13 Mayıs 2021 Perşembe 18:56
Zen Poliklinik 1 nolu alan
Zen Poliklinik 1 nolu alan

Irak´taki Yahudi cemaati dört kişiye düştü

Dünya 944 görüntüleme
31 Mart 2021 Çarşamba

Irak’ta hastaları ücretsiz tedavi eden Doktor Dhafer Eliyahu'nun ölümü Irak Yahudi cemaatini üzüntüye uğrattı.

Birkaç hafta önce hayatını kaybeden doktorun kız kardeşi, adının belirtilmemesini vurgulayarak, Eliyahu'nun cenazesinde bir tek kendisinin olduğunu söyledi. Şu anda tek bir sinagogun bulunduğu ve hiçbir hahamın olmadığı Bağdat’ta sinagogun kapıları da nadiren açılıyor.

Irak'taki Yahudilerin tarihi yaklaşık 2.600 yıl öncesine dayanıyor. Asırlar sonra, Osmanlı yönetimindeki Bağdat'ta yaşayan Yahudiler şehrin ikinci en büyük cemaatinin ve halkın yüzde 40'ını oluşturuyordu. Bugün ise şehirde ismini bile açıklamaktan çekinen dört Yahudi bulunmakta.

1955'te Irak'ta doğan ve 16 yaşında İngiltere’ye sürgüne gönderilen bir Yahudi olan Edwin Shuker, ülkede özerk Kürt bölgesi hariç, Yahudi bir ailenin soyundan gelen Irak uyruklu sadece dört kişinin kaldığını belirtti. Yaklaşık altı ay önce de, Arapça kadın anlamına gelen ‘Sitt’ olarak çağırılan, cemaatin lideri ve kültürel mirasın korucusu konumundaki Marcelle hayatını kaybetmişti.

İsrail’de ise şu anda 219 bin Irak kökenli Yahudi yaşıyor. Irak’ı terk etmek zorunda kalan Yahudilerin eski ülkelerinde ev ve sinagog da dahil olmak üzere sayısız mülk bıraktığını belirten Shuker, bu mülklerin 2003 yılına kadar iyi durumda olduğunu belirtti. Günümüzde bu binaların çoğu boş ve ihmalden yıkılma tehdidi ile karşı karşıya. Mülklerin ailelerine veya mirasçılarına iadesi için parlamentonun onayı gerekiyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ