19 Ocak 2022 Çarşamba 17:45
DELFIN DEKORASYON
DELFIN DEKORASYON

İsrail´de ilk kez COVID-19´un Delta Plus varyantı görüldü

The Jerusalem Post Gazetesi´nin haberine göre İsrail´de yeni ve daha tehlikeli COVID-19 varyantı ´Delta Plus´a dört kişide rastlandı.

Dünya 1256 görüntüleme
8 Temmuz 2021 Perşembe

Delta Plus’ın önceki Alpha (İngiliz) varyantından %50 daha bulaşıcı olduğu biliniyor.

Bar-Ilan Üniversitesi'ndeki İmmünoloji Laboratuvarı Başkanı Prof. Cyrille Cohen Post'a verdiği demeçte, "COVID-19 hasta bir kişinin yanında 15 dakika geçirdikten sonra bulaşıyorsa, Delta Plus varyantı teorik olarak daha da az sürede bulaşıyor" dedi.

Delta Plus’ın diğer varyantlara göre daha bulaşıcı olduğunu belirten Cohen, varyantın ciddi hastalığa neden olup olmayacağı ya da aşılara karşı dirençli olup olmadığının henüz bilinmediğini açıkladı.

Cohen, virüslerde yeni mutasyonların gelişmesinin normal olduğunu belirtti. Bugüne kadar, çoğu COVID-19 mutasyonunun, virüsün hücrelere bağlanmasına yardımcı olan spike proteininde meydana geldiğini ifade etti.

Son günlerde vaka sayılarında ciddi artışın gözlendiği İsrail’de, yeni vakaların yüzde 90’ının Delta varyantı kaynaklı olduğu ifade edildi.

Tel Aviv, ülkede vakaların artması nedeniyle yurt dışından dönenlerin havalimanında yaptırdıkları COVID-19 testleri negatif çıkıncaya kadar karantinada kalmalarını zorunlu hale getirdi.

İsrail Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre, son 24 saatte 521 kişinin COVID-19 testi pozitif çıktı.

Aşılama sayesinde salgını kontrol altına almayı başaran ve şubat ayından bu yana COVID-19 önlemlerinin gevşetilmeye başlandığı İsrail’de, geçen ay başında günlük vaka sayısı 20’nin altına düşmüştü.

Ülkede 6 Haziran’da 216’ya kadar düşen aktif vaka sayısı, son günlerdeki artışla 3 bin 274’e yükseldi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental