30 Kasım 2021 Salı 03:49

Fransa´da hava kirliliğine 10 milyon Euro ceza

Fransa´nın en yüksek idari mahkemesi Danıştay, hava kirliliğini kabul edilebilir seviyelere indiremediği için hükümete 10 milyon Euroluk rekor bir para cezası verdi.

Dünya 1076 görüntüleme
5 Ağustos 2021 Perşembe

Mahkeme, 6 ay içinde hükümetten bu konuda bir girişim gelmediği taktirde yeniden ceza vereceğini ifade etti.

İklim krizi ve çevre kirliği konularında duyarlı olduğu bilinen Danıştay, hükümet tarafından alınan önlemlerin hava kalitesini iyileştirmek için yetersiz olduğunu, bazılarının fiilen uygulanamayacağını ve olası etkilerinin iyi bir şekilde değerlendirilmediğini ifade etti.

Geçen yıl yüksek yargıçlar, hükümetin hava kirliliği seviyelerini azaltmak için 2017 tarihli bir mahkeme kararını uygulamadığını belirterek, 6 ay içinde düzeltici önlem alınmaması halinde 10 milyon Euroluk para cezası vereceği konusunda uyarmıştı. Altı aylık sürenin dolmasıyla birlikte mahkeme bir önceki kararını uyguluyor.

‘‘Türkiye’de orman yangınlarının sıçradığı termik santral yüksek hava kirliliğine neden olabilir’’

Türkiye'de 28 Temmuz'dan bu yana 21 farklı il ve ilçede 187'den fazla noktada orman yangını çıktı, bunların 172'si kontrol altına alındı. 15 ayrı noktada devam eden yangınları söndürme çalışmaları devam ediyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eski müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, orman yangınlarının sıçradığı Kemerköy Termik Santrali'nin yanması durumunda insan sağlığı için zehirli gazların açığa çıkacağı konusunda uyarıda bulundu.

Termik santralde 40 bin ton kömür stoku olduğu iddia edildiğini belirten Öztürk, "Bu doğru ise bölgede insan sağlığı için çok çok riskli hava kirliliği oluşur. Kömürün gelişi güzel yanması sonucu oluşacak kirleticiler, PM10, SO2, CO, NO2 kirleticileridir. Bu kirleticiler sağlık için çok tehlikeli" dedi.

Öztürk ayrıca depolara taşınan 40 bin ton kömürün yanıcı olmayan malzemeyle örtülürse sorun teşkil etmeyeceğini belirterek, "Bölgedeki vatandaşlara aktif karbonlu maske dağıtılmalı. Yangın söndürmede çalışanlar aktif karbonlu maske kullanmalı. Özellikle riskli grupların, solunum hastalığı olanların, hamilelerin, bebeklerin, çocukların ve 65 yaş üstü kişilerin derhal bölgeden uzaklaştırılması gerekiyor" ifadelerine yer verdi.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental