29 Ocak 2022 Cumartesi 16:29
DELFIN DEKORASYON
DELFIN DEKORASYON

Marine Le Pen yeniden Ulusal Birlik Partisi Başkanı

Fransa´da aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi (RN) lideri Marine Le Pen, geçen hafta düzenlenen yerel seçimlerdeki yenilgiye rağmen parti kongresinde büyük bir oy farkıyla RN´nin dördünce kez liderliğine seçildi.

Dünya 1031 görüntüleme
5 Temmuz 2021 Pazartesi

Oylamada rakiplerine fark atan Le Pen, yüzde 98,35'lik destekle partisini gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine taşıyacak.

Seçimin ardından yaptığı konuşmada, partinin “sağlıklı bir değişim içinde” olduğunu belirten Le Pen, babasının liderliği dönemindeki aşırı sağcı politikalara da geri dönüş yapmayacaklarını belirtti.

Le Pen, 1972 yılında Ulusal Cephe Partisi’ni kuran babası Jean-Marie Le Pen’in siyaseti bırakması üzerine parti liderliğine seçilmiş, daha sonra aşırı sağcı, göçmen ve AB karşıtı söylemleri yumuşatarak, partinin merkez sağ eğilime yönelmesini sağlamıştı.

Hollanda'da aşırı sağcı Özgürlük Partisi'nin Başkanı Geert Wilders, Twitter hesabından Le Pen'i kutlayan bir mesaj paylaştı. Seçimden fotoğraflar paylaşan Wilders, "dost ve müttefik" olarak bahsettiği Le Pen'in yeniden kazandığını anımsatarak, "Fransa'nın bir sonraki cumhurbaşkanı" ifadesini kullandı.

Ülkede son yıllarda etkili olan terör saldırıları, göç ve ekonomik sorunlara çare bulunamaması üzerine Le Pen oy oranını önemli ölçüde artırdı. Fakat Fransız seçim sisteminin iki turlu olması nedeniyle Le Pen seçimlerde oy oranı yüksek olmasına rağmen bu başarısını Meclis’teki sandalye sayısına yansıtamıyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental