18 Ocak 2022 Salı 23:27
DELFIN DEKORASYON
DELFIN DEKORASYON

Hollanda Başbakanı, Nazi kampındaki yeni müzenin açılışını yaptı

Dünya 994 görüntüleme
28 Nisan 2021 Çarşamba

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, inşaatından 80 yıl sonra, Hollanda'nın en kötü şöhretli Nazi kamplarından biri olan Camp Amersfoort'un eski arazisinde bir müzenin açılışını yaptı.

Rutte açılışta, "Burada meydana gelen ıstırabın zorluğunu dahi tahmin edemeyeceğimiz bir durumla karşı karşıyayız. Geçmişte yaşanan olaylar derinlere gömülmüş olabilir ama şimdi bizlere önemli dersler veriyor" dedi.

Ulusal Anıt Kampı Amersfoort, burada hapsedilen yaklaşık 47 bin kişinin portre ve kişisel hikâyelerini barındıran büyük ve karanlık bir alan olarak düzenlendi. Müzenin internet sitesinde, Nazi belgelerine göre, Amersfoort Kampındaki tutukluların 850'sinin Yahudi olduğu bilgisi yer alıyor. Ancak gerçek sayının bu rakamın çok üzerinde olduğu düşünülüyor.

Yahudiler; komünistler, muhalifler, eşcinseller ve zorunlu çalışmadan kaçmaya çalışanlarla birlikte bu kampta mahkûm olarak tutuldu. Ancak Yahudi mahkumlar, en fazla birkaç hafta içinde, çoğu Yahudi’nin hapsedildiği Doğu Hollanda'daki Westerbork'a ve oradan da Polonya'daki ölüm kamplarına gönderildi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental