19 Haziran 2021 Cumartesi 23:58
Mett Hotel
Mett Hotel

Antisemit Fransız komedyen Dieudonné´den Türkiye´ye sığınma talebi

Irkçı ve nefret söylemi içeren ifadeleri nedeniyle defalarca ceza alan, Soykırım inkârcılığıyla tanınan Fransız komedyen Dieudonné M´Bala M´Bala, Türkiye´den siyasi sığınma hakkı istedi.

Dünya 1291 görüntüleme
5 Mayıs 2021 Çarşamba

Fransa ve Belçika yargısı tarafından defalarca para cezasına çarptırılan, 2015 yılında Charlie Hebdo dergisine yapılan saldırı hakkındaki paylaşımı nedeniyle hapis cezası alan Dieudonné, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği açık mektupla siyasi sığınma talebinde bulundu.

Gerçek adı Dieudonné M´Bala M´Bala olan komedyen, birçok sosyal medya platformunda yasaklı durumda. Facebook, Holokost kurbanlarıyla dalga geçtiği ve Yahudilere karşı ‘aşağılayıcı ifadeler’ kullandığını gerekçesiyle 2019’da, YouTube da “Nefret söylemi yasalarını ihlal ettiği” gerekçesi ile bir yıl sonra Fransız komedyenin hesabını kapatmıştı. Facebook, konuyla ilgili açıklamasında, “Tehlikeli şahıs ve örgütler hakkındaki politikalarımız gereği Dieudonné M'Bala M'Bala'nın hesaplarını Facebook ve Instagram'dan kalıcı olarak kaldırdık” ifadelerine yer vermişti. Video paylaşım sitesi TikTok da, komedyenin hesabını geçtiğimiz ağustos ayında kapatmıştı.

Mart ayı başında Türkiye’yi ziyaret eden ve burada yaşama niyetini dile getiren Dieudonné, Fransa’ya dönüşünde Türkiye ziyaretini, hakkında açılmış bir duruşmaya katılmamak için bahane gösterdi. Dieudonné, 72 saat içinde negatif test sonucu gösteremediği için yedi günlük karantinaya girmiş ve avukatı da duruşmanın ertelenmesini istemişti. Geçen yıl yayımladığı bir videoda Yahudi Soykırımı'nı inkârıyla bilinen tarihçi Robert Faurisson'un ve Hitler'in taklidini yapan Dieudonné, nefret suçundan yargılanıyor.

Türkiye’de bulunduğu sürede, bir dergiye verdiği röportajda Soykırım inkârını dile getiren Dieudonné, kendisine açılan davaların arkasında da Siyonistlerin olduğunu iddia ediyor. Sadece Siyonizm’i eleştirdiği için Fransa’da sahne alamadığını iddia eden 55 yaşındaki Kamerun asıllı Dieudonné, asıl kendisinin nefret suçu kurbanı olduğunu belirtiyor.

Dieudonné’nin İngiltere, Belçika, Kanada, Hong Kong, Tayland ve Fas’a girişi yasak. Ayrıca İran eski Cumhurbaşkanı Ahmedinecad ile de iyi dost olduğunu dile getiriyor.

Mektupta neler yazdı?

Dieudonné’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a açık mektubu Fransızca ve Türkçe olarak sunuldu. Mektupta, İsrail'in Filistin topraklarını sömürgeleştirmesini kınayan bir skecin ardından 20 yıldır sistematik olarak karalama, şantaj ve dışlanmaya maruz bırakıldığını kaydeden Dieudonné, şunları kaydetti: "Son yıllarda ailemin ve mesleki çevremin sürekli maruz kaldığı baskı ve tehditler aile hayatımı ve işimi mahvetti, çocuklarımdan biri ağır hastalandı, artık ülkemde çalışamıyorum, şovlarım yasaklanıyor, skeçlerim için cezalandırılıyorum, sayısız vergi incelemesi ve tahliye işlemlerinden geçtim, artık tiyatro kiralayamıyorum, banka hesabı bile açamıyorum.  (…) 30 yılı aşkın süredir güldürdüğüm Fransızları ve insanları çok seviyorum. Ancak ülkemde eşitlik tutkusu olan bazı yöneticilerin tüm vatandaşlara eşit davranmadıklarını ve siyahilere her zaman ayrımcı bir tutum sergilediklerini görüyorum. Bugün, artık Fransa'da kendimi güvende hissetmiyorum, fiziksel bütünlüğüm ve hayatım tehdit altında olduğu için kaygılanıyorum. 

Yakın zamanda, Türkiye’nin kendi milletine karşı alenen her türlü aşağılamayı yasaklayacak ve cezalandıracak kadar bir hukuk devleti olduğunu keşfettim. Son aylarda Türkiye'yi birkaç kez ziyaret ettim. Yaşadığım dinlenme ve misafirperverlik duygusu ruhumu canlandırdı ve bana ilham verdi. Halkınızın yaşadıklarına birebir tanık oldum. Özellikle Türk erkek ve kadınlarının jestleri ve bakışlarından etkilenerek, içlerinde doğuştan gelen derin bir onur ve saygı duygusu gördüm. Bugün bu dünyada insanların aradığı tek şey onur ve saygı.(…)”

Aldığı cezalardan bazıları…

2007’de bir gösterisinde Yahudileri, köle tacirleri olarak resmettiği için, 5 bin Avro para cezasına çarptırıldı.

2008’de, Holokost anma törenlerini ‘anma pornografisi’ olarak nitelendirdiği için en yüksek para cezası olan 7 bin Avro cezaya çarptırıldı.

2012’de vergi kaçırmaktan dolayı 887 bin Avro cezaya çarptırıldı. Komedyenin 1997-2009 tarihleri arasında hiç vergi vermediği belirtildi.

2015’te Paris’te Charlie Hebdo dergisine yapılan terör saldırısının ardından Facebook hesabından “Ben kendimi Charlie Coulibaly hissediyorum” diye yazan Dieudonné, ‘teröre övgü’ suçundan hapis cezasına çarptırıldı.

2015 yılında, bu sefer Belçika’da, hapis ve para cezasına çarptırıldı. Sebebi ise bir gösterisinde kullandığı, Yahudilere karşı karalayıcı ve antisemit sözlerdi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR