23 Ocak 2022 Pazar 05:05
DELFIN DEKORASYON
DELFIN DEKORASYON

Dünya Sağlık Örgütü: 3. doz aşı ertelenmeli

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus pazartesi günü yaptığı açıklamada, nüfusun yalnızca %1 veya %2´sinin aşılandığı ülkelerde aşılama oranlarını yükseltmeye öncelik verilmesi gerektiği için 3. doz takviye aşıların ertelenmesi gerektiğini belirtti.

Dünya 2079 görüntüleme
23 Ağustos 2021 Pazartesi

Ghebreyesus, Budapeşte ziyareti sırasında, aşı oranları küresel olarak yükseltilmezse, COVID-19’un daha güçlü varyantları gelişebileceğini ve güçlendirici aşıların insanların ilk veya ikinci dozlarını olmadığı ülkelere bağışlanması gerektiğini açıkladı. Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto ile düzenlediği basın toplantısında Ghebreyesus, "Ayrıca, takviye atışlarının etkili olup olmadığı konusunda belirsizlik var" dedi. Ghebreyesus, ‘‘Bağışıklık sistemi zayıflamış olanlar, nüfusun sadece küçük bir yüzdesini temsil etseler de, 3. dozu olmalıdır’’ diye ekledi.

DSÖ geçen hafta yaptığı açıklamada da, mevcut verilere göre 3. doz takviye aşılara gerek olmadığı ve yüksek gelirli ülkelerin aşılarını önce dünya çapında en savunmasız insanlara göndermesi gerektiği belirtmişti.

ABD geçen hafta, Delta varyantı ülke çapında arttığı için 20 Eylül'den itibaren takviye aşıları yaygın olarak kullanıma sunmayı planladığını duyurdu.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental