7 Aralık 2021 Salı 08:15

Fransa´da iki aşı merkezine saldırı

Fransa´da hükümetin COVID-19 salgını ile ilgili yeni önlemler açıklaması sonrası iki aşı merkezi protestolar sırasında saldırıya uğradı.

Dünya 1613 görüntüleme
19 Temmuz 2021 Pazartesi

Fransa’nın güneyinde bir aşı merkezinin hortumla su sıkılarak işlevsiz kalması sağlandı. Ertesi gün ülkenin güney batısında bir aşı merkezi ise kundaklandı.

Fransa'da bu hafta sonu, COVID-19 önlemlerinin sıkılaştırılması nedeniyle geniş çaplı protestolar yapıldı. Ağustos ayında devreye girecek son önlemler, ülkede aşı isteksizliğinin önüne geçmeyi amaçlıyor.

Emmanuel Macron hükümeti, sağlık çalışanlarına aşı zorunluluğu getirdi ve maaş kesintisi tehdidinde bulundu.

Yine sinema ve bar gibi kamuya açık mekanlar için de en az bir aşı olmak ya da negatif test göstermek zorunlu hale gelecek. Cumartesi günü, son önlemleri protesto için sokağa 100 bin kişinin çıktığı düşünülüyor. Özgürlüklerin kısıtlandığını savunan eylemcilere bazı siyasiler de destek verdi.

Paris'teki eylemde konuşan Martine Wonner isimli siyasetçi, hükümet politikalarını destekleyen siyasilerin bürolarının ‘kuşatma altına alınması’ gerektiğini belirtti. Wonner bu sözlerinin yanlış anlaşıldığını savunsa da meclisteki muhalif gruptan ayrılmak zorunda kaldı.

Fransa'da aşılamayı teşvik için getirilen yeni kuralları destekleyen siyasetçiler şiddet ve saldırı olayları ile karşı karşıya kaldı. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un aşılama sayılarını artırmak için getirdiği bir dizi önlem ise sonuç veriyor gibi görünüyor. Geçen haftaki açıklama sonrası yüzbinlerce kişi aşı randevusu aldı.

Ülkede ilk aşısını olanların oranı, nüfusun yüzde 50'sinin biraz üzerinde bulunuyor. İki aşılı olanların oranı ise yüzde 40'ın altında.

Kamuoyu araştırmaları, Fransa'da geniş çaplı bir aşı isteksizliği olduğunu gösteriyor.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel