30 Kasım 2021 Salı 03:08

Sanatta kısa kısa

Tuna SAYLAĞ Sanat 2173 görüntüleme
19 Mayıs 2021 Çarşamba

Tilda Tezman’dan tiyatroseverler için bir başucu kitabı: ‘Oyunname II’  

Tiyatro tutkunu Tilda Tezman’ın ikinci kitabı ‘Oyunname II’, İnkılâp Kitapevinden çıktı. Eser, Tezman’ın ilk kitabı Oyunname’nin yayımladığı 2012 yılından bugüne, kesintisiz takip ettiği Avignon Tiyatro Festivali ile Paris ve New York sahnelerinde izlediği oyunlar arasından titizlikle seçtiği yetmişe yakın oyunu kapsıyor. Kendi gözünden oyunların yansımalarının, oyun izleyerek geçirdiği büyülü saatlerin kalbinde ve zihninde canlı kalması için, yaptığı her yolculuk dönüşünde izlediği oyunları kaleme alan Tezman kitabını, “Tiyatro severlerle paylaştığım samimi mektuplardan ortaya çıkan bir hatıra defteri gibi…” diye tanımlıyor. Oyunname II, tiyatro sanatını daha iyi tanımak, dünya sahnelerinde neler olup bittiğini öğrenmek isteyen herkes için değerli bir eser. Kitabı kitapevleri ve online satış platformlarında bulabilirsiniz.

İstanbul Modern Sinema’da ‘Bahar Nöbeti’

İstanbul Modern Sinema, çevrimiçi programlarına ‘Bahar Nöbeti’ ile devam ediyor. 2020’de, festivallerde adından söz ettiren, ödüllü, kimi ilk kez izleyiciyle bulaşacak filmlerden bir seçki olarak hazırlanan Bahar Nöbeti, 18-30 Mayıs tarihleri arasında izleyiciyle buluşuyor. Berlin’de Altın Ayı kazanan İranlı yönetmen Mohammad Rasoulof’un son filmi Şeytan Yoktur, Agnieszka Holland’ın gerçek bir şifacının hayatına odaklandığı Şarlatan, Fanny Liatard ve Jérémy Trouilh’in yönettikleri Gagarine  gösterilecek filmlerden bazıları. Bütün filmler ücretsiz ve çevrimiçi!

“Senin Annen Bir Melekti Yavrum”

Kezban Arca Batıbeki’nin ‘Senin Annen Bir Melekti Yavrum’ isimli kişisel sergisi, Fındıklı Merdiven Art Space’de açıldı. 1984’ten bu yana, farklı platformlarda, kadın ve popüler kültür üzerine yaptığı işlerle tanınan Batıbeki; annesinin sinema fotoğraflarından yola çıkarak hazırladığı ve çeşitli sanat pratiklerini bir araya getirdiği sergi, 6 Haziran tarihine kadar açık kalacak. Yönetmen Atıf Yılmaz ile sinema/tiyatro oyuncusu Nurhan Nur'un kızı olan Batıbeki, çocukluğunun izlerini; sinematografik sahneler, fotoromanlar, alt kültür, klişe, kitsch ve pop kavramları çerçevesinde gerçekleştirdiği sanatsal üretimleriyle izleyiciyle paylaşıyor. Yazar, şair, fotoğrafçı Merih Akoğul serginin küratörü ve metin yazarı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental