26 Ocak 2022 Çarşamba 19:53
DELFIN DEKORASYON
DELFIN DEKORASYON

Münih Katliamının kurbanlarına Tokyo´da anma töreni

1972 Münih Olimpiyatları Katliamının 11 kurbanı onuruna, pazar günü, Tokyo´daki İsrail Büyükelçiliğinde bir anma töreni düzenlendi.

Dünya 1329 görüntüleme
4 Ağustos 2021 Çarşamba

1972 yazında düzenlenen Olimpiyat oyunlarında, İsrailli sporcu ve antrenörler dahil 11 kişi, sekiz Filistinli terörist tarafından öldürülmüştü.

İsrail’in Japonya Büyükelçisi Yaffa Ben-Ari ile İsrail Olimpiyat Komitesinin ev sahipliğinde düzenlenen, Münih’te 49 yıl önce yaşanan terör saldırısının yıl dönümünde düzenlenen anma töreni, Tokyo 2020’nin COVID önlemleri uyarınca az kişinin katılımıyla gerçekleşti.

Törene, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach, Tokyo Valisi Yuriko Koike, Japon Olimpiyat Bakanı Tamayo Murakawa, katliamda hayatını kaybeden sporcuların dul eşleri ve İsrail Olimpik Yüzme Takımının bazı üyeleri katıldı.

Yaffa Ben-Ari, tören sırasında yaptığı konuşmada, “Düşüncelerimiz, Filistinl teröristeler tarafından soğukkanlılıkla katledilen sporcuların aileleriyle birlikte. Bu katliam, sonsuza dek hafızalarımıza kazınmıştır” dedi.

Münih’te hayatını kaybeden Andre Spitzer ve Yosef Romano’nun dul eşleri Ankie Spitzer ve Ilana Romano da törende hazır bulundu. IOC Başkanı Thomas Bach’a atıfta bulunan Ilana Romano, “Bizim için yaptıklarınız, daha iyi bir dünya için yaptıklarınızın yanında hiçbir şey. Sizin sayenizde sonunda Olimpiyat ailesinin bir parçası gibi hissediyoruz” dedi. 2020 Tokyo Olimpiyatlarının Açılış Töreninde de Münih kurbanları için bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirilmişti.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental