22 Ekim 2021 Cuma 13:55
Op Dr Mücteba Gündüz

Yafa Bet El- Sagol Sinagogu yeniden hizmete girdi

İsrail Yafa´da bulunan eski Bet El Sinagogu yenilenerek 19 Haziran´da yeniden hizmete açıldı.

Sara YANAROCAK Toplum 2595 görüntüleme
23 Haziran 2021 Çarşamba

İYT’nin (İtahdut Yotsei Turkia) düzenlediği özel bir açılış töreninin ardından Bet El Sinagogu yeniden yahidlerinin hizmetine girdi. Söz konusu açılış gecesi, sinagogun yenilenmesini sağlayan Sagol Ailesi, Moreno Margonato, İYT Moatsa Kurulu Başkanı Yakup Barokas, Moatsa üyeleri ve eşleri, İYT Yönetim Kurulu üyeleri ve eski yahid ailelerinin katılımı eşliğinde seçkin bir davetli topluluğuna ev sahipliği yaptı. Hazan eşliğinde okunan ‘Şeehiyanu’ duası ve avdala mumunun yakılmasından sonra sözü alan İYT Dernek Başkanı Ovi Roditi Gülerşen ve Moreno Margonato’nun konuşmalarının ardından, genç keman sanatçısı Dilan Karayılan kemanıyla kısa bir müzik dinletisi sundu. Sostakovitch’den Türk bestelerine ve İsrail’in folklorik motifli birkaç eserini yorumlayan genç sanatçı alkışlar arasında dinletisini sona erdirdi. Türkiye’de keman sanatçısı Prof. Cihat Aşkın’ın öğrencisi olan Karayılan, şimdilerde Tel Aviv Üniversitesi Müzik Akademisi 1. sınıf öğrencisi olarak yüksek öğrenimini sürdürüyor.

Keman dinletisinin ardından İtzhak Sagol, Dilan Karayılan’a bir teşekkür sertifikası sundu. Başkan Ovi Gülerşen ise sinagogun Yönetim Kurulu Başkanı Yeşua Avaz’a yaptığı İbranice teşekkür konuşmasının ardından gümüş bir ‘Yad’ armağan etti.

Bu törensel etkinliğin sona ermesinden sonra Sagol Ailesinin sunduğu ikramlar eşliğinde konuklar hoşça vakit geçirdi. Bu sinagog bundan sonra Türkiye kökenli Yahudilerin hem ibadet etmeleri hem de mutlu etkinliklerini kutlamak için hizmetlerinde olmaya devam edecek.

Bet El Sinagogunun kısa tarihçesi:

Bet El Sinagogu 1963 yılında Yafa ve civarındaki Türkiyeli Yahudilere hizmet vermeye başladı. Ancak zamanla Türkiyeli göçmenler, başta Bat Yam olmak üzere başka bölgelere taşınmaya başlayınca, sinagogun müdavimleri azaldı ve bakımsızlık sonucu çürüme ve aşınmaya başladı. Bu aşamada İsrail’in en önemli hayırsever ailelerinden biri olan Sagol Ailesi devreye girerek eski binayı restore etmek için gerekli fonları büyük bir bağış yaparak karşıladı. Yenilenen binanın iç eşyaları ve tezyinatı sinagogun yahidleri ve İsrail içinden ve dışından yapılan bağışlarla yapıldı.

https://www.youtube.com/watch?v=3dhlKbLm5QU

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR