27 Kasım 2021 Cumartesi 12:20

´Güllerin Ovası´ Galeri 77´de

Tuna SAYLAĞ Sanat 3013 görüntüleme
14 Nisan 2021 Çarşamba

Karaköy’de bulunan Galeri 77, Mehmet Resul Kaçar’ın ‘Güllerin Ovası’ isimli İstanbul’daki ilk kişisel sergisine 2 Mayıs’a kadar ev sahipliği yapıyor. İsmini Diyarbakır’ın Demo Köyündeki Güllerin Ovası bölgesinden alan seçkide, sanatçının resimleri dışında bir de video çalışması bulunuyor. Yapıtlarında doğup büyüdüğü coğrafyayı konu alan sanatçı, sergisinde, bir tarafta doğa manzaralarını kendine has bir plastik dille aktarırken diğer tarafta insanların hayvanlara uyguladığı istismar ve şiddet arasındaki ilişkiyi irdeliyor. Kaçar’ın kullandığı başak sarısı fon, özgün üslubu hakkında birtakım ipuçları barındırır.

Pera Müzesinde yeni sergi: İmkânsız Eve Dönüş

Pera Müzesi, ressam, yazar ve şair Etel Adnan'ın yüz yıla yaklaşan yaşamının tüm üretim dönemlerini kapsayan İmkânsız Eve Dönüş’ adlı sergiyi, 8 Ağustos’a kadar sanatseverlerle buluşturuyor. Küratörlüğünü Serhan Ada ile Simone Fattal’in üstlendiği sergi, 1925 yılında Beyrut’ta çok dinli ve kültürlü bir ailede dünyaya gelen sanatçının, bu zengin kimliği yansıtan eserlerini İstanbul’a taşıyor. Yaşamından eksik olmayan savaşlara, siyasal ve toplumsal olaylara kayıtsız kalmayan Adnan, üretimlerinde iki temel ifade aracını, yazıyı ve resmi, bazen birbirinden ayrı bazen birbirinin içinde kullanıyor. Retrospektif niteliğindeki sergi, sanatçının duvar seramiği, duvar halısı, leporello (akordeon defter), yağlı boya, desen, baskı ve video gibi çok farklı alanlarda ürettiği eserleri bir araya getiriyor.

Giovanni Bottesini: Kontrbasın Kralı 200 yaşında

CRR Oda Orkestrası, Şef Can Okan yönetiminde, kontrbasın ustası olarak bilinen İtalyan besteci ve orkestra şefi Giovanni Bottesini’nin 200.doğum gününü özel bir konser ile kutluyor. Kontrbasta Onur Özkaya, kemanda Cihat Aşkın ve viyolonselde Çağ Erçağ’dan oluşan grubun dinletisi, 28 Nisan akşamı saat 20.00’de CRR YouTube kanalından izlenebilir.

Mamut Art Project 2021 için başvurular başladı

Ekin-Seren Kohen kardeşler tarafından kurulan ve Türkiye genelinde dokuz yıldır bağımsız yeteneklere sergileme imkânı sunan Mamut Art Project, 2021 edisyonu için 2 Mayıs tarihine kadar bağımsız sanatçıların başvurularını bekliyor. Bugüne kadar farklı disiplinlerde üretim yapan 400’ün üzerinde sanatçıyı sanatseverler ve sanat profesyonelleriyle buluşturan etkinliğin bu yılki jürisinde sanatçı ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı ve İç Mimarlık Bölüm Başkanı Can Altay; küratör, sanat tarihçisi Necmi Sönmez; sanatçı Hale Tenger; sanat danışmanı Melis Terzioğlu ve Pilot Galeri kurucusu Azra Tüzünoğlu yer alıyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental