30 Kasım 2021 Salı 03:19

ABD ve Almanya´dan Holokost eğitiminde ortak adım

Biden yönetimi ve Angela Merkel hükümeti, Holokost eğitimini geliştirmek konusunda bilgi ve stratejilerini paylaşmak için bir iyi niyet mektubu imzaladı.

Dünya 619 görüntüleme
30 Haziran 2021 Çarşamba

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas Berlin'deki 'Avrupa'nın Katledilen Yahudileri Anıtı'nda geçtiğimiz hafta bir iyi niyet mektubu imzaladılar. Düzenlenen törende Holokost kurtulanları da bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığının Holokost özel elçisi Cherrie Daniels, imzadan bir gün önce yapılan röportajda, iki ülke arasında Holokost konularında halihazırda işbirliği bulunduğunu, fakat konuyla ilgili cehaletin ortaya çıkmasından sonra daha resmi bir düzenleme getirilmesi gerektiğini belirtti.

Daniels son yapılan araştırmaları kaynak göstererek, "40 yaşın altındaki on Amerikalıdan biri Holokost'u hiç duymamış, Holokost'u duyanların da yaklaşık yüzde 53'ü Holokost'ta 6 milyon Yahudi'nin öldürüldüğünü bilmiyor" dedi.

Almanya'daki Berlin Holokost Anıtı ve Washington DC'deki ABD Holokost Anma Müzesi olmak üzere, her iki ülkenin kendi ana Holokost araştırma kuruluşu, malzemelerin geliştirilmesi ve paylaşılması konularında sorumlu olacak.

Daniels, işbirliğinin büyük ihtimalle kamu çalışanları seviyesine yönelik eğitimle başlayacağını ifade etti.

Cherrie Daniels sonbaharda Almanya seçimlerinden sonra bir genel oturum planlandığını belirterek Amerika'nın Almanya ve Polonya'da Nazilerin Yahudilerden çaldığı hatıraları gözler önüne seren Arolsen Arşivleri #StolenMemory (ÇalınanHatıra) Sergisi'ni içeren bir tur finanse edeceğini ekledi. Merkezi Almanya'da bulunan Arolsen Arşivleri, 11 ülke tarafından yönetilen, en büyük Holokost dönemi belge ve içerik kaynağı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental