3 Aralık 2021 Cuma 19:37

SAMİ BARUH´un ´Kayış Koptu!´ sergisi için son günler

Tuna SAYLAĞ Sanat 5870 görüntüleme
31 Mart 2021 Çarşamba

Yeldeğirmeni’nde bulunan NOKS Art Space, sanatçı ve elektronik müzik prodüktörü Sami Baruh’un video ve fotoğraf çalışmalarından oluşan ilk kişisel sergisi ‘KAYIŞ KOPTU!’ya ev sahipliği yapıyor.

Sami Baruh, kuşaktan kuşağa aktarılan aile mesleği olan teneke kutu imalatçılığını, yaklaşık yarım asırdır hiç değişmeyen çalışma biçimini, aynı yerde bir ömür geçiren işçileri ve imalathaneyi; fotoğraf, video ve ses gibi farklı disiplinleri kullanarak belgeliyor. Atölyede geçirdiği zaman içerisinde manuel makineleri, onları seri bir şekilde çalıştırmakla yükümlü işçileri sessiz bir gözlemci gibi kaydeden Baruh, sergi açılışı esnasında gerçekleştirdiği ve endüstriyel gürültüyü yorumladığı canlı performansı ile izleyicileri gürültüye tanıklık etmeye davet etti.

4 Nisan’da sona erecek olan sergiyi çarşamba, perşembe, cuma ve cumartesi günleri saat 14.00-19.00 arasında NOKS Art Space’te izlenebilir.

Refik Anadol’dan ‘Makine Hatıraları: Uzay’

Refik Anadol'un Pilevneli Galeri'de gerçekleşen 'Makine Hatıraları: Uzay’ sergisi, astronomik araştırmaların insanlık tarihindeki yerini gözler önüne seren ve uzayla ilgili büyük veri kümelerine ışık tutan yeni bir kavramsal çerçeve sunuyor. Sergi, ‘Hatıralar’ ve ‘Düşler’ başlıklı, birbiriyle ilişkili iki bölümden oluşuyor. Bölümlerin her biri insanlığın uzay keşiflerine farklı bir estetik perspektif ve tematik yönelimle yaklaşıyor. Sergideki eserler üç boyutlu olup, güçlü ışık efektleri ile yüksek ses içeriyor. Sergi pazartesi hariç her gün 10.00-18.00 arasında 25 Nisan tarihine kadar gezilebilir.

40. İstanbul Film Festivali başlıyor

İKSV tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu yıl 40. yaşını kutluyor. TC Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen 40. İstanbul Film Festivali, 1 Nisan – 29 Haziran tarihlerinde izleyicisiyle buluşuyor.

Festivalin çevrimiçi gösterim platformu filmonline.iksv.org’da başlıyor. Nisan ve mayıs ayları boyunca her perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günü yeni filmler gösterime girecek.

50. ölüm yıldönümünde Igor Stravinski’nin ‘Askerin Öyküsü’ CRR’de

9 Nisan akşamı ünlü oyuncu Erkan Kolçak Köstendil, Şef Orçun Orçunsel yönetimindeki Avrasya Oda Orkestrasının seslendireceği ve ünlü besteci İgor Stravinski'nin müziklendirdiği ‘Askerin Öyküsü’  oyununa hayat verecek. Ressam Pınar Birim, eşzamanlı gerçekleştireceği canlı performansla hikâyeyi tuvale aktarırken,  İlkim Temur ve Elif Gürlük de danslarıyla konsere katkıda bulunacak. İsviçreli yazar Ferdinand Ramuz tarafından, I. Dünya Savaşı sonrasında kaleme alınan hikâye, bir Rus halk masalına dayanıyor. Konserleri yayınlandığı tarihten itibaren iki gün CRR YouTube kanalından izleyebilirsiniz.

Sanat tarihinin en sansasyonel fenomenlerinden biri olan Igor Stravinski'nin, okunması, oynanması ve dans edilmesi amacıyla bestelediği bu başyapıt, kasvetli bir Faustian fabl olup, bir prenses, firari bir asker ve önünde sonunda onun ruhuna sahip olacak Şeytan'ın anlatıldığı bir hikâyedir.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel