30 Kasım 2021 Salı 04:05

Sanatta Kısa Kısa

Tuna SAYLAĞ Sanat 2901 görüntüleme
7 Temmuz 2021 Çarşamba

Kundura’nın Hafızası’ Sergisi Beykoz Kundura’da ziyarete açıldı

Kundura Hafıza Kültürel Mirası Koruma Derneği’nin düzenlediği ‘Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya’ adlı sergi 1 Temmuz’da ziyarete açıldı. Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet’i kapsayan zengin bir geçmişe sahip Sümerbank Deri ve Kundura Fabrikasının üretim tarihine başka bir perspektiften bakmaya davet eden sergi; fabrikadan kalan makineler, belgeler, eski çalışanlar ve ailelerinin bağışladığı nesnelerin yanı sıra, 2015’ten beri sürdürülen sözlü tarih görüşmelerini de bir araya getiriyor. Ziyaretçilerini Sümerbank ayakkabı kalıplarının üretildiği Marangozhane binasında karşılayacak ‘Kundura'nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya’ sergisi beykozkundura.com adresinden randevu alınarak ücretsiz gezilebilecek. Beykoz Kundura, yaz boyunca sürecek Bir Yaz Gecesi Festivali’nde açık hava film gösterimlerine ve konserlere ev sahipliği yapmayı da sürdürecek.

Müze Evliyagil Koleksiyonundan Portreler: ‘İZLEYEN YÜZLER’

Müze Evliyagil, 31 Aralık’a kadar ‘İzleyen Yüzler’ sergisini ağırlamaya hazırlanıyor. Sergide, Müze Evliyagil Koleksiyonundan bir araya gelen 38 sanatçının üretimlerine bu sanatçıların hayatlarından köşe taşı niteliğindeki anekdotlar ve belgeler de eşlik ediyor. ‘İzleyen Yüzler’, Müze Evliyagil Koleksiyonuna 1950’lerden itibaren günümüze kadar dâhil edilmiş sanatçılar ve eserleri arasından portre sanatına odaklanıyor. Sanatçıların bazıları: Abidin Dino, Ali Elmacı, Anıl Saldıran, Asya Tok, Bedri Baykam, Burcu Perçin, Burhan Doğançay, Çınar Eslek, Eda Gecikmez, Ercan Akın, Erdal İnci, Ergin İnan, Ezgi Ecem Okşin, Fethi Arda, Feyhaman Duran, Gözde İlkin, Gülsün Karamustafa, Gülşah Bayraktar, Güneş Terkol, Haluk Akakçe, Hakan Gürsoytrak, Hayati Misman ve İbrahim Balaban.

***

Rita Ender’in yeni kitabı ‘Bir Avazda! Hamilelik Söyleşileri’ çıktı

‘İsmiyle Yaşamak’, ‘Kolay Gelsin’ ve ‘Aile Yâdigarları’ adlı kitapların yazarı Rita Ender’in son derlemesi ‘Bir Avazda! Hamilelik Söyleşileri’, İletişim Yayınlarından çıktı.

Doğum, doğurmak: Mucize mi, çok ‘doğal’ ve çok sıradan mı? Kadınlar, öncesi ve sonrası ile doğumu nasıl yaşar, nasıl deneyimler? ‘Doğum öğretileri’ farklı toplumsal geleneklerde kadınlara ne söyler, onlara nasıl bir hamilelik hayatı, nasıl bir lohusalık ‘töresi’ sunar? Gebeliğe ‘hastalık’ olarak muamele eden tıp, bu deneyimi nasıl etkiler? Birçok ismin tanıklıklarından oluşan bu çalışma, kadınların deneyimleri; değişik hamilelik algılarının, doğum öncesi ve sonrası ritüellerin, doğum kutlamalarının, batıl olan-olmayan itikatların zengin dünyasını göz önüne seriyor.

Ender’in kitabında Esin Alpan, Elmas Arus, Anna Maria Beylunioğlu Atlı, Güler Baban, Funda Şenol Cantek, Elena Cedolini, Seta Estukyan, Nüket Franco, Gönül (Birgül) Gülay, Tina İlyadu, Filiz Kerestecioğlu, Irmak Bircan, Gülsün Karamustafa, Nezihe Kayaoğlu, Nardane Kuşçu, Sevin Okyay, Leyla Onar, Manuela Ergin, Yeşim Pündük, Rosana Şapka, Duygu Tokay, Gamze Gül Özşahin, Nilüfer Taşkın, Dilan Epik Topuz, Merve Ünlü ve Jinda Zekioğlu’nun tanıklıkları yer alıyor.

 

 

 


 

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental