20 Haziran 2021 Pazar 01:19
Mett Hotel
Mett Hotel

Geri sayım başladı... Hükümeti kurma görevi ve mazbata kime verilecek?

Elda SASUN Dünya 945 görüntüleme
5 Mayıs 2021 Çarşamba

Sevinçle başlayan Lag BaOmer kutlamaları, perşembe gece yarısından sonra Meron Dağında yaşanan trajedi ile bir anda sona erdi. İsrail, pazar gününü bu olayda hayatlarını yitirenler için ulusal yas günü ilan etti. 45 kişinin ölümü ve 150’den fazla yaralı ile sonuçlanan bayram kutlamalarındaki izdiham ve sonuçları araştırılmaktayken, hâlâ basında yer alan acı resimler yürekleri sızlatmaya devam ediyor. Kabala’nın baş eseri olan Zohar kitabının yazarı, erdemli kişilik Rabbi Şimon bar Yohay'ın mezarı Meron Dağındadır. Omer ayının 33. gününde öldüğü inanılan Rabbi'nin ölüm yıldönümünü anmak için, her yıl, binlerce insan mezarın yakınındaki yamaçlara giderek hem kabri ziyaret etmek hem de coşkuyla bayramı kutlamak için bir araya gelirler.

Pazar günü hazin bir matem günü yaşanırken, Başbakan Nethanyahu için de, hükümeti kurma çabalarının son saatleri yaşanıyordu. Şu ana kadar hiç bir anlaşmaya varılmadı. Pazartesi günü basında yer alan haberlerde Netanyahu, "Bennett'e bir yıl boyunca rotasyonda ilk olmasını kabul ettiğimi söyledim" dedi. Böylece şaşırtıcı bir karar ile Başbakan, görev süresinin sona ermesinden bir gün önce, yalnızca yedi sandalyeli bir parti hakkında daha önce söylediği her şeye karşın, Naftali Bennett'e bir rotasyon düzenlemesine rıza gösterdiğini bildirdi ve topu Bennett'e uzattı.

 Bu arada Netanyahu başka bir yol daha izliyor: Doğrudan seçim yasasını getirmeye çalışıyor. Yasa Knesset masasında ve onu tanıtmak için sadece gündeme getirmesi gerekiyor. Netanyahu, doğrudan seçim yasası kabul edilirse, başbakan olarak kalabileceğine inanıyor.

 Bennett ise, Netanyahu'ya şu cevabı verdi: "İlk önceliğim sağcı bir hükümetti ve öyle olmaya devam ediyor. Bu önceliğimin, soldaki birçok insanı hayal kırıklığına uğrattığını biliyorum, ancak sağcı bir adamım. Ben başbakan değil, bir hükümet görmek istedim fakat ne yazık ki hükümet yok çünkü Smutrich sağcı hükümete giden tüm köprüleri yaktı. Gerçek bu. Netanyahu ile aramızda pozisyonlar veya rotasyonlar konusunda hiçbir anlaşmazlık yok. Ancak, tüm müzakerelerde, bir hükümet kurmak istemeyenler üzerindeki baskıyı zorlamak ve yönlendirmek yerine, varsayılanına, sağa saldırmaya gitti" dedi.

Bennett, ayrıca partisinin en tutarlı çizgiyi korumaya devam ettiğini söyledi: "Doğal olarak herkesle konuşuyoruz ve partilerle anlaşmaya çalışıyoruz. Genel hedef, bir hükümet kurmak ve başka bir seçim turunu önlemek."

Son günlerde oldukça sessiz kalan Gideon Saar ise, “Pek çok insan, Netanyahu hükümetine katılmaya karşı oluşumuzu kişisel nedenlerden, geçmiş sorunlardan, duygulardan, boykotlardan, ego kaygılarından kaynaklı olduğunu düşünüyorlar. Bunların hiç biri gerçeği yansıtmıyor. Asıl gerçek bizim, İsrail'in geleceği esasıdır ve bu nedenle en iyinin yanında olmaktır. Bize oy verenler, onlara Netanyahu ve hükümet değişimini vaat ettiğimiz için oy verdi. Netanyahu başkanlığında hükümete katılmayacağız" dedi. 

Haftanın bir başka gözde ismi ise Benny Gantz oldu. Değişim isteyen sol kanat partileri, Gantz’ın Lapid ile rotasyon yapılabilecek bir hükümette, birlikte olmalarını istiyor.

Yeş Atid Partisi, Likud ve Nethanyahu’nun son hamle olarak Haridiler, dinci partiler ve Habait haYehudi lideri Kahanist görüşlü Bezalel Smutrich ile bir araya gelerek sağcı, dindar ağırlıklı bir anlaşmaya gitmelerinden endişe duyuyor. Bezalel Smutrich ise hafta başında Twitter'da şunları yazdı: "Sayın Başbakan, terörizm destekçilerine güvenen sağcı bir hükümet kurmak için bana baskı yapma girişimleriniz başarılı olmayacak."

Hükümeti kurma görevinin kendisine verilmesini bekleyen Lapid kendinden daha emin görünürken aynı zamanda Nethanyahu’nun seçim kurallarını değiştirerek doğrudan bireysel seçime gidilmesini sağlayacak kanunun çıkmaması için de savaşacağını bildirdi. Yair Lapid, "Hükümetin değişmesini gerçekleştirmek için kimse bizden daha fazla taviz vermedi. Kimse bizden daha çok çalışmadı. Altyapı hazır, hemen bir hükümet kurulabilir. Yoksa bir gün içinde iki seçeneğimiz olacak: bir birlik hükümeti veya beşinci seçim” dedi.

Devlet Başkanı Reuven Rivlin, çarşamba günü, hükümeti kurma görevini kime vereceğini açıklayacak.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR