18 Ocak 2022 Salı 23:35
DELFIN DEKORASYON
DELFIN DEKORASYON

Dünyanın en stresli ve stressiz şehirleri belirlendi

Almanya merkezli Care Vaay firması tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, 500´den fazla şehir yapısal, çevresel, finansal ve sağlık gibi faktörler açısından incelenerek dünyanın en stressiz şehirleri listelendi.

Dünya 2031 görüntüleme
17 Haziran 2021 Perşembe

Çalışmanın yazarları yaptıkları açıklamada, "Çalışmaya başlamak için, hangi makro faktörlerin strese katkıda bulunduğunu düşündük ve bunları dört geniş kategoriye indirdik. En başta 500 şehri inceledik. Daha sonra, güvenilir veriye sahip olmayanları çıkardık ve bir dizi stres göstergesine göre değerlendirdik. Son olarak 100 şehirden oluşan bir liste oluşturduk’’ dedi.

100 şehirden oluşan listenin 55. sırasında bulunan Tel Aviv 100 üstünden 71,3 puan almayı başardı. Nüfus yoğunluğu, trafik sıkışıklığı, gürültü, hava kirliliği ve şehir sakinlerinin genel olarak ruh sağlığı gibi faktörler sebebiyle Tel Aviv listede daha üst sıralarda yer alamadı. Tel Aviv, sosyo-politik istikrar ve azınlık eşitliği gibi faktörler açısından da ortalamanın altında puan aldı.

Listedeki ilk üç şehrin tamamı İskandinav ülkelerinden oldu. İzlanda'dan Reykjavik, İsviçre'den Bern ve Finlandiya'dan Helsinki, Reykjavik tam 100 puan aldı.

Listenin en altında ise, Hindistan'dan Mumbai, Nijerya'dan Lagos ve Filipinler'den Manila yer aldı.

Kabil, Moskova, Jakarta, Kiev, İstanbul, Kahire ve Tahran da yaşamak için en stresli şehirlerden bazıları olarak sıralandı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental