28 Temmuz 2021 Çarşamba 16:59
Radisson

Tel Aviv´de doğan yavru gergedan sevinç yarattı

Soyları tehlikede olan güney beyaz gergedanlarının yetiştirme programını başarılı bir şekilde yürüten İsrail´de toplam 33 gergedan dünyaya gelmiş oldu.

Kültür 1784 görüntüleme
16 Haziran 2021 Çarşamba

Ramat Gan Safari Parkı, 6 Haziran’da sağlıklı erkek bir gergedanın doğduğu ve annenin de sağlıklı olduğunun müjdesini verdi. Barbados doğumlu R&B şarkıcısı Rihanna’dan ismini alan 11 yaşındaki gergedan Rihanna’nın yavrusuna İsrail Devlet Başkanı Reuven Rivlin’in takma isminden yola çıkılarak Ruvi ismi verildi. Rihanna geçen yıllarda iki yavru daha dünyaya getirmişti. Gergedanların gebelik süresi bir buçuk yıl sürüyor.

Safari Parkı “İsrail’in 10. devlet başkanı gibi Gergedan Ruvi de ender ve özel. O da tıpkı Rivlin gibi kendisiyle tanışacak herkesin yüzünde bir gülümseme yaratacak” açıklamasında bulundu. Rivlin, İsrail tarihinin en neşeli ve espri anlayışı yüksek liderinden biri olarak sayılıyor. Rivlin bu jest karşısındaki mutluluğunu belirterek yeni doğana ‘mutlu ve sevecen ziyaretçilerle dolu harika bir hayat’ diledi. Park Ruvi’yi, kare dudaklı gergedan nüfusunu arttırmak üzere gelecekte üremesi için başka bir hayvanat bahçesine gönderecek.

Güney beyaz gergedanların soyu tehlike altında. Avrupa’da 78 hayvanat bahçesi üreme projesine üye. Bugüne dek bu programlar kapsamında 300 gergedan doğdu. Ramat Gan Safari Parkı, 33 gergedanın hayata gelmesini sağlayarak projede lider konumda bulunuyor. Yavrunun babası Gergedan Atari daha evvel iki kez baba olmuştu.

Rihanna, Ocak 2015’te parktaki diğer iki dişi gergedan ile birlikte açık bırakılan bir kapıdan kaçarak Tel Aviv sokaklarında kısa bir yürüyüşe çıkmıştı. Şaşakalan sabah koşucuları yetkililere haber vermişti. Safari Parkı daha sonra bakıcılarının uyuya kaldığını ve üç gergedanın fırsatı kaçırmadığını açıklamıştı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel