27 Ekim 2021 Çarşamba 12:55
Op Dr Mücteba Gündüz

Reisi´nin seçilmesinin ardından ABD nükleer anlaşma görüşmelerine devam edecek

Washington´dan İran´daki cumhurbaşkanlığı seçimini aşırı muhafazakâr din adamı İbrahim Reisi´nin kazanmasına ilk tepki olarak bir Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, "İranlıların özgür ve adil bir seçim süreciyle kendi liderlerini seçme özgürlükleri ellerinden alınmıştır" dedi.

Dünya 812 görüntüleme
23 Haziran 2021 Çarşamba

Bakanlık sözcüsü, Amerika'nın her şeye rağmen, Donald Trump'ın vazgeçtiği 2015 nükleer anlaşmasına tekrar katılmak için İran'la dolaylı görüşmelere devam edeceğini ekledi.

İran'daki seçimde birçok siyasi ağır topun aday olması engellenmişti. Reisi, İran'da nihai gücü elinde tutan 81 yaşındaki dini lider Ayetullah Ali Hamaney'e en yakın isim. Pek çok seçmen, 40'ı kadın 600 civarındaki umutlu adayın, tamamı erkek, biri eski başkan, biri de eski bir meclis başkanı olan yedi adaya indirgenmesinden sonra seçimden uzak durmayı seçmişti. 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, İran nükleer anlaşması ile ilgili olarak, ABD ile İran arasında Viyana'da gerçekleşen dolaylı görüşmelerle 'anlamlı ilerleme' kaydedildiğini ve Washington'ın bunu geliştirmek istediğini dile getirdi. Sözcü, "Kapsamlı Ortak Eylem Planı'na uyumluluğa karşılıklı bir dönüş konusunda, müttefiklerimiz ve ortaklarımızla görüşmelerimize devam edeceğiz" dedi.

Avrupalı diplomatlar aracılığıyla yürütülen Viyana görüşmeleri, İran'a karşı uygulanan yaptırımlardan hangilerinin kaldırılacağı konusunda anlaşmaya varılamadığı için durmuştu.

Geçtiğimiz hafta İran beş ayda yüzde 60 saflıkta zenginleştirilmiş 6,5 kilogram ve yüzde 20 saflıkta zenginleştirilmiş 108 kilogram uranyum elde ettiklerini ilan etmişti. Bu seviyelere kadar zenginleştirilmiş uranyumun silah sınıfı seviyesi olan yüzde 90 saflığa zenginleştirilmesi nispeten daha kolay olabilir.

İsrail basınının konuyla ilgili paylaşımlarına göre, İsrail güvenlik yetkilileri Reisi'nin Dini Lider Ayetullah Ali Hamaney'in dış ve nükleer politikadaki katı görüşlerini benimseyeceğine inanıyor ve İsrail'in İslam Cumhuriyeti'nin nükleer tesislerine potansiyel bir saldırı için tekrar planlarını hazırlaması gerektiğini düşünüyor.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel