22 Ocak 2022 Cumartesi 14:13
DELFIN DEKORASYON
DELFIN DEKORASYON

Neo-Nazi Altın Şafak Partisi Genel Başkan Yardımcısı yakalandı

Yunanistan´da neo-Nazi Altın Şafak Partisi´nin firari Genel Başkan Yardımcısı Hristos Pappas´ın, aylarca polisten kaçmayı başarmasının ardından, Atina´da yakalandığı bildirildi.

Dünya 1480 görüntüleme
2 Temmuz 2021 Cuma

Suç örgütü yönetmekten hüküm giyen Hristos Pappas ekim ayından bu yana aranıyordu. 13 yıl hapis cezası alan Pappas, teslim olmayı reddetmişti. Pappas Nazizm saplantılı olmakla tanınıyor.

Bir polis kaynağı AFP Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, Pappas'ın Atina'nın Zografou semtindeki bir evde yakalandığını açıkladı.

Polisin yazılı açıklamasında, Pappas'ın adı anılmazken, 59 yaşındaki bir erkeğin terörle mücadele suçlarından tutuklandığı ve bugün savcının karşısına çıkartılacağı belirtildi. Açıklamada, Pappas'ın saklanmasına yardımcı olduğu iddia edilen 52 yaşındaki bir kadının da gözaltına alındığı bildirildi.

Pappas'ın avukatı henüz bir açıklama yapmadı. Avukat geçen ekim ayında, temyizde cezasının bozulmasını bekleyen müvekkilinin teslim olmayacağını belirtmişti.

Pappas, Altın Şafak'ın kurucu üyelerinden biri ve liderinin yakın arkadaşıydı. Nazi bayrağı altında bir fotoğrafı ve çocuklara Hitler selamını öğretirken gösteren görüntüleri ortaya çıkmıştı.

2012'deki mali krizin ardından Altın Şafak'ın aldığı destek zirve yapmış, ancak göçmenlere ve solculara yönelik saldırıları tepki yaratmıştı. Anti-faşist bir rapçinin 2013'te bir Altın Şafak destekçisi tarafından öldürülmesinin ardından, partiye yönelik adli soruşturma başlatılmıştı. Dava beş yıldan uzun sürmüş ve ekim ayında 68 zanlıya ceza verilmişti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental