20 Haziran 2021 Pazar 00:18
Mett Hotel
Mett Hotel

Eski Naziler yeni belgeselde ´Son Hesap´larını veriyor

Dünya 845 görüntüleme
9 Haziran 2021 Çarşamba

Yeni belgesel ‘Son Hesap’, Nazi rejimini hatırlayan Alman ve Avusturyalı yaşlı görgü tanıklarının ifadelerinden oluşan bir derleme. Film, annesinin ailesinin Holokost'ta öldürüldüğünü öğrendikten sonra Yahudi köklerini keşfeden İngiliz belgeselci Luke Holland'ın, on yıldan fazla süren röportajlarının sonucu olarak ortaya çıktı. Holland geçen yıl filmi tamamladıktan kısa bir süre sonra trajik bir şekilde hayatını kaybetti; belgesel artık onun da son eseri olarak yaşamaya devam ediyor.

Neredeyse tamamı eski Nazilerle, çoğunlukla şık apartmanlarda ve huzurevlerinde gerçekleştirilen görüşmelerden oluşan ‘Son Hesap’ ustalıkla çekilmiş nitelikli bir belgesel olarak nitelendiriliyor. Yahudi asıllı Fransız film yapımcısı Claude Lanzmann'ın kırk yıl önce çektiği, on saatlik ‘Shoah’ belgeseli için röportaj yaptığı kişilerle kıyaslandığında, doğal olarak bugün hayatta kalan çok daha az görgü tanığı var. Lanzmann, aralarında ölüm kamplarını yönetenlerin de bulunduğu yüksek rütbeli SS subaylarıyla konuşabilme imkânı bulmuştu. Buna karşın, Holland'ın röportaj yaptıklarının çoğu, o dönemde çocuk veya genç yaşta olanlar kişilerden oluşuyor.

Holland'ın belgesel filmindeki anekdotların çoğu, çocukken Hitler Gençliğine katılan veya ebeveynlerinin Nazi Partisi'ni desteklediğini gören kişilerin yaşadıkları hakkında. Bazıları toplama kamplarında veya mahkûmları kampa götüren tren istasyonlarında çalışan bu kişilerin, konuşmalarında kendilerini yaşanan cinayetlerden rahat bir şekilde ayrı tuttukları görünüyor. Bazıları soykırımın yaşandığını inkâr etmeye devam ederken, konuşmacılardan biri “Partiyi desteklemedik, ancak üniformalarını beğendik” diyor.

Diğer konuşmacılar ise -işverenin çocuklarını annelerine merhaba demeleri için çalıştığı yerel toplama kampına götüren bir dadı gibi- meydana gelen zulümlerin etrafında kendilerine günlük bir yaşam inşa etmelerine izin veren tuhaf ama sıradan ayrıntıları hatırlıyor.

‘Son Hesap’, geçtiğimiz günlerde Avrupa’da sinemalarda gösterime girerek izleyiciyle buluştu.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR