23 Haziran 2021 Çarşamba 11:16
Mett Hotel
Mett Hotel

İngiltere 100 milyondan fazla doz aşı bağışlayacak

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiltere´nin önümüzdeki birkaç hafta içinde yoksul ülkelere COVID-19 aşısı bağışlamaya başlayacağını açıkladı.

Dünya 650 görüntüleme
11 Haziran 2021 Cuma

G7 zirvesinden önce yaptığı açıklamada Johnson, artan aşıların 100 milyondan fazlasının önümüzdeki yıl dağıtılacağını duyurdu. Bu açıklama, ABD Başkanı Joe Biden'ın 92 düşük ve orta gelirli ülkeye ve Afrika Birliği'ne 500 milyon doz Pfizer/Biontech aşısı sözü vermesinin hemen arkasından geldi. İngiltere'nin bağışlayacağı ilk 5 milyon doz Eylül ayı sonuna kadar, 25 milyon doz ise yıl sonuna kadar dağıtılacak.

Johnson, "İngiltere'nin aşı programının başarısının bir sonucu olarak, artık fazla dozumuzu ihtiyacı olanlarla paylaşabilecek durumdayız. Bunu yaparak, bu salgını temelli yenmek için büyük bir adım atacağız" dedi.

Johnson, bugün başlayacak olan G7 zirvesinde, diğer liderlerin de "gelecek yılın sonuna kadar birlikte dünyayı aşılayabilmek için benzer taahhütlerde bulunmalarını umduğunu" ifade etti.

Zengin ulusların liderlerinden oluşan G7 grubunun, salgını sona erdirmek için toplu bir şekilde bir milyar doz COVID-19 aşısı sağlamayı kabul etmeleri bekleniyor. Kanada, Japonya, Fransa, Almanya ve İtalya'nın yanı sıra ABD ve İngiltere'nin liderleri de bu hedefe ulaşılmasına yardımcı olma amacıyla aşı üretimini yaymak için bir plan hazırlığındalar.

Kaynak: BBC

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR