçlarının değil, merhamet edilen kişinin ihtiyaçlarına yanıt vermektir.

16. Gün için Egzersiz: Merhamet ve şefkatimizi, birinin özel ihtiyaçlarına odaklı ve yapıcı bir şekilde ifade edelim.

OMER (15)- 11 Nisan Pazar Akşamı ve Pazartesi Günü-Tiferet ‘in içindeki Hesed- Merhametin içindeki Sevecenlik

Merhametin sevgi yönünü inceleyelim. Kendimize şunu soralım: gösterdiğimiz merhamet, şefkat ve sevgi mi içeriyor, yoksa acıma mı? Anlayış gösterirken, küçümser veya kibirli bir yaklaşımımız var mı? Niyetimiz bu olmasa bile, bu şekilde algılanabilir mi? Merhametimizi, sevgi ve sıcaklık ile; coşkuyla mı ifade ediyoruz, yoksa ruhsuz ve cansız bir şekilde mi?

15.Gün için Egzersiz: Birisine yardım ederken, kendimizi tam anlamıyla olayın içine alalım, hareketimizi bir gülümseme veya sevgi dolu bir jest ile ısıtalım.

OMER (14)- 10 Nisan Cumartesi Akşamı ve Pazar Günü- Gevura’nın içindeki Malhut: Disiplin’in içindeki Egemenlik

Disiplinin, tıpkı sevgi gibi, kişisel haysiyeti beslemesi gerekir. Kişinin kalbini kıran bir disiplin, geri teper. Sağlıklı disiplin kişinin benliğine olan saygısını destekler ve kişinin içindeki en iyiyi ortaya çıkarmaya yardımcı olur; onun içindeki egemenlik hissini işler. Disiplinimiz insan ruhuna hasar veriyor mu, bizi ve başkalarını zayıflatıyor mu, güçlendiriyor mu?

14.Gün için Egzersiz: Çocuğumuza veya öğrencimize disiplin uygularken, onun kendisine saygı duymasını teşvik edelim.

OMER (13)- 9 Nisan Cuma Akşamı ve Cumartesi Günü- Gevura’nın içindeki Yesod: Disiplinin içindeki Bağlar

Disiplinin etkisi, bağlılık ve kaynaşma ile birlikte var olabilmesine bağlıdır. Hem kendimize, hem de başkalarına disiplin uygularken, bu disiplinin, güçlü bir bağ oluşturmak ve bu bağı geliştirmek için gerekli olduğunu anlamak gerekir. Olay bizim karşımızdakine disiplin uygulamamız değil, bunu birlikte, ikimizin de yararı için yapmamızdır.

13.Gün için Egzersiz: Çocuğumuza veya öğrencimize, disiplinin birbirimize olan bağımızın ve bağlılığımızın bir ifadesi olduğunu gösterelim.

Bu günlük analizler kendimize, sübjektif duygularımıza objektif, tarafsız bir gözle bakabilme imkanı sağlar. Karşımızdakilerin güçlü ve zayıf noktalarını görerek, biz de kendinizdeki bu duyguları farkedip geliştirebilir ve mükemmelleştirebiliriz. Bu şekilde de duygusal ve ruhsal olgunluğa ulaşmak daha kolay olur.

OMER (12)- 8 Nisan Perşembe Akşamı ve Cuma Günü- Gevura’nın içindeki Hod: Disiplinin içindeki Alçakgönüllülük

İçinde alçakgönüllülük barındırmayan disiplin ve gücün sonuçları açıktır. En büyük felaketler, başkalarını kibirle yargılayan insanlar yüzünden meydana gelmiştir. Doğruluk adına kibirli davranıyor muyuz? Neyi doğruluk olarak adlandırıyoruz? Kendimizi başkalarından daha yüksek bir yerde görüp, insanlara yukarıdan bakıp, aşağıdaki halkımızı yargıladığımız hissine kapılıyor muyuz? Ya çocuklarımızı? Öğrencilerimizi?

12.Gün için Egzersiz: Herhangi birini yargılamadan önce, bunu hiçbir kişisel önyargı veya bencil düşüncelere kapılmadan yaptığımızdan emin olalım.

OMER (11)- 7 Nisan Çarşamba Akşamı ve Perşembe Günü--Gevura’nın içindeki Netsah: Disiplinin içindeki Dayanıklılık

Disiplinin etkili olabilmesi için dayanıklı ve tutarlı olması gerekir. Disiplin anlayışımız istikrarlı mı yoksa sadece zorlanınca mı uyguluyoruz?  Uyguladığımız disiplinin arkasında duruyor muyuz, yoksa güçsüz bir disiplinci olarak mı algılanıyoruz?

11.Gün için Egzersiz: İki gün önce yaptığımız planı bu sefer daha uzun bir süre için yapalım. Bu planın içine kısa vadeli ve uzun vadeli hedefler koyalım.Her gün bu plan ve hedefleri gözden geçirip güncelleyelim, ne kadar tutarlı olup plana ne kadar sadık kaldığımızı gözlemleyelim.

OMER (10)- 6 Nisan Salı Akşamı ve Çarşamba Günü-- Gevura’nın içindeki Tiferet: Disiplinin içindeki Ahenk ve Merhamet

 Disiplinin altında yatan ve onu motive eden sadece sevgi olmamalı, içinde merhamet de bulunmalıdır. Merhamet koşulsuz sevgidir. Bu, sadece sevmek adına sevmektir, karşındakinin yaptıklarını dikkate almadan, bunlardan bağımsız olarak sevmektir. Merhamet, Tanrı önünde bencil olmamanın, sadece kendini düşünmemenin bir sonucudur. Sebepsiz sevmektir. Tanrı’nın Görüntüsünde olduğunuz için sevmektir. Disiplin anlayışımız şefkatin bu boyutunu içeriyor mu?

10.Gün için Egzersiz: Azarladığımız birine karşı merhametli olalım.

OMER (9) 5 Nisan Pazartesi Akşamı ve Salı Günü - - Gevura’nın içindeki Gevura: Disiplin’in içindeki Disiplin

Disiplin’in içindeki disiplin faktörünü inceleyelim: disiplinimiz ölçülü mü aşırı mı? Hayatımızda ve ilişkilerimizde yeterli disiplin var mı? Düzenli miyiz? Vaktimizi verimli kullanıyor muyuz? Neden disiplin ile ilgili sorunlar yaşıyoruz ve bunu geliştirmek için ne yapabiliriz? Her gün planlarımız ve gerçekleştirdiklerimizin kişisel muhasebesini yapıyor muyuz?

9.Gün için Egzersiz: Günümüzü geçirmek için ayrıntılı bir plan yapalım ve günün sonunda bu plana ne kadar uyduğumuza bakalım.

OMER (8) 4 Nisan Pazar Akşamı ve Pazartesi Günü –- Gevura’nın içindeki Hesed-Disiplinin içindeki Sevecenlik

Disiplinin altında yatan asıl niyet ve sebep, sevgidir. Neden davranışlarımızı ölçeriz, neden bazı standartlar oluşturur ve insanların da bunlara uymalarını bekleriz- sebep sadece sevgidir. Gevuranın içindeki Sevecenlik, disiplinin içinde varolan sevgidir. Kendi kişisel disiplinimizin ve başkalarından beklediğimiz disiplinin sadece sevginin bir ifadesi olduğunun bilincine varılmasıdır. Başkalarını yargılamaya değil, onları sadece sevmeye ve onlar için en iyi olanı istemeye hakkımız olduğunu anlamaktır. Kendimize şunu soralım: birini yargıladığımızda veya eleştirdiğimizde bu hareketimizi kızgınlık veya karşımızdakini aşağılama duygusuyla taraflı bir şekilde yapmış olma ihtimalimiz var mı? Onun hatasından dolayı herhangi bir gizli memnuniyet hissediyor muyuz? Yoksa bu eleştiriyi sadece karşımızdakine olan sevgimizden ve onun daha iyi olmasını istediğimizden dolayı mı yapıyoruz?

8.Gün için Egzersiz:  Bugün birini eleştirmeden önce iki kez düşünelim: bunu yapmamızın sebebinin ilgi ve sevgi olup olmadığını sorgulayalım.

OMER (7) 3 Nisan Cumartesi Akşamı ve Pazar Günü -– Hesed’in içindeki Malhut: Sevecenliğin içindeki Asalet

Olgun bir sevgi, kişisel saygınlık ile gelir ve aynı zamanda kişisel saygınlığı da yanında getirir. İçten bir asalet ve zenginlik duygusu getirir. Bu dünyadaki özel yerimizin ve bu dünyaya olan katkımızın bilincinde olmamıza yardımcı olur.İnsan ruhunu zayıflatan ve kıran bir sevgi, sevgi değildir. Sevgi, tam olabilmesi için kişisel bağımsızlık boyutuna sahip olmalıdır.

7.Gün için Egzersiz: Duyduğumuz sevginin, ruhumuzu destekleyen ve hayatımızı zenginleştiren bir yönünü farkedelim ... ve kutlayalım!

OMER (6) 2 Nisan Cuma Akşamı ve Cumartesi Günü –Hesed’in içindeki Yesod: Sevecenliğin içindeki Bağlar

Sevginin sonsuz olabilmesi için, bağ gerekir. Ortak bir çaba ile sevgiyi gerçek hale getiren bir birliktelik duygusu oluşur. Her iki tarafa da yarayan, samimi bir ilişki, yakınlık ve bağ kurulur. İşte böyle bir bağ, meyve verir, sağlıklı bir birlikten doğan bir meyvedir o.

6.Gün için Egzersiz: Sevdiğimiz biriyle birlikte geliştirici bir şeyler yapmaya başlayalım.

OMER (5) 1 Nisan Perşembe Akşamı ve Cuma Günü – Hesed’in içindeki Hod: Sevecenliğin içindeki Tevazu

Sık sık sevginin kendisine kilitlenir, sevilen kişiyi affetmekten, esnemekten veya ödün vermekten kaçınırız. Hod, sevgiye tevazu katar. Kendi kapasitemizin üzerine çıkmamızı, kendimizi aşmamızı, kendimizin haklı olduğuna inansak bile, sırf sevgi adına karşımızdakini affetmemiiz veya kabul etmemiiz sağlar. Kibirli sevgi, gerçek sevgi değildir.

5. Gün için Egzersiz: Gururumuzu bir yana bırakarak, sevdiğimiz ve tartışmış olduğumuz birisiyle barış yapalım.

OMER (4) 31 Mart Çarşamba Akşamı ve Perşembe Günü –-Hesed’in içindeki Netsah: Sevecenliğin içindeki Dayanıklılık

Sevgimiz dayanıklı mı? Zorluk ve aksiliklere dayanabilir mi? Sevgimizi ruh hallerime göre mi verip/geri çekiyoruz yoksa sevgimizi hayatın iniş çıkışlarından bağımsız olarak, sürekli ve değişmez bir şekilde vermeye devam mı ediyoruz.

4.Gün için Egzersiz: Sevdiğimiz birine, ona olan sevgimizin sürekliliği konusunda güven verelim.

OMER (3) 30 Mart Salı Akşamı ve Çarşamba Günü

Hesed´in içindeki Tiferet- Sevecenliğin içindeki Ahenk

Sevgide ahenk; sevginin hem sevecenlik, hem de disiplin özelliklerinin harmanlamasıyla oluşur. Ahenkli bir sevgi, empati ve şefkat içerir. Sevgi çoğu zaman karşılığında sevgi alma beklentisi ile verilir. Şefkat içeren sevgi ise, beklentisiz verilir-hatta karşısındaki o sevgiyi hak etmese bile verilir. Tiferet, canını acıtan kişilere de verebilmektir.

3.Gün için Egzersiz: Bir yabancıya yardım eli uzatalım.

OMER (2) 29 Mart Pazartesi Akşamı ve Salı Günü – -Hesed ‘in içindeki Gevura- Sevecenliğin içindeki Disiplin

Sağlıklı sevgi, her zaman bir disiplin ve anlayış unsuru içermelidir: karşındakinin sınırlarına gösterilen saygı ve mesafe veya karşımızdakinin bizim sevgimizi içine alabilme kapasitesini değerlendirebilmek gibi. Sevgi, kıvamında ve doğru yönlendirilmiş olmalıdır. Bunu, çocuğunu sevgi adına şımartan veya eşini sevgisi ile boğan ve karşındakine herhangi bir kişisel alan bırakmayan birinin davranışlarında gözlemleyebiliriz.

2. Gün için Egzersiz: Birine bizim kendi uygun gördüğümüz şekilde değil, onun istediği şekilde yardım edelim. Bunun için fazladan çaba göstermemiz gerekiyorsa da kendimizi onun ihtiyaçlarına göre ayarlayalım.

OMER (1) 28 Mart Pazar Akşamı ve 29 Mart Pazartesi Günü- Hesed’in içindeki Hesed- Sevecenliğin içindeki Sevecenlik

Sevgi, hayatın en güçlü ve en gerekli parçasıdır. Sevgi hem vermek hem almaktan oluşur. Sevgi bize, kendimizden yukarılara, kendimizin ötesine ulaşma, başka bir kişiyi hissetme ve o kişinin de bizi hissetmesine izin verme imkânı sağlar. Sevgi, bu şekilde bizim gerçekliğin en yüksek boyutunu- Tanrı’yı hissedip yaşayabilmemiz için bir araç vazifesi görür.

Sevginin, sevgi yönünü inceleyelim. Kendimize soralım: Başka bir kişiyi sevebilme kapasitemiz nedir?  (Sevgi) Vermek ile ilgili herhangi bir sorun yaşıyor muyuz?  (Sevgi vermek/almak konusunda) Cimri veya bencil miyiz? Hayatımıza başka birinin girmesine izin vermek bizim için zor mu? Hassasiyetimizden, açılıp da incinmekten korkuyor muyuz?

1.Gün için Egzersiz: Sevdiğimiz birine sevgimizi ifade etmek için yeni bir yol bulalım ve bunu uygulayalım.

49 Günlük Yükseliş –Kişisel Özgürlük Rehberimiz 

Gün Gün Omer Saymanın Manevi Kılavuzu

Pesah’ın ikinci gecesinden Şavuot’a kadar olan 49 günü tek tek saymak, sayarken Tanrısal özellikler üzerine yoğunlaşmak ruhumuzu adım adım arındırıp rafine etmeye, bize kendimizle, etrafımızla ve Tanrı ile olan ilişkilerimizi geliştirip yükselme yolunu açar.

Kabalistler ruhu geliştirme yolunda, bu yedi haftanın her birinde yedi Sefira- Tanrısal Özellik ile paralellik gösteren Yahudi ulusunun yedi çobanı;Avraam, Yitshak, Yaakov, Moşe,Aaron,Yosef ve David’i örnek almamızı ve her hafta o haftanın liderinin ana duygusal özellikleri üzerine çalışmamızı, karakterimizin o yönünün diğer özelliklerle kombinasyonlarını geliştirmemizi ve bu şekilde 49 günlük sayım sonunda kırk dokuz kombinasyonu ele almış olacağımızı belirtir.

R.Simon Jacobson, Omer Saymanın Manevi Kılavuzu kitabında Sefirat AOmer dönemindeki kişisel gelişim için her hafta farklı bir Sefira-Tanrısal Özelliği ele alıyor ve bu özellikleri hayatımıza nasıl entegre edebileceğimizi gösterip, günlük spiritüel egzersizlerle bunları deneyimlememize yardımcı oluyor.

 Yedi Sefira ve Yedi duygusal özellik:

1. Hesed – Sevecenlik (Avraam)

2. Gevura - Adalet ve disiplin (Yitshak)

3. Tiferet - Ahenk, merhamet (Yaakov)

4. Netsah – Dayanıklılık (Moşe)

5. Hod – Alçakgönüllülük (Aaron)

6. Yesod – Bağlar (Yosef)

7. Malhut - Egemenlik, liderlik (David)

 "Omer Saymanın Manevi Kılavuzu- A Spiritual Guide to the Counting of the Omer” R. Simon Jacobson

Kurallarına Göre Omer Sayım Çizelgesi: http://www.sevivon.com/images/stories/dokumanlar/omer_zaman_cizelgesi_2021.pdf

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR