27 Ekim 2021 Çarşamba 12:44
Op Dr Mücteba Gündüz

İsrailli yönetmen Nadav Lapid´e Cannes Jüri Ödülü

İsrailli yönetmen Nadav Lapid, "Ha´Berech" filmiyle bu yılki Cannes film festivalinde Jüri Ödülü´ne layık görüldü.

Dünya 1192 görüntüleme
19 Temmuz 2021 Pazartesi

İsrail sinemasının yükselen yıldızı olarak kabul edilen 46 yaşındaki Lapid, filminin kendi deneyimlerine dayandığını belirtti.

Yapım, İsrailli bir sinemacı olan Y hakkında. Y filmlerinden birini sunmak için çölün öbür ucuna uzanan bir yolculuğa çıkıyor, orada İsrail Kültür Bakanlığı’nda görevli Yahalom ile önemli bir görüşme yapıyor. Y çok geçmeden kendini başarısızlığa mahkûm iki savaşın ortasında buluyor: biri özgürlüğün, diğeri ise bir annenin ölümüne karşı.

Lapid filmin hikâyesini, The Kindergarten Teacherın bir gösterimi için İsrail’in Arava bölgesindeki küçük, uzak bir köye çıktığı yolculuktan esinlenerek oluşturmuş. Film, tam da yönetmenden beklendiği üzere, İsrail hükümetine karşı eleştiri okları yöneltmekte. Geçtiğimiz günlerde Deadline’a konuşan Lapid, senaryoyu 2 hafta gibi bir sürede tamamladığını, 18 gün süren çekimler için çok küçük bütçe ayırdıklarını söylüyor.  

Kazananların açıklandığı tören, jüri başkanı Spike Lee'nin gecenin başında yanlışlıkla en büyük ödül olan Palme d'Or'un sahibini ifşa etmesiyle gölgelendi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel