27 Kasım 2021 Cumartesi 08:42

İYT´nin ´Yaza Merhaba´ gecesi

7 Temmuz akşamı, Tel Aviv´e bağlı Yafo şehrinde, Türkiye Büyükelçiliğine ait olan Saraya adlı Türk Binasında yaza giriş etkinliği gerçekleştirildi.

Sara YANAROCAK Toplum 2815 görüntüleme
14 Temmuz 2021 Çarşamba

Etkinlik TC Büyükelçiliği, İtahdut Yotsei Turkia-İYT Derneği ve Türk Hava Yolları tarafından hayata geçirildi. İYT’nin Moatsa üyeleri, elçilik çalışanları, THY çalışanları ve seçkin bir davetli topluluğuna ev sahipliği yapan İYT Derneğinin bu davetinde, genç keman sanatçısı Dilan Karayılan iki bölümden oluşan bir keman konseri verdi.

Gecenin açılış konuşmalarını İYT Başkanı Ovi Roditi Gülerşen, Türkiye’nin İsrail Maslahatgüzarı Tolga Budak ve Türk Havayollarının Tel Aviv Müdürü İlker Başaran yaptılar. Her biri sıcak ve zarif yaklaşımlarla, iki ülke arasındaki kültürel ilişkilerin daha fazla ivme kazanabilmesi için iyi dileklerini belirttiler. Daha sonra Dr. Robert Schild gecenin sanatçısını sahneye davet etti. Dilan Karayılan dünyaca ünlü klasik bestecilerin eserlerini seslendirdikten sonra, konserini peş peşe çaldığı İsrail Milli Marşı ‘Hatikva’ ve Türkiye Milli Marşı ‘İstiklal Marşı’ ile sonlandırdı. Büyük beğeni toplayan sanatçı üç kere bis yaptıktan sonra, alkışlar arasında konserini bitirdi.

Ardından, davetliler, binanın geniş balkonunda sunulan zengin ve lezzetli açık büfe ile ağırlandı.

Korona döneminde ziyarete kapanan Saraya Binasında daha evvelce Dr. Yosef Sibi’nin ‘Eski İstanbul Konak ve Evleri’ sergisi yeniden sanatseverlerin ziyaretine açıldı.

Gecenin sürprizlerinden biri, henüz geçtiğimiz hafta Tel Aviv’e atanan yeni Tanıtım Kültür Müşaviri Selim Öztürk’ün görevine başladığı haberi oldu. Öztürk’ün, yeni kültürel etkinliklere imza atması ve Türkiye-İsrail arasındaki kardeşlik bağlarını, kültür ve sanat olaylarıyla pekiştirmesini gönülden diliyoruz.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental