19 Ocak 2022 Çarşamba 05:21
DELFIN DEKORASYON
DELFIN DEKORASYON

Yıldızlar ilk olarak ne zaman ortaya çıktı?

İngiltere´de bilim insanları, yıldızların ne zaman ortaya çıktığını çözdü.

Dünya 1123 görüntüleme
29 Haziran 2021 Salı

Kraliyet Astronomi Topluluğu'nun aylık bildirimlerinde yayımlanan sonuçlara göre, yapılan çalışmalarda yıldızların ilk kez Big Bang’den (Büyük Patlama) 250 ila 350 milyon yıl sonra ‘kozmik şafak’ olarak bilinen olayda doğduğu anlaşıldı.

Çok uzun zamandır kozmik şafağın ne zaman başladığı üzerine araştırmalar yapan University College London'dan Prof. Richard Ellis, BBC'ye yaptığı açıklamada, "Evrende yıldızların ilk kez ne zaman göründüğüne dair ikna edici kanıta sahibiz" diye konuştu.

Bilim insanları çalışmada en uzak 6 galaksiyi inceledi. Galaksiler, uzaklıkları sebebiyle dünyanın en güçlü teleskoplarıyla bile bilgisayarda ancak birkaç piksel görülebildi.

Çalışmaları yöneten Cambridge'deki Kavli Astronomi Enstitüsü'nden Dr. Nicolas Laporte, modern kozmolojideki en büyük sorulardan biri olarak nitelediği olay için "Evren tarihindeki bu önemli anın ne zaman gerçekleştiğini gözlemlerle ilk kez tahmin edebildik" ifadelerini kullandı.

Çalışmalarda sonuç almanın bir rüyanın gerçekleşmesi olduğunu belirten Dr. Laporte, şöyle devam etti:

"Işık parçacıklarının 13 milyar yıldan fazla bir süredir uzayda seyahat ettiğini ve sonra bir teleskopa girdiğini düşünmek harika. Astrofizikçi olmanın güzel yanı, zamanda yolculuk ve uzak geçmişe tanık olma yeteneği" dedi.

Çalışmanın bilim adına bir başka önemli yanı ise evrendeki ilk galaksilerin dahi üzerlerinde araştırma yapabilecek kadar ışıklarını Dünya'ya ulaştırabildiklerinin görülmesi oldu. Böylece James Webb Uzay Teleskobu, uzaydaki en güçlü teleskop olarak evrenin tarihi hakkında daha fazla keşif gerçekleştirilebilmesini sağlayabilecek.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental