27 Kasım 2021 Cumartesi 12:14

Bella Hadid´in ´Filistin´ paylaşımı hatalı çıktı

43 milyon takipçisi olan model Bella Hadid, 1939-Filistin Futbol Takımının fotoğrafının altına ´çok havalı´ paylaşımını yaparken takımın aslında İsrail Devleti kurulmadan önce tamamı Yahudilerden oluşan Maccabi Tel Aviv takımı olduğunu bilmiyordu.

Kültür 4090 görüntüleme
16 Haziran 2021 Çarşamba

Filistin asıllı Amerikan süper model Bella Hadid, Instagram hesabında aktif bir şekilde Filistin yanlısı paylaşımlar yapıyor. Fakat geçen hafta yaptığı bir paylaşımda istemeden bir yanlışa imza atarak aslında tamamı Yahudilerden oluşan bir futbol takımına dikkatleri çekmiş oldu.

24 yaşındaki model Instagram’ın hikayeler bölümüne, 1939’da Avustralya’ya karşı sahaya çıkan İngiliz Mandasındaki Filistin futbol takımının fotoğrafını koydu. Hadid, ‘Filistin Avustralya’ya karşı-1939’ yazan fotoğrafa ek olarak yorumunda kalp emojisi ile birlikte ‘çok havalı’ yazdı.

Söz konusu maçın YouTube’da yayınlanan görüntülerinde yorumcuların da takıma Filistin dediği görülüyor. 1948’de İsrail Devleti kurulmadan önce İngiliz Mandası kontrolündeki topraklara Filistin deniyordu.

Modelin bu paylaşımını Twitter mecrasına taşıyarak hatayı ortaya çıkaran isim ise bir İsrailli Arap aktivist olan Yoseph Haddad’dı. Haddad paylaştığı videoda takımın tüm oyuncularının Yahudi sporculardan oluştuğunu, formalarının İbranice yazılı olduğunu, Bella Hadid’in paylaştığı resimde bile bunun açıkça görüldüğünü belirtti.

Creative Community for Peace adlı organizasyonun direktörü Ari Ingel o dönemde takımın tüm maçlara çıkmadan önce üç milli marş söylediğini açıkladı: Britanya’nın ‘God Save the King’ adındaki marşı, İsrail’in bugünkü ‘Hatikva’ marşı ve karşı takımın milli marşı. Takımın bayrağı mavi ve beyazdan oluşuyor, bayrağın merkezinde ise sarı Davud’un Yıldızı sembolü bulunuyordu. Takımın logosunun üzerinde ise latin harfleriyle ‘Filistin’ kelimesinin yanında İbranice ‘İsrail toprakları’ yazıyordu.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental