17 Nisan 2021 Cumartesi 15:13
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

Barbarossa Operasyonunun 80. yılında anısına sergi

Holokost sırasında Yahudilerin kitlesel olarak katledilmesinin 80. yılı anısına Yad Vaşem Soykırım Müzesi tarafından çevrimiçi bir sergi oluşturuldu.

Dünya 394 görüntüleme
7 Nisan 2021 Çarşamba

‘Toplu Cinayetin Başlangıcı - 1941'de Yahudi Ailelerinin Kaderi’ başlıklı sergi, Haziran 1941'de Barbarossa Operasyonu'nda Nazilerin Sovyetler Birliğini işgali ile yakalanan 12 Yahudi ailenin hikâyelerini anlatıyor. Bu işgalin ardından, Alman askerleri, polis güçleri ve yerel işbirlikçiler tarafından kitlesel saldırılar ve katlıamlar Doğu Avrupa'da başlamış ve 1943'e kadar devam etmişti. Bu süreçte yaklaşık 1,5 milyon Yahudi katledildi. Yahudiler, Alman işgali altındaki Yugoslav topraklarında ve Antonescu rejiminin hüküm sürdüğü Romanya’da da benzer operasyonlarda da öldürüldü.

Yeni sergi, Barbarossa Operasyonu'nu yaşayan Yahudi ailelerin hikâyelerini ve Estonya, Letonya, Litvanya, Doğu Polonya, Beyaz Rusya, Ukrayna, Romanya ve Yugoslavya'da yaşanan acıları anlatıyor.

Yad Vaşem kişisel mektuplar, sanat eserleri, fotoğraflar, belgeler ve tanık ifadelerinden faydalanarak bu dönemleri yaşayan aileleri ve onlara neler olduğunu gözler önüne sermeye çalışıyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ