24 Temmuz 2021 Cumartesi 07:20
Radisson

Aktris Jamie Lee Curtis, Macaristan´da yerel sinagogun restorasyonu için çalışacak

Kültür 1771 görüntüleme
16 Haziran 2021 Çarşamba

Amerikalı aktris Jamie Lee Curtis, Macaristan’ın kuzeydoğusunda yer alan Mátészalka’daki yerel sinagogun restore edilmesi için gerekli paranın toplanması konusunda belediyeyle birlikte çalışacağını açıkladı. Curtis, büyükanne ve büyükbabasının memleketi olan Mátészalka’daki sinagog binasının restore edilip bir kültür merkezine çevrilmesi için kişi ve kurumlardan maddi destek toplamaya çalışacak.

Bir film çekimi için Budapeşte’de olan Jamie Lee Curtis, söz konusu açıklamayı Mátészalka’yı ziyaret ettikten sosyal medya hesaplarından paylaştı. Şehrin Belediye Başkanı Peter Hanusi ile bir araya gelen Curtis aynı zamanda, babası Tony Curtis’ın anısına açılacak olan müzeyi de gezdi.

Bernard Schwartz adıyla dünyaya gelen Tony Curtis, 2010 yılında, 85 yaşında hayatını kaybetmişti. Dul eşi Jill-Curtis Weber, ünlü aktörün 20’ye yakın şahsi eşyası ve tablosunu, 2017 yılında Mátészalka Belediyesi’ne bağışlamıştı.

Resmi açılışı ay sonunda yapılacak olan müzenin anı defterine, Jamie Lee Curtis şunları yazdı: “Bugün Tony Curtis anısına yapılan müze ve kafenin ön açılışında, ailemi temsil ediyorum. Büyükanne ve büyükbabam Helen ve Emanuel Schwarts’ın göç etmiş olduğu güzel Mátészalka’daki yeni dostlarıma selamlar…”

Müzedeki sergilerde, Tony Curtis’in hayatından karelerin yanı sıra, filmlerde giydiği kostümler, yaptığı tablolar ve aldığı ödüller de yer alıyor. Müze, ailenin uzun süre gittiği sinagogla da aynı sokakta yer alıyor. 1857 yapımı olan sinagog, birçok mimari özelliğini kaybetse de özellikle renkli iç tavanı ile dikkat çekmeye devam ediyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel