29 Eylül 2021 Çarşamba 03:53

Büyükada ve Arabacılar Meydanı´nın 150 Yılı

Silvyo OVADYA Toplum 1626 görüntüleme
26 Mayıs 2021 Çarşamba

Bünyesinde Adalar Kent Müzesini barındıran Adalar Vakfı, 21 Mayıs Cuma günü ‘Büyükada & Arabacılar Meydanı’nın 150 Yılı’ sergisinin açılışını Büyükada Şehir Hatları İskelesinde gerçekleştirdi.

Adalar Belediyesinin katkılarıyla gerçekleşen sergi 20 Temmuz tarihine dek izlenebilecek. İskelenin her iki yolcu kabul bölümünde yer alan sergi 38’er panoluk iki bölümden oluşuyor. Serginin bir bölümünü oluşturan tarih ve tanıklıkları içeren üç video, Adalar Kent Müzesi Youtube Kanalından izlenebilir. Sergi süresince Büyükada Arabacılar Meydanının farklı noktalarında Adalar’da yaşayan ve üreten sanatçıların işlerinden oluşan sergiler izlenebilecek.

Serginin açılışına Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, Başkan Yardımcısı Engin Çelik, İBB Planlama Ajansından Nagihan Kavaklı, belediye meclis üyeleri ve bazı partilerin ilçe başkanları katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Adalar Vakfı Başkanı Halim Bulutoğlu konuşmasında sergi hazırlık sürecini anlattı ve destek olan kurumlara teşekkür etti. Bulutoğlu, sergi fikrinin Büyükada Fayton Meydanı Kentsel Yarışması katılım toplantılarında gündeme geldiğini, bu toplantılarında meydanın kültür ve sanatla anılmasının öneminin dile getirildiğini ve bunun şartnameye de yansıtıldığını, bundan cesaret alarak, hem iskele üzerinde, hem de meydanda sergilerin hazırlıklarının üç ay önce başladığını anlattı. Bulutoğlu sergi süresince meydanda yapılacak kültürel etkinliklere de katkıda bulunacaklarını ifade etti.

Daha sonra Belediye Başkanı Erdem Gül ve İBB adına Nagihan Kavaklı söz aldılar. İskeledeki serginin yanı sıra Büyükada Fayton Meydanında on sanatçının birbirinden farklı ve bağımsız kurguladıkları eserler 20 Temmuz 2021 tarihine dek sergilenecek.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental