25 Temmuz 2021 Pazar 18:49
Radisson

WEB´DEN SEÇMELER

•İsrail´in Körfez´e yönelimi sadece bir jeopolitik tercih değildi. İsrail nüfusunda Araplara olan ön yargı ve şüphecilik acaba iş birliği alanlarını nasıl genişletebiliriz düşüncesine evirilmeye başladı. Toplum psikolojisinde görülen bu durum değişimleri elbet kendisini pratik siyasette de gösteriyor. Netanyahu Blokunda yer alan seçmenin %45´i Ra´am Partisi tarafından desteklenen Netanyahu Hükümeti´ni meşru görüyor. GÖKHAN ÇINKARA – www.fikirturu.com

İzak BARON Diğer 2098 görüntüleme
7 Nisan 2021 Çarşamba

Bu Haftanın “Takılanlar”ı – Alıntılar

 • "BİBİ NETANYAHU’NUN HER ŞEYE RAĞMEN BÜYÜK BAŞARILARI VAR. TRUMP’IN ETKİSİYLE ARAP ÜLKELERİYLE TARİHİNDE İLK KEZ BARIŞ YAPABİLECEK BİR DÜZEYE GELMİŞTİR. PANDEMİ DÖNEMİNDE İSRAİL’İ DÜNYADA HALKINI NORMALLEŞTİREN İLK ÜLKE OLARAK TARİHE ADINI YAZMIŞTIR. BU BÜYÜK BİR BAŞARI”

“Türkiye kamuoyunda Arapların milletvekili olduğunu bile bilmeyenler var. Birçok Arap vatandaşının İsrail vatandaşı olduğunu bilmeyenler var. Bunları temsilen bazen 15 olur, şimdi de 10’a düştü milletvekili sayısı. Raam Partisi'nin bir milletvekili de türbanlı bir kadın. İsrail parlamentosu Knesset’de kuruluşundan beri ilk kez türbanlı Müslüman bir kadın vekil olarak seçildi Raam'dan. Raam aslında daha çok solcu ve seküler Arapların olduğu Ortak Liste'deydi. Her yerde olduğu gibi orada da bir ayrışma oldu. Sağcı ve dinci kimi yöneticiler partiden ayrılarak Raam'ı kurdular. Bunlar İhvancı, hatta Hamas’ı bile destekleyen profil çiziyorlar, düşünce dünyasında. Fakat hiçbir kısıtlamaya tabi olmadan seçimlere girip 4 milletvekili çıkararak hem Bibi için hem de Lapid için, yani hem Likud hem de Yeş Atid dediğimiz merkez sol için olası koalisyonda anahtar roldeler. Bu çok enteresan. Bibi’nin tarafında olan aşırı sağcı dinci Siyonistler var ki onun için de maalesef zamanında İsrail’de yasaklanmış olan ve Amerika tarafından da 'terörist parti' olarak ilan edilen Koah partisinin elemanları var. Hep seçime giriyordu fakat bir türlü barajı geçemiyorlardı. Çünkü baraj ikiydi, 3.25’e çıkarıldı. 3.25’i geçemeyince bu sefer başka iki-üç partinin koalisyonu da Bibi’nin de bu işi çok iyi pazarlaması neticesinde 6 milletvekili çıkardı. Bunlardan ikisi aşırı sağ, faşist diyebileceğimiz, Arapların tamamını bölgeden çıkarılmasını isteyen bir görüşe sahip. Bunlar tamamen Netanyahu’nun koalisyonu olacakken, Raam İslamcı ve hiçbir şekilde sağcı Siyonistlerle bir noktada olamayacak gibi. Ama lideri Mansur Abbas’ın pragmatik bir yönü var. "Biz hiçbir zaman koalisyona kapalı değiliz" dedi. Arap partileri toplamda 10 milletvekili olmalarına rağmen hiçbir seçimde bu kadar kilit bir rol üstlenmemişti. İslamcı, İhvancı hatta Hamasçı olması itibariyle, diğer yandan pragmatik olması göz önüne alınırsa her şeyin olabileceğini, Bibi’nin her zamanki büyük kıvraklığıyla yeni bir koalisyonu bunların dışarıdan desteğiyle alabileceğini söyleyebiliriz. Çünkü Arapların ciddi bir sorunu var bugünlerde. Şu anda Batı Şeria’daki Mahmud Abbas’ın yönetimindeki Filistin’in Özerk yönetimindeki şehirlerde terör ve şiddet olayları çok ciddi artmış son zamanlarda. İsrail, Filistinli kolluk güçlerine bıraktıkları için onlar bu işin içinden çıkamıyor. Son derece ciddi bir toplumsal olay haline gelmiş ve İsrail’den yardım istiyorlar. Kendi içlerindeki terör ve şiddeti önlemek için. Netanyahu belki sadece kendi aşırı sağcıları ikna etmek için bunun karşılığında dışarıdan desteği kabul ettirebilir diye yaklaşımlar var. Burada her şey çıkarlar üzerine gelişiyor. Dolayısıyla 4 milletvekili olan Raam belki de Netanyahu’nun hükümet kurmasına dışarıdan destek verecek.”

(...) "Bibi Netanyahu’nun her şeye rağmen büyük başarıları var. Trump’ın etkisiyle Arap ülkeleriyle tarihinde ilk kez barış yapabilecek bir düzeye gelmiştir. Pandemi döneminde İsrail’i dünyada halkını normalleştiren ilk ülke olarak tarihe adını yazmıştır. Bu büyük bir başarı.”

İvo Molinas (Ceyda Karan röportajı)

https://tr.sputniknews.com/ceyda_karan_eksen/202103311044173902-israil-siyaseti-artik-netanyahu-taraftarligi-ve-karsitligi-uzerinden-bolundu/

 

 • “ŞU ANDA İSRAİL TOPLUMUNDA, İSRAİL SİYASETİNDE VE İSRAİL SAĞINDA ARAPLARIN KARAR ALMA VE POLİTİKA YAPIMINA KATILDIKLARINI KABUL ETME KONUSUNDA BÜYÜK BİR BÖLÜNME VAR”

Son günlerde ana muhalefet lideri ve Yeş Atid (Gelecek Var) Partisi Genel Başkanı Yair Lapid ile bir araya gelen Abbas’ın önümüzdeki iki gün içinde başbakan ve Likud Partisi Genel Başkanı Netanyahu ile görüşmesi bekleniyor.

Abbas, politik anlaşmazlık meselesini Arapların kendi içinden İsrail siyasetinin merkezine taşıdığına dikkati çekerek, “Şu anda İsrail toplumunda, İsrail siyasetinde ve İsrail sağında Arapların karar alma ve politika yapımına katıldıklarını kabul etme konusunda büyük bir bölünme var” tespitini yaptı.

Arap vekillerin eskiden İsrail solunun yedekleri olduğuna işaret ederek, “İsrail politikasının ilkelerinden biri, Arapların İsrail'deki siyasi karar alma dairesinden dışlanması ve marjinalleştirilmesiydi. Arap temsilciler genellikle İsrail solu için yedek güçlerdi.” ifadelerini kullandı.

Abbas, sağa veya sola değil, kendilerine ve siyasette fark yaratma yeteneğine güvendiklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Yeni bir siyasi konuma yerleştik ve 'Biz, kendi adımlarına güvenen, kimliğine, vatansever ve dini sabitlerimize, medeni ve milli haklarımıza ait bağımsız, Arap bir siyasi gücüz ve biz İsrail'de siyasete girmeye, İsrail'de karar ve politikaların şekillenmesinde rol oynamaya hazırız' dedik.”

Abbas, partisinin İsrail’de hükümeti kuracak sağ veya sol bloktan hangisine destek verme konusunda net bir şey söylemezken, “Birleşik Arap Listesi, her iki bloka da aynı mesafededir ve üçüncü bir bloktur. Ancak ne olursa olsun asla yok sayılmasına ve göz ardı edilmesine izin vermeyecektir.” dedi.

Esat Fırat,Abdel Ra'ouf D. A. R. Arnaout

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/israilde-beklenmedik-sekilde-meclise-giren-raamin-baskani-abbas-ne-sag-ne-sol-blokun-cebindeyiz/2194200

 

 • İSRAİL AÇISINDAN BAKTIĞIMIZDA İSE DONALD TRUMP’IN ABD BAŞKANLIĞINDAN AYRILMASINDAN SONRA ABD’NİN TEKRAR İRAN İLE NÜKLEER ANLAŞMAYA DÖNME İHTİMALİ VE İRAN’LA İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEYE YÖNELİK BAZI İŞARETLER ORTAYA ÇIKTI

“Her şeyden önce iki ülkenin dış politikaya bakışlarında değişiklikler var. Türkiye açısından bakıldığında komşumuz Yunanistan’ın Türkiye karşıtı politikalarının derinleştiğini izliyoruz. Yunanistan, Doğu Akdeniz’de Türkiye karşıtı eksen oluşturuyor. Büyük devletleri bölgeye çekme yönünde bazı politikalar uyguluyor. Türkçede ‘kötü komşu insanı ev sahibi yapar’ diye bir söz vardır, bu gerçekleşti. Özet olarak, Türkiye görüyor ki milli menfaatlerine karşı politikalar, Yunanistan’dan kaynaklanıyor. Bu da Türk dış politikasının yeniden gözden geçirilmesini zorunlu hale getirdi. İsrail açısından baktığımızda ise Donald Trump’ın ABD başkanlığından ayrılmasından sonra ABD’nin tekrar İran ile nükleer anlaşmaya dönme ihtimali ve İran’la ilişkileri geliştirmeye yönelik bazı işaretler ortaya çıktı. Bu durumda iki taraf da dış politikasını güncellemeye yönelik arzusunu ortaya koyuyor.”

...

“Mevcut Başbakan Netanyahu görevini devam ettirmek imkânı elde edebilecek mi yoksa bir değişim mi olacak belirsizliği var. İsrail’de 2 yıl içinde 5’inci seçimin yapılmasından bahsedilmeye bile başlandı. Önümüzdeki dönemde İsrail’in iç politikasındaki gelişmelerin de izlenmesi gerekiyor. Çünkü bu da Türkiye ile ilişkilerin nasıl yönetileceğini etkileyecek.”

Oğuz Çelikkol

https://tr.sputniknews.com/columnists/202103311044160991-eski-tel-aviv-buyukelcisi-celikkol-turkiye-ve-israilin-kisa-vadede-karsilikli-buyukelci-atamasi/

 

 • AŞIRI SAĞI YATIŞTIRMAK İÇİN İSLAMİ HAREKET’İ ‘GÜVEN VERİCİ ADIMLAR’ ATMAYA İKNA EDEN NETANYAHU, HAREKETİ KENDİ LİDERLİĞİNDEKİ SAĞCI BİR HÜKÜMETİ KABUL ETMEYE VE BU HAREKETE ORTAK OLMAYA İTİYOR

İsrail’de hiçbir başbakan adayının çoğunluk sağlayamamasına rağmen, temel veriler en fazla sayıda milletvekilini (52) toplayan Başbakan Binyamin Netanyahu'nun şimdiye kadar rakiplerini mağlup ettiğini gösteriyor. Netanyahu’nun muhaliflerinin kendi aralarında çatışması ve saflarına kimi alacakları konusunda anlaşma sağlayamaması nedeniyle kendisi görevi ele alma şansı en yüksek isim olarak kabul ediliyor.

Sağcı bloktan üç partinin desteğini kazanan Netanyahu, koalisyonuna 7 sandalyeli Aşırı Sağ Partiler Birliği’ni dahil etme çabalarını sürdürüyor. Bu amaçla dün üç saat süren bir görüşme gerçekleştirdiği parti başkanı Naftali Bennett’ı ikna etmeye çabalayan Netanyahu, başbakan vekilliği, güvenlik bakanlığı, beş bakanlık ve parlamento komitelerinden ikisinin başkanlığı gibi cazip tekliflerde bulundu.

Aşırı sağı yatıştırmak için İslami Hareket’i ‘güven verici adımlar’ atmaya ikna eden Netanyahu, hareketi kendi liderliğindeki sağcı bir hükümeti kabul etmeye ve bu harekete ortak olmaya itiyor.

İslami Hareket lideri Mansur Abbas’ın dün İbranice gerçekleştirdiği konuşma, tüm İsrail televizyon kanallarında canlı yayınlandı. Başta İslami Hareket’in hükümette yer almasına karşı olan partiler olmak üzere sağ bloğun görüşlerini sakinleştirmeye çalışan Abbas, Hamursuz Bayramı, Paskalya Bayramı ve yaklaşan Ramazan Ayı atmosferinde topluma hitap etmekten mutluluk duyduğunu belirtti.

Nezir Mecli

https://turkish.aawsat.com/home/article/2897921/netanyahu-h%C3%BCk%C3%BCmet-kuracak-en-g%C3%BC%C3%A7l%C3%BC-aday-olarak-g%C3%B6steriliyor?amp

 

 • SANIRIM UYGULANAN POLİTİKALARIN VE HATTA ARAP DÜNYASI İLE UZLAŞMA KARARLARININ BİR PARÇASI OLARAK BÜTÜN DÜNYA ARAPLARI VE MÜSLÜMANLARI İLE İBRAHİM ANLAŞMALARI ÇERÇEVESİNDE BARIŞIRKEN İSRAİLLİ MÜSLÜMAN ARAPLAR İLE BARIŞMANIN DA ZAMANI GELDİ DE GEÇİYOR GALİBA

1948 yılında İsrail devletinin kurulmasından bu yana İsrail demokrasisinin bir parçası olarak Arap toplumu kendi milletvekillerini İsrail parlamentosu Knesset’e sokmuş ve kararların alınmasında  oy kullanabilmiştir. Ancak geçmiş olan 73 yıl boyunca Arap partileri gerçek anlamda İsrail devletinin bir parçası olamamış ve sürekli kendilerini İsrail devletinin karşısında saymışlar ve bir türlü İsrailleşememişlerdir. Dikkatinizi çekerim, Yahudileşmekten söz etmiyorum. İsraillileşmekten, yani bu devletin eşit bir vatandaşı olmayı adeta reddetmişlerdir. Hoş, Yahudi toplumu da bu itirazın karşısında  benzer  tepkiler ile  Arap toplumunu  yeterince İsrailli sayamamışlardır.

Her ne kadar yasalar çerçevesinde Azınlıklar ile toplum diğer üyeleri eşit gibi  yazılı olsa da  fiili olarak durum pek öyle olmuyor. Ne yazık ki olmuyor. İsrail’de de  Türkiye‘de de. Basit bir örnek, Yahudiler  Ordu’da subay olamazlar, ben de polis okuluna müracaat etmiştim ama Yahudileri polis yapmıyoruz, diye almamışlardır. Yahudiler ve Müslüman olmayanlar her yerde  GM (General Motor) veya Gayri Müslim ibaresi ile işaretlendiklerinden bu görevlere alınamazlar. Milli değil de dini sebepler ile.

Neyse  benzer durum İsrail’de de Arap vatandaşlar için geçerlidir ve uzun yıllar  Müslüman Araplar, güvenlik sebebi ile  Askerlik görevlerinden muaf tutuldular. Son 15 yıldır birçok Müslüman Arap vatandaşı askerlik görevini daha az hassas birliklerde ve en azından sivil savunma görevlerinde ifa edebilmektedirler. Bu onların da  bu vatanın bir parçası olduğunu ve vatan savunmasında payları olduğunu hissetmelerine yararlı olmaktadır.

Sanırım uygulanan politikaların ve hatta Arap dünyası ile uzlaşma kararlarının bir parçası olarak Bütün dünya Arapları ve Müslümanları ile İbrahim anlaşmaları çerçevesinde barışırken İsrailli Müslüman Araplar ile barışmanın da zamanı geldi de geçiyor galiba.

Anlaşılan o ki, İsrail’in şimdiye kadar gördüğü Arap siyasetçi modeli  Ahmet Tibi ve Ayman Uda hatta Mavi Marmara yolcusu Hanin Zouabi’den kendisine İsrailli diyebilen Mansour Abbas modeli bir Arap siyasi’ye ulaşılabilmiştir.

Rafael Sadi

https://odatv4.com/israilin-erbakani-mansur-abbas-04042139.html

 

 • BUGÜNÜN İSRAİL’İNDE SİYASETİN KURUMSAL, ELİT VE KÜLTÜREL YAPILARI MAJORİTERYAN/ÇOĞUNLUKÇU BİR DEMOKRATİK ANLAYIŞINI SÜRDÜREMEZ KILMAKTA

Peki, İsrail’de son dört seçimin gösterdiği gibi yönetimde istikrar sağlanamamasının tek nedeninin Netanyahu’nun sağ popülizminin toplumda yarattığı istikrarsızlaştırıcı dinamik olduğu ve bu durumun konjonktürel olduğu söylenebilir mi?

Bugünün İsrail’inde siyasetin kurumsal, elit ve kültürel yapıları majoriteryan/çoğunlukçu bir demokratik anlayışını sürdüremez kılmakta. Konsantre olmuş yürütme erki ve tek partiden oluşan bir hükümet yasama faaliyetlerinin önüne geçebilir. “Birinci olanın her şeyi alabileceği” bir sistem yönetimde istikrarı sağlasa da toplumsal bölünmeleri yönetilemez hale getirebilir.

Bu açıdan bugün var olan nisbi temsile dayanan ve ülke sathının tek seçim bölgesi olduğu zorunlu olarak konsensüse dayanan mevcut sistem ideal bir model olarak görülebilir. Fakat yapısal değişimlerin (demografik dönüşüm ve jeopolitik kültürdeki değişim gibi) yarattığı ivme kurumsal reformları gündeme getirebilir. Bu seçim bize bunun ipuçlarını veriyor.

Bu bağlamda İsrail’in Körfez’e yönelimi sadece bir jeopolitik tercih değildi. İsrail nüfusunda Araplara olan ön yargı ve şüphecilik acaba iş birliği alanlarını nasıl genişletebiliriz düşüncesine evirilmeye başladı. Toplum psikolojisinde görülen bu durum değişimleri elbet kendisini pratik siyasette de gösteriyor. Netanyahu Blokunda yer alan seçmenin %45’i Ra’am Partisi tarafından desteklenen Netanyahu Hükümeti’ni meşru görüyor.

Esasında bu tarihsel-toplumsal bir kayışı gösteriyor: Toplumsal yapıların siyasal güçlerin önüne geçtiğini. İsrail’in kuruluşunda siyasal partiler her yönüyle toplumu düzenleyen ve yönlendiren kurumlara, kadrolara ve kültüre sahiptiler. Toplumsal yapıların bu sebeple otonomisi yoktu. İsrail’de ekonominin çeşitlenmesi ve jeopolitik zihniyetin değişimi yerleşik kurumların merkeziliğini zayıflatırken yerini çevrenin yükselişine bıraktı. Bugün Mansur Abbas’ın İsrail siyasetinin yıldızı olması ve hegemonyayı rıza ile kurması şaşırtıcı gelmese gerek.

Gökhan Çınkara

https://fikirturu.com/jeo-strateji/secim-sonrasi-israil-siyasetini-anlama-rehberi/

 

 • ANTİSEMİT VE HASTA DÜŞÜNCELER VEYA KÖKTEN DİNCİ İFADELERLE YAHUDİ DÜŞMANLIĞI YAPANLARA SİZ BAKMAYIN. ORTA DOĞU’NUN EN ÖNEMLİ ÜLKELERİNİN BAŞINDA İSRAİL GELİR

Orta Doğu’da bir kaç büyük ülke vardır. Bunlardan birisi elbette İsrail’dir. Antisemit ve hasta düşünceler veya kökten dinci ifadelerle Yahudi düşmanlığı yapanlara siz bakmayın. Orta Doğu’nun en önemli ülkelerinin başında İsrail gelir.

Diğer bir büyük ülke ise kuşkusuz Mısır’dır. Mısır, Kuzey Afrika'nın nüfusu en büyük olan ülkesidir. Medeniyetin beşiği olan bir Orta Doğu ülkesidir. Ülke yaklaşık 1 milyon kilometre kare ve 2020 yılı verilerine göre yaklaşık 100 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Mısır, cumhuriyetle yönetilen bir Arap ülkesidir.

Bu bilgileri vermemin nedeni, karşılaştırma yapabilmemiz içindir.

Mısır, erken tarihi, ile göz kamaştırıcı, yakın terimi ile de çalkantıların ve ihtilallerin ülkesidir. Bu kaderi sayesinde Türkiye ile de benzerlikleri olduğunu gözden kaçmaz.

Ancak Mısır bu kez, müthiş bir tanıtım ve gösteri ile dünya gündeminde. 

Ferhat Atik

https://www.kibrispostasi.com/c1-KIBRIS_POSTASI_GAZETESI/j229/a37452-turizmde-yumusak-guc

 

 • İRAN HUSUSUNDA ATILACAK ADIMLARIN AYNI ZAMANDA İSRAİL VE ABD İLİŞKİLERİNE BAĞLI OLDUĞUNU DİLE GETİREN ŞALOM GAZETESİ YAZARI KAREL VALANSİ, “NETANYAHU, HENÜZ BİDEN’IN İSRAİL’E DOST MU DÜŞMAN MI OLDUĞUNUN TAM KARARINI VERMEDİ. BİDEN DA TÜM KARTLARINI AÇMADI.” DEĞERLENDİRMESİNDE BULUNDU

İran ile 25 yıllık kapsamlı yol haritasını kayıt altına alan, nükleer anlaşmanın canlanması için çaba harcayan ve duyurduğu 5 maddelik istikrar planı uyarınca Filistin sorununun çözümü için taraflara müzakere teklif eden Çin’in diplomatik hamlelerinden etkilenecek ülkeler arasında İsrail de bulunuyor.

Şalom gazetesi yazarı Karel Valansi, CRI Türk’e yaptığı açıklamada “Çin İsrail’in ikinci en büyük ticaret ortağı konumunda. Bunun dışında Hayfa gibi önemli limanların işletmesinin de Çinli şirketlere verildiğini biliyoruz. Geçen ay İsrail, ABD’den gelen limanı teftiş talebini reddetti.” ifadesi ile ikili ilişkilerin son yıllarda Washington yönetiminin endişelerine rağmen ivme kazandığını belirtti.

Taraflar arasındaki olumlu gelişmelere karşın uluslararası baskılardan muaf olmak isteyen İsrail’in Filistin sorununu gündeme getirecek girişimlere sıcak bakmadığını, nükleer programa sahip olan İran’ı ise varoluşsal bir tehdit olarak gördüğünün altını çizen Valansi, “İsrail, İran’ın uluslararası sisteme entegre edilmesine karşı duracaktır.” diye konuştu.

İran hususunda atılacak adımların aynı zamanda İsrail ve ABD ilişkilerine bağlı olduğunu dile getiren Şalom gazetesi yazarı Karel Valansi, “Netanyahu, henüz Biden’ın İsrail’e dost mu düşman mı olduğunun tam kararını vermedi. Biden da tüm kartlarını açmadı.” değerlendirmesinde bulundu. Benzer bir tespit de Tel Aviv Üniversitesi Ulusal Güvenlik Çalışmaları Müdürü Amos Yadlin’den geldi.

Eski İsrail İstihbarat Direktörü olan Yadlin, Biden yönetiminin İran’a dönük baskısının selefi Trump’a oranla daha “şüpheli” hale geldiğini kaydederek “Çin de Biden yönetiminin Trump gibi olmayacağını biliyor.” ifadesini kullandı. Ynet sitesine konuşan Yadlin ayrıca, Çin’den gelen desteğin İran’a Washington karşısında manevra alanı sağlayabileceğini aktardı.

https://www.criturk.com/cin-iran-anlasmasi-batinin-efsanesi-ve-beijingin-hassasiyeti/

 

Takılan tweetler

 • Dr. Işıl Acehan@IsilAcehan

Geçenlerde Mısırlı İbrahim Efendi’nin Boston’da yaşayan torunuyla görüştüm.

Pek çok yerde Halep’te doğduğu bilgisi var ama torunu Şam’da doğduğunu söyledi. Asıl ismi Abraham Levi ve bir Yahudi olan İbrahim Efendi, çok ünlenince sahne ismi olarak bunu almış. :)

https://twitter.com/IsilAcehan/status/1378368463476043781

 • Paul Benjamin Osterlund@Paul_Osterlund

Ankara sinagogunun bitişiğinde (ne yazık ki kapalı) köhne ama yine de zarif tarihi evler.

https://twitter.com/Paul_Osterlund/status/1377959778731843592

 • Murad Çobanoğlu@muradcobanoglu

XIV. yüzyılda Tire’de Umur Gazi Bey’in torunu Suretli Mehmed Paşa tarafından yaptırılan Tire Cami’nin özellikle bahçe duvarında Yahudi mezar taşları kullanıldığı görülüyor.,

https://twitter.com/muradcobanoglu/status/1376516502111801345

 • Gökhan Çınkara@gcinkara

·@TheMarker'de yayınlanan bu makale oldukça dikkatimi çekti, yazar @AlonaMiryam  bir çok hususun altını çiziyor.

Yazının konusu: Ortadoğu ve Kuzey Afrika kökenli Yahudilerin yani Mizrahilerin oy verme desenlerine dönük İsrail'de süre giden tartışma.

Bir çok siyaset bilimci İsrail'de özellikle Aşkenazi kökenliler (Avrupai Yahudiler) Mizrahileri tek bir siyasal blok/cephe olarak görüyorlar.

Yani Mizrahiler muhafazakar değerlere sahiptir bu da onları ister istemez oy davranışı olarak Likud'a/ Şas'a iter. Halbuki gerçek böyle değil.

Mizrahilerin yoğun yaşadığı yerlerde seçmenler sandığa gitmiyor. Likud'a dönük politik mobilizasyon düşünüldüğü kadar yoğun ve yüksek değil.

İlk grafik (kırmızı) bunları göz önüne seriyor.

2006 Seçimlerinin bir dönüm noktası olduğu ekleniyor.

Mavi Grafikte çok iyi. Orada mekan/oy-verme düşüşünün sınırlı olduğu yerleri görüyoruz. 1949-2006 seçimleri arasında seçmen katılımı ortalama yüzde 78,6'da. 2006'da ise bu dramatik bir biçimde yüzde 63,5'a düşüyor.

Peki bunun nedeni ne?

Bir çok sebebi var. Lakin yazara göre bunda en önemli etken 13. İsrail Hükümeti: Başbakan Ariel Şaron ve Finans Bakanı Binyamin Netanyahu'nun Periferya/Çevre'ye yönelik güttükleri iktisat politikaları.

13. İsrail Hükümeti 2003-2006 yılları arasında iktidarda kaldı.

Finans Bakanı Netanyahu Çevre'ye dönük bir dizi politika izledi:

-Sosyal Yardımları kesme,

-Kredileri düşürme,

-Emeklilik yaşını yükseltme gibi.

Özelikle güçsüz toplumsal sektörler bu neo-liberal politikalardan derinden etkilendi. Özellikle Kafkasya, Özbekistan'dan ve Etiyopya'dan gelen Yahudiler.

2006 Seçimlerinde Likud 38 vekilden 12 vekile düştü.

Bu tarihten itibaren Mizrahilerde Likud'a yönelik mobilizasyonda düşüş göze çarpıyor. Aşkenazi temsillerinde tam tersi vurgulansa da.

Oy verme davranışında etnisitenin baskın salt bir faktör olmadığı sınıf geçmişinin de önemli bir girdi olduğu unutulmamalı diyor yazar.

https://twitter.com/gcinkara/status/1378390449824665605

 • Yeşen Dursun@YesenDursun

Naziler isgal ettikleri ülkelerden Türk vatandasi Yahudilerin gönderilmesi icin her pisligi yapmislar. Konsoloslarimiz zaman kazandirmaya calismis olsalar da, utanmadan isim listesi iletip, belli bir tarihten sonra geri almazsaniz sari rozet takip, istedigimizi yapariz demisler.

 

Ağa Takılanlar Öneriyor

 • BURUK BİR VEDA – ÖZGE DOĞAR

https://www.birgun.net/haber/buruk-bir-veda-339668

 • BİR HARİCİYE DUAYENİYLE DEVR-İ ÂLEM... TEK KİŞİLİK AJANS GİBİ –ZEYNEP BİLGEHAN

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/bir-hariciye-duayeniyle-devr-i-alem-tek-kisilik-ajans-gibi-41779500

 • BİR DÜNYA VATANDAŞININ KİŞİSEL İFADESİ OLARAK “TWO ROSES” – SELİN GÖKDEMİR

https://m.bianet.org/biamag/muzik/241788-bir-dunya-vatandasinin-kisisel-ifadesi-olarak-two-roses

 • PANDOMİMCİ İLE İNSAN KASABI – BİLGEHAN UÇAK

http://www.diken.com.tr/pandomimci-ile-insan-kasabi/

 • TÜRKİYE RESMİ TARİH YAZIMI/SÖYLEMİNDE YAHUDİLER VE HOLOKOST – KAZIM GÜNDOĞAN

https://artigercek.com/haberler/turkiye-resmi-tarih-yazimi-soyleminde-yahudiler-ve-holokost

 • MAKSAT “MUHABBET” OLSUN – DEVRİM DEVECEİOĞLU

https://gazeteoksijen.com/yazarlar/maksat-muhabbet-olsun/

 • ANKARA YAHUDİ MAHALLESİ

https://www.youtube.com/watch?v=nq3Icqq_SzM

 • İZMİRLİ ŞARKICI 100 YAŞINDA: BİR KEZ DAHA ADİEU DARİO! - H. AYHAN TİNİN

http://www.diken.com.tr/izmirli-sarkici-100-yasinda-bir-kez-daha-adieu-dario/

 • İZMİR'DE DARİO MORENO’NUN RESMİ ADINI TAŞIYAN SOKAKTA DUVAR RESMİ YAPILDI

https://www.indyturk.com/node/339741/k%C3%BClt%C3%BCr/i%CC%87zmirde-dario-moreno%E2%80%99nun-resmi-ad%C4%B1n%C4%B1-ta%C5%9F%C4%B1yan-sokakta-duvar-resmi-yap%C4%B1ld%C4%B1#.YGiHMCzW4sA.twitter

 • İVO MOLİNAS İLE TÜRKİYE'DE YAHUDİ OLMAK

https://www.youtube.com/watch?v=mw3woQa2Xsc&t=29s

 • YÜREĞİMDEKİ SIZI YA DA PİRİNÇ TÖKEZLEME TAŞLARI - İSAK NİNO DEBEHAR

https://www.muhalif.com.tr/makale/yuregimdeki-sizi-ya-da-pirinc-tokezleme-taslari-217

 • TÜRKİYE İLİŞKİ KURMAK İSTERKEN, İSRAİL, MISIR TAKTİĞİNİ Mİ UYGULUYOR? DOÇ. DR. YAYCI: TÜRKİYE İLE İLİŞKİ GELİŞTİRMEK İSRAİL'İN MENFAATİNEDİR – ADEM DEMİR

https://www.indyturk.com/node/338516/siyaset/t%C3%BCrkiye-ili%C5%9Fki-kurmak-isterken-i%CC%87srail-m%C4%B1s%C4%B1r-takti%C4%9Fini-mi-uyguluyor-do%C3%A7-dr-yayc%C4%B1

 • DR. HAY EYTAN KOHEN YANAROCAK İLE İSRAİL'DEKİ SON SEÇİM SONUÇLARININ ANALİZİ

https://www.youtube.com/watch?v=hGkjokQZ1EI

 

Bir Makale

 • MARC CHAGALL VE “BEYAZ ÇARMIHA GERİLİŞ” – Sema Öcal

Bu araştırmada, akademik inceleme örneği olarak 20. yüzyılın en büyük ressamlarından biri kabul edilen Marc Chagall’ın “Beyaz Çarmıha Geriliş” (1887-1985) adlı eseri incelenmiştir. Marc Chagall, Doğu Avrupa'daki bir Yahudi cemaatinin kapalı atmosferinde büyümüş ve her zaman geleneklerini korumuştur. Birçok eserinde kentteki Yahudilerin yalnızlığı temasıyla uğradığı zulmü tasvir etmektedir. “Beyaz Çarmıha Geriliş” adlı eseri ile Yahudilerin uğradığı baskı ortamına tepki göstermiştir. Araştırma çerçevesinde Chagall’ın “Beyaz Çarmıha Geriliş” adlı resmi,“Çarmıha Geriliş” imgesinin önceki kullanımları, ardından “Tarihsel Bağlam” ve “Semboller” başlıklarıyla incelenecektir. İsa’nın çarmıha gerilişinin bir biçimde gösterildiği eserde imgeler ve örtülü ifadeler analiz edilecektir.

https://www.idildergisi.com/makale/pdf/1592411397.pdf

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel