28 Temmuz 2021 Çarşamba 17:22
Radisson

WEB´DEN SEÇMELER

•“Bu koalisyonun arkasındaki ana güç, Tel Aviv´de yaşayan orta ve üst sınıf liberalleri temsil eden sadık bir laik olan Yesh Atid´in lideri Yair Lapid´dir. Aslında Lapid´i Lieberman´la bir araya getiren şey, ikisinin de Likud´un hükümet kurma konusunda Haredi (Ultra-Ortodoks) partilere bağımlı olması nedeniyle onlara her zaman pastadan adil bir paydan fazlasını vermesinden bıkmış olmasıdır.” LOUİS FİSHMAN – www.gazeteduvar.com.tr

İzak BARON Diğer 1303 görüntüleme
16 Haziran 2021 Çarşamba

Bu Haftanın “Takılanlar”ı

 • BİDEN YÖNETİMİNDEKİ ABD’NİN, TRUMP DÖNEMİNDE OLDUĞU GİBİ YENİ İTTİFAKLAR YARATMA POLİTİKALARINA ODAKLANMAYACAĞI VE DOLAYISIYLA İSRAİL İLE KÖRFEZ VE DİĞER ARAP ÜLKELERİ ARASINDAKİ NORMALLEŞME HAREKETLERİNİ ESKİSİ KADAR KARARLI BİÇİMDE DESTEKLEME EĞİLİMİNDE OLMAYACAĞI TAHMİN EDİLEBİLİR

Körfez ülkelerinde İsrail ile normalleşme konusunda böylesine ayrışan gündemlerin mevcudiyeti söz konusuyken, merak edilen bir diğer husus ise son dönemde İsrail’in agresifleşen tutumu ve hedef gözetmeksizin gerçekleştirdiği saldırılarının normalleşme sürecine nasıl etki edeceğidir. Esasında normalleşme eğilimini sekteye uğratan en önemli gelişme İsrail’in son saldırıları değil, ABD’de yaşanan iktidar değişimidir. Bölgede Sünni monarşiler ile yakın stratejik ilişkiler kuran Donald Trump yönetimi, bu ülkelerin dış politika amaçlarını İsrail dış politika hedefleri ile eş hale getirme yolunda çaba harcamış ve bunda büyük oranda başarılı da olmuştur. Fakat Joe Biden yönetiminin gerek Sünni monarşiler ile arasına mesafe koyması ve gerekse ABD’nin dış politikada rotasını Çin’in yükselişinin durdurulması, Afganistan’dan çekilme ve Asya-Pasifik’teki güvenlik odaklı kurulan platformlarla birlikte Çin’i dengeleme politikaları gibi konulara endekslemesi, Washington’ın İsrail-Körfez normalleşmesi konusunda eski tavrından uzaklaşmasına neden oldu. Bu dönemde Joe Biden yönetiminin özellikle süregelen kriz alanlarında çözüm arayışlarını önceleyeceğinin işaretlerini vermesi, Washington’ın önümüzdeki süreçte İran, Yemen, Suriye ve Libya gibi konuları Ortadoğu siyasetinin başlıca gündemi olarak belirleyebileceğini ortaya koyuyor. Dolayısıyla Biden yönetimindeki ABD’nin, Trump döneminde olduğu gibi yeni ittifaklar yaratma politikalarına odaklanmayacağı ve dolayısıyla İsrail ile Körfez ve diğer Arap ülkeleri arasındaki normalleşme hareketlerini eskisi kadar kararlı biçimde destekleme eğiliminde olmayacağı tahmin edilebilir.

Doç. Dr. İsmail Numan Telci

https://www.aa.com.tr/tr/analiz/filistin-direnisi-ve-korfez-israil-normallesmesinin-gelecegi/2268180

 

 • NETANYAHU DÖNEMİNDE DEVLETİN KARAR ALMA MEKANİZMALARINDA BELİRLEYİCİ BİR GÜÇ KAZANAN AŞIRI SAĞCI ZİHNİYETİN İSRAİL SİYASETİNDE UZUN BİR SÜRE ETKİSİNİ HİSSETTİRECEĞİ AŞİKÂR. BU NEDENLE KURULDUĞU GÜNDEN BU YANA İSRAİL SİYASETİNİN KONTROL ALTINDA TUTMAYA ÇALIŞTIĞI TOPLUMSAL AYRIŞMALAR DAHA DA DERİNLEŞMEYE DEVAM EDECEKTİR

Son bir aydır yaşanan olaylarda, bölge sakinlerinin hakları gasbedilerek Filistinlilere ait arazilerde iskan edilen yerleşimcilerin tahrikleri ve sol cenahın hükümet kurması ihtimaline karşı yapay bir güvenlik tehdidi oluşturarak siyasi süreci yönlendirmeye çalışan Netanyahu yönetiminin birleşimini görmekteyiz. Peki, Netanyahu karşıtı blokun bir araya gelerek kurmaya çalıştığı birlik hükümeti, İsrail toplumunun öncelikli sorunlarından biri olan İsrail vatandaşı Filistinliler ile Yahudiler arasındaki ayrışmayı giderebilecek mi? Bu noktada, Netanyahu ve temsil ettiği zihniyet siyasette yer aldığı sürece bu gerilim ve çatışmaların kesinlikle sona ermeyeceği öngörülebilir. Zira, daha hükümet güvenoyu almadan yasadışı yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya yönelik tehditleri ve provokatif eylemlerinin her geçen gün arttığını görmekteyiz. Yine aynı fanatik cenahtan, koalisyona katılma kararı alan sağ partilerin liderlerine yönelik ölüm tehditleri ise toplumdaki kutuplaşmanın ne raddeye geldiğini açıkça gösteriyor. Ayrıca yeni hükümet sorunsuz bir şekilde iş başına geldiği takdirde ne kadar süre görevde kalacağı ve hükümet içindeki unsurların, yasadışı yerleşim, Kudüs’teki Filistinlilerin durumu ve Batı Şeria’daki İsrail işgalinin boyutları hakkındaki temel anlaşmazlık konularında ne kadar ortak çalışacağı da merak ediliyor. Ayrıca hükümette sandalye sayısı fazla olacak Lapid ve sol blokun, geçen dönemde Netanyahu’nun ortakları olan Gantz ve Sa’ar’ın hükümetin aldığı kararlardaki sorumluluklarını nasıl göz ardı edeceği de merak edilen bir diğer konu.

Özetle, İsrail siyaseti Netanyahu yönetiminden kurtulmak için olağanüstü bir çaba göstererek toplumun farklı kesimlerinden aktörleri paydaş edindi. Öte yandan Netanyahu döneminde devletin karar alma mekanizmalarında belirleyici bir güç kazanan aşırı sağcı zihniyetin İsrail siyasetinde uzun bir süre etkisini hissettireceği aşikâr. Bu nedenle kurulduğu günden bu yana İsrail siyasetinin kontrol altında tutmaya çalıştığı toplumsal ayrışmalar daha da derinleşmeye devam edecektir.

Selim Han Yeniacun

https://www.aa.com.tr/tr/analiz/israilde-toplumsal-kaos-derinlesebilir/2270272

 

 • “KUŞKUSUZ, GEÇEN AY GÖRDÜĞÜMÜZ VE BÜYÜK ÖLÇÜDE NETANYAHU'NUN PLANLADIĞI VE MUHALEFETİN HÜKÜMETİ KURMA ŞANSINI BALTALAYAN SAVAŞ BENZERİ BİR SENARYO, BU HÜKÜMETİ ÇOK HIZLI BİR ŞEKİLDE RAYINDAN ÇIKARABİLİR”
 • Ø Son koalisyonu bir araya getiren siyasal partiler İsrail siyasetinde ne gibi bir rol oynuyor?

“Bu çok parçalı partileri bir araya getiren ana motivasyonun Netanyahu'nun 1990'larda 3 yıl ve ardından 12 yıl süren iktidarına son vermenin tek yolunun bu olduğunu bilmeleri olduğunu söyleyebiliriz. Avigdor Lieberman'ın İsrail Beytuna (İsrail evimiz) Partisi ve Naftali Bennett'in Yamina (Sağ) partisi gibi aşırı sağcı partilerin İsrailli solcu Meretz partisiyle güçlerini birleştirmesinin tek yolu bu Netanyahu karşıtlığıdır. Bu koalisyonun arkasındaki ana güç, Tel Aviv'de yaşayan orta ve üst sınıf liberalleri temsil eden sadık bir laik olan Yesh Atid'in lideri Yair Lapid’dir. Aslında Lapid’i Lieberman’la bir araya getiren şey, ikisinin de Likud'un hükümet kurma konusunda Haredi (Ultra-Ortodoks) partilere bağımlı olması nedeniyle onlara her zaman pastadan adil bir paydan fazlasını vermesinden bıkmış olmasıdır.

Bununla birlikte, sekiz birbirinden farklı partiden oluşan koalisyon, ulusal dini, laik, Rus Yahudileri ve Filistinlileri tek bir çatı altında toplayarak bunun şimdiye kadarki en temsili hükümetlerden biri olabileceğini hızla anlamaya başladığı olumlu bir dinamik ortaya çıkardı. Parti liderleri ezici bir çoğunlukla erkek olsa da (Merav Michaeli liderliğindeki İşçi Partisi hariç), bir Etyapyo kökenli sekiz kadın bakanın varlığıyla en fazla kadın bakanın bulunduğu bir kabine söz konusu.

Ve çoğunlukla Aşkenazi olmasına rağmen (koalisyon üyesi Yeni Umut Partisi lideri Gideon Saar'ın annesi Buhara'lıdır) koalisyon partileri içinde oldukça büyük bir Mizrahi Yahudi (Arap Yahudisi-İÖ.) temsili de vardır. Ayrıca Meretz partisinden Issawi Frej de İsrail'in dördüncü Arap bakanı olacak. Bununla birlikte, Filistin İslamcı partisi Ra'am'ın lideri Mansur Abbas'ın koalisyona katılmasıyla bir tarih yazıldığını kabul etmek gerekiyor.

Abbas, Yahudilerin de temsil edildiği, bir dereceye kadar Türkiye’deki HDP'ye benzeyen, çoğunlukla solcu bir Filistin seçim listesi olan Ortak Arap Listesi'nden ayrıldı ve sağ veya sol fark etmez partisinin herhangi bir hükümete katılmaya hazır olduğunu gösterdi. Aslında Netanyahu onu gemiye almaya hazırdı, ancak Araplara karşı açıkça ırkçı tutumu olan aşırı sağ Dini Siyonist Parti aynı fikirde değildi ve koalisyon için yeterli sandalye bulamayan Netanyahu’yu çaresiz bıraktı. Mansur Abbas'a onay veren ve muhalefete katılma yolunu açan ironik olarak Netanyahu'dur. İsrail tarihinde ilk kez bir Arap ya da Yahudi-Arap Hadash partisi koalisyon ortağı olacak.

Özetlemek gerekirse, evet, bu koalisyon her şeyden önce ve ilk kez Netanyahu'nun yönetimine son vermek için bir araya geldi. Birçoğu onun Erdoğan'ı taklit ettiğini ve İsrail'i otoriter bir devlet yoluna soktuğunu düşünüyor. Bununla birlikte Hasidik/Haredi Ultra-Ortodoks partileri dışında dinamik bir koalisyonla sonuçlandı, İsrail'in şimdiye kadar tanık olduğu en dinamik koalisyon.”

 • Ø Bu koalisyonun devam etme şansı var mı? Örneğin İslamcı Raam Partisi Gazze'ye operasyon başlatıldığında desteklerini geri çekerlerse koalisyon bir anda çökecek gibi görünüyor…

“Gerçek şu ki, çok az insan bu koalisyonun dört yıllık (hatta birkaç ay) görev süresinin sona ermesini umuyor. Ancak koalisyonun kurulması şimdilik beşinci seçim ihtimalini ortadan kaldırdı. Yeni hükümet, başbakanın görev süresini sınırlayan yasayı çıkarabilirse Netanyahu'nun kariyerine son verebilir. Ayrıca Netanyahu, yolsuzluk suçlamalarıyla karşı karşıya kalacak ve mahkemede normal bir sivil olarak yargılanacak ve arkasında başbakanlık makamının gücüne sahip olmayacak. Kuşkusuz, geçen ay gördüğümüz ve büyük ölçüde Netanyahu'nun planladığı ve muhalefetin hükümeti kurma şansını baltalayan savaş benzeri bir senaryo, bu hükümeti çok hızlı bir şekilde rayından çıkarabilir”.

Louis Fishman (İslam Özkan Röportajı)

https://www.gazeteduvar.com.tr/louis-fishman-isgal-ve-abluka-surdugu-surece-israile-demokrasi-demek-zor-makale-1525142

 

 • İSLAMCI LİDER ABBAS, HÜKÜMET KURULDUĞUNDA, KOALİSYONUN DİĞER ÜYELERİNİ ETKİLEYEBİLECEĞİ VE ARAP TOPLUMU İÇİN FIRSATLAR YARATABİLECEĞİ DÜŞÜNCESİNDE

Raam Partisi lideri Abbas, ayrımcılık ve ihmalden şikâyetçi olan Arap vatandaşlarının koşullarını iyileştirmeyi amaçlıyor. İslamcı Raam Partisi, Lapid’le yaptıkları anlaşmaya göre, Arap şehirlerindeki altyapıyı iyileştirmek ve suç oranlarını düşürmek amacıyla 16 milyar dolar tahsis edilmesi üzerinde anlaşmaya varmış durumda. Abbas’ın açıklamalarına göre, anlaşmada ayrıca Arap köylerinde izinsiz inşa edilen evlerin yıkılmasına bir son verilmesinden İslami Hareket’in kalesi olarak kabul edilen Negev çölündeki Bedevi kasabalarına resmi statü verilmesine kadar birçok madde yer alıyor. İslamcı lider Abbas, hükümet kurulduğunda, koalisyonun diğer üyelerini etkileyebileceği ve Arap toplumu için fırsatlar yaratabileceği düşüncesinde.

Şimdiye kadar Türkiye’ye pek yansımadı ama işgal altındaki Filistin topraklarında ilginç şeyler oluyor, Reuters’ta çıkan habere göre belki de dünya tarihinde ilk kez bir İslamcı parti, parlamentoda yapılacak oylamada eşcinsel haklarına destek vermeye hazırlanıyor. Buna göre Abbas, eşcinsel haklarıyla ilgili oylama öncesinde İslami Hareket’in şurasının onayını bekliyor.

Birçok Arap, gerek İslami Hareket’in gerekse onun siyasi uzantısı Raam Partisi’nin yaklaşımını eleştiriyor ve onun Batı Şeria'daki Filistinlilere askeri işgali dayatan ve Gazze Şeridi'ne abluka uygulayan bir hükümetin parçası olmayı nasıl haklı çıkarabileceğini merak ediyor. Herkesin üzerinde mutabık kaldığı husus, bu koalisyon yapısının oldukça hassas ve kırılgan olduğu. Koalisyonun berhava olması, Gazze’ye yönelik bir askeri operasyona ya da Batı Şeria’da yeni bir yerleşim yeri kurulması kararına bakar. Her şeye rağmen, öyle görünüyor ki Abbas bu koalisyonu sürdürmek için elinden geleni yapacak. Ancak İsrail’deki Müslüman Kardeşler'in bu pragmatizminin İslam dünyasında yerden yere vurulacağında kuşku yok. Gerçi Bahreyn ve Fas gibi ülkelerde İhvan’ın Netanyahu dönemindeki normalleşmeye verdiği destekle iyice belirginleşen bu pragmatizm ortada dururken Raam Partisi’ne söylenecek çok da fazla şey kalmıyor.

İslam Özkan

https://www.gazeteduvar.com.tr/islamcilar-nasil-tel-avivdeki-koalisyonun-ortagi-oldu-makale-1524931

 

 • TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERE GELİNCE BELİRGİN VE HIZLI BİR DEĞİŞİM BEKLEMEK AŞIRI İYİMSERLİK OLUR. ANCAK KÜÇÜK OLASILIKLAR İRDELENDİĞİNDE YENİ BİR BAŞBAKAN VE BÖYLESİ BİR KARMAŞIK KOALİSYONUN VARLIĞI İLİŞKİLERİ NORMALLEŞTİREBİLMEK ADINA GÖRELİ BİR AVANTAJ SUNABİLİR

Yeni İsrail koalisyonu bu çeşitliliği yönetirken ülkedeki kutuplaşmayla da mücadele edecek. Son saldırıların ülkedeki yaşam birlikteliğinde ciddi yaralar açtığı da hesaba katıldığında öncelikli hedef ülkenin iç huzuru olacaktır. İki yıllık bir bütçe hazırlanması ve diğer değişiklikler de bu ilk dönemde gündemde…

Türkiye ile ilişkilere gelince belirgin ve hızlı bir değişim beklemek aşırı iyimserlik olur. Ancak küçük olasılıklar irdelendiğinde yeni bir başbakan ve böylesi bir karmaşık koalisyonun varlığı ilişkileri normalleştirebilmek adına göreli bir avantaj sunabilir. İsrail merkezli yorumcuların birleştikleri söylem bunun Türkiye’nin atacağa adımlara bağlı olacağı yönünde!

Bununla birlikte Bennett hükümetinin Batı Şeria konusunu ilerleyen zamanlarda değerlendirme kararı Türkiye’nin yapabileceği diplomatik hamleler konusunda zaman kazandırabilir. Yine küçük bir ihtimal de olsa Müslüman tabanı olan bir partinin koalisyonda bulunması bir hat açabilir mi, gelişmeleri izlemek lazım.

Prof. Dr. Kürşad Zorlu

https://www.haberturk.com/yazarlar/prof-dr-kursad-zorlu/3103309-yeni-israil-hukumeti-turkiye-ile-iliskilere-nasil-yansiyacak

 

Takılan tweetler

 • Kapheros@sigaramcamel

1942 yazında İstanbul gazetelerinde, genel olarak gayrimüslimleri, özel olarak Yahudileri hırsızlık, karaborsacılık, soygunculuk, vurgunculuk ve ihtikar (aşırı kar) fiilleri ile ilişkilendiren haberler ve karikatürler birbirini izlemişti.

...

Varlık vergisinin psikolojik atmosferini hazırlamak için 1942 yazı boyunca bütün basın organlarında bolca görüleceği gibi hırsızlık, karaborsacılık, vurgunculuk ve fahiş fiyatla mal satanlarla ilgili haber ve yazılar ön plana çıkarılmıştı.

Bilgisel için : https://threadreaderapp.com/thread/1402701213347504135.html

 

 • önder kaya istanbul gezgini@onderkayaistan1

Hasköyde bir zamanlar ondan fazla sinagog vardı. Şimdilerde ibadet yapılabilen tek sinagog var. Mealem sinagogu. Kalanlar ya yıkıldı ya harap ya da başka işletmelere kiralandı. Bugün Hasköyde bildiğim kadarıyla bir Musevi varlığından söz etmek pek mümkün değil. #hasköy #musevi

https://twitter.com/onderkayaistan1/status/1403987183653031941

 

 • İstanbul Apartmanları@istanbulyapilar

Sümer ve Marmara Apartmanları, Valikonağı Caddesi No:16-18, Şişli~

Lüleburgazlı mimar Rafael Alguadiş tarafından 1932 yılında yapımı tamamlanan Sümer ve Marmara ikiz apartmanlarında Art Nouveau ve Art Deco üslupları bir arada kullanılmıştır. #istanbul

Emek Sineması'ndan Sebat Apartmanı'na birçok ünlü eserin mimarı olan Trakyalı mimarımız Alguadiş; 1894 yılında Lüleburgaz'da doğmuş ve St. Benoit Lisesi'nden mezun olmuştur. Kendisi mimarlığın yanı sıra aynı zamanda betonarme yapılar üzre çalışan ilk yerli mühendislerimizdendir.

Apartmanın üstünde yer alan isimlerden dikkatimi çeken ise, Lydia Albukrek ismi oldu.Kendisi bana Meşrutiyet Caddesi'nin eski sakinleri Albukrek Ailesi'ni anımsattığı için kısa bir araştırma yaptım.Lydia hanım, Albukrek ailesinin gelini ve aynı zamanda da başarılı bir tıp doktoru

Ailenin 5 çocuğundan kendisi gibi tıp doktoru olan Musa Albukrek ile evli olan Lydia hanım, İstanbul doğumlu bir Musevi Türk. Bir dönem İtalya'da yaşamış olan Lydia hanım, eşi Musa beyle tanıştıktan sonra tekrar İstanbul'a yerleşmiştir.

17 Ağustos Depremi sonrası gönüllü doktorluk yapmış ve gençlere yönelik birçok seminer vermiş olan Lydia hanım, 2008 yılında vatandaşı olduğu diğer ülke İtalya tarafından Cavaliere dell'Ordine della Stella della Solidarita İtaliana isimli şövalye madalyasına layık görülmüştür.

https://twitter.com/istanbulyapilar/status/1403480506088439811

 

 • Seda Özen Bilgili@Seda_Ozen

İstanbul’da; çok dilde yazı, kitabe, reklam içeren tarihi binaların izlerini sürmeye başlayalım mı? İlk örnek Cordova Apartmanı. Cordova kardeşler tarafından 1922’de yaptırılan Cordova Apartmanı’nın giriş kapısı kemerinde, apartman adı ve kapı no Fransızca ve Osmanlıca yazılmış

Galata’da Barnathan Apartmanları'nın daha geç inşa edilen ikinci bloğu olan Demir Apartmanı’nda, solda İbranice sağda Miladi takvimde inşa tarihi; “5654” ve “1893”. Barnathan, İbranice'de "Natan Peygamber'in kızı" anlamına geliyor.

https://twitter.com/Seda_Ozen/status/1403045339146375168

 

Ağa Takılanlar Öneriyor

 • İsrail'de yeni koalisyonun Ankara-Tel Aviv hattına yansıması nasıl olur? Uzmanlar ne diyor? - Tuba Altunkaya 

https://tr.euronews.com/2021/06/12/israil-de-yeni-koalisyonun-ankara-tel-aviv-hatt-na-yans-mas-nas-l-olur-uzmanlar-ne-diyor

 • Netanyahu'nun 12 yıllık iktidarının ardından İsrail’de yeni hükümetle birlikte neler değişecek?

https://tr.euronews.com/2021/06/11/netanyahu-nun-12-y-ll-k-iktidar-n-n-ard-ndan-israil-de-yeni-hukumetle-birlikte-neler-degis

 • Selin Nasi: Koalisyonun Netanyahu ile mücadelesi devam edecek – Mühdan Sağlam

https://www.gazeteduvar.com.tr/duvar-ozel-selin-nasi-koalisyonun-netanyahu-ile-mucadelesi-devam-edecek-video-1524853

 • Camdan Ev: İsrail’in Kırılgan Toplumsal Yapısı - Selim Han Yeniacun

https://kriterdergi.com/dis-politika/camdan-ev-israilin-kirilgan-toplumsal-yapisi

 • İsrail - Hamas arasındaki ateşkes görüşmeleri ne durumda? Dr. Hay Eytan Cohen Yanarocak

https://www.youtube.com/watch?v=idnsykwjLLE

 • İsrail’de Netanyahu iktidarına son veren “Değişim Koalisyonu” hükümeti neleri değiştirebilir? – Doç. Dr. Louis Fishman ile söyleşi - Işın Eliçin

https://medyascope.tv/2021/06/13/israilde-netanyahu-iktidarina-son-veren-degisim-koalisyonu-hukumeti-neleri-degistirebilir-doc-dr-louis-fishman-ile-soylesi/

 • İsrail-Filistin Anlaşmazlığının Kökenleri | Dr. Gökhan Çınkara

https://www.youtube.com/watch?v=69BZmfFoj-4

 • Netanyahu da gitti. Demokratik ittifak İsrail yönetiminde – Murat Yetkin

https://yetkinreport.com/2021/06/14/netanyahu-da-gitti-demokratik-ittifak-israil-yonetiminde/

 • İsrail siyasetinde Netanyahu sonrası dönemin analizi - Dr. Hay Eytan Cohen Yanarocak - Nevşin Mengü

https://www.youtube.com/watch?v=edsr2dq6bF0

 • Osmanlıya karşı İngilizlere casusluk yapan Yahudi şebekesi lideri Sara Aaronsohn’un Cemal Paşa ile Filistin macerası (I) – Faik Bulut

https://www.indyturk.com/node/372086/t%C3%BCrki%CC%87yeden-sesler/osmanl%C4%B1ya-kar%C5%9F%C4%B1-i%CC%87ngilizlere-casusluk-yapan-yahudi-%C5%9Febekesi-lideri

 • Kerem Tınaz: Sefaradların ABD'ye yolculuğunun tek nedeni zorunlu askerlik değil

https://www.gazeteduvar.com.tr/kebikec-kerem-tinaz-sefaradlarin-abdye-yolculugunun-tek-nedeni-zorunlu-askerlik-degil-video-1524909

 • Münih Olimpiyatları Katliamı – 1972 – Ali Murat Hamarat

https://tarihdergi.com/munih-olimpiyatlari-katliami-1972/

 • CHILIBI MURDU - Kantikas Sefaradis - Izi Morhaim - (Pianist Şantör IZI) 1943 – 2019

https://www.youtube.com/watch?v=2wN-p3lzNJg

 • Madam Amati Sokağı - Hediye Selda Yılmaz

http://kentyasam.com/2021/06/10/madam-amati-sokagi/

 

Kırmızı Köşe

 • Prof. Dr. Gazi Çağlar@GaziCaglar

O yahudi ailesinin çatı katındaki dramına ağlayan köylü Türk çocuğunda kesin daha fazla vicdan var.Anne Frank antisemit faşizmin organize barbarlığına karşı anısı saygın bir sembol.Antisemitizminizi köylü çocuğun yoksulluğuna gizlemeyin:Keşke tüm çocuklar Anne Frank'la yetişse...

https://twitter.com/GaziCaglar/status/1404402040063864838

 • Bahar Akpınar@baharakpinar

Bir sürü derdin içinde uygun adım devam eden birkaç rezillikten biri devlet eliyle yürütülen antisemitizm..

https://twitter.com/cbinyildirim/status/1404381741574463488

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel