25 Temmuz 2021 Pazar 19:39

İsraillilerin neredeyse yarısı Arap partilerin dışarıdan destekleyeceği bir hükümeti tercih ediyor

Pazar günü yayınlanan bir anket sonuçları, İsraillilerin yüzde 48´inin yeni kurulacak hükümette Arap partilerin dışarıdan destek vermesine sıcak baktığını, bir yıl öncesiyle kıyaslandığında, halkın daha büyük bir bölümünün bu fikre sıcak baktığını ortaya koydu.

Dünya 906 görüntüleme
7 Nisan 2021 Çarşamba

İsrail Demokrasi Enstitüsü (IDI) tarafından yapılan, mart ayı anket sonuçları, iki yılda dördüncü kez gerçekleşen ve bir Arap partisini Knesset'te ‘iktidar belirleyici’ kılan seçimlerin ardından, seçmenler arasında sağ ve merkez partilere artan bir destek olduğunu ortaya koydu.

Knesset, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun göreve devam etmesini isteyenlerle onu görevden almak isteyenler arasında ikiye bölündü. Her iki taraf da, hükümeti kuracak çoğunluğa sahip olmadığından, dengeyi kontrol eden Arap Ra'am Partisinin dört sandalyesini elde edebilmek için uğraşıyor. Ra'am, seçimlerden önce, Arap toplumunu uzun süredir Knesset’te temsil eden, ağırlıklı olarak Arap partilerinin ittifakından oluşan Ortak Liste'den ayrılmıştı. 

Anket, Yahudi halkının yüzde 44'ünün Arap partilerinin dışarıdan desteğiyle yeni bir hükümet kurulmasını tercih ettiğini ve yüzde 41'inin ise bu düşünceye karşı çıktığını ortaya koydu. Şubat 2020'de Yahudi seçmenlerin sadece yüzde 23'ü bu düşünceyi destekliyordu. IDI yaptığı açıklamada, “Yahudi halkı arasındaki desteğin derecesi, özellikle sağda ve merkezde geçen yılın şubat ayına göre önemli ölçüde arttı” dedi.

Kendisini sağ görüşlü olarak tanımlayan Yahudi seçmenlerin yüzde 34'ü Arap partilerinin desteklediği bir hükümeti savunurken, kendilerini merkezci olarak görenlerin yüzde 58'i bu düşünceye destek veriyor. IDI verilerine göre bu oranlar Şubat 2020'de sırasıyla yüzde 10 ve yüzde 38 idi. 

Anket sonuçları, sol görüşlü Yahudi seçmenlerinin yüzde 79'unun Arap partisinin desteğinden yana olduğunu gösterirken; Arap seçmenlerin yüzde 65,5'inin de bu düşünceyi desteklediğini gösterdi. 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR