24 Ekim 2021 Pazar 07:01
Op Dr Mücteba Gündüz

Arjantin AIMA bombalamasının iki şüphelisi, yeni İran hükümetinde

İran´ın yeni hükümeti, 1994 yılında 85 kişinin ölümüne neden olan, Buenos Aires´teki Yahudi kültür merkezi AMAI binasının bombalama olayına karışan iki kişiye kabinede yer vermeye hazırlanıyor.

Dünya 1203 görüntüleme
1 Eylül 2021 Çarşamba

İran Parlementosu, Cumhurbaşkanı Ebrahim Raisi’nin kabinesinde yer almasını istediği 19 isim arasından, Ahmed Vahidi'yi içişleri bakanı ve Mohsen Rezai'yi ise ekonomik işlerden sorumlu başkan yardımcısı olarak atanmasını onayladı.

Arjantin’de, 85 kişinin ölümüne 300 kişinin de yaralanmasına neden olan bombalı saldırıya ilişkin yürütülen soruşturmada, Vahidi ve Rezai'nin kilit rol oynadığı belirtilmişti. Interpol tarafından kırmızı bültende yer alan iki isim için, uluslararası yakalama emri bulunuyor. 

Vahidi, 1994 bomba saldırısı sırasında İran'ın ülke dışındaki askeri-istihbari operasyonlarını yürüten Kudüs Gücü'nün komutanlığını yapmış; 2009 ile 2013 yılları arasında ise İran Savunma Bakanı olarak görev yapmıştı. 

Arjantin ve İsrail'deki Yahudi kurumlarının yanı sıra Arjantin hükümeti de, Vahidi’nin kabineye atanmasını eleştirdi.

Arjantin’deki İsrailli Kuruluşlar Birliği (DAIA), Vahidi’nin iki hafta önce kabine adayları listesinde gösterildiği zaman yaptığı açıklamada, “Bu karar, İran hükümetinin Arjantin adaletine ve terör kurbanlarına yönelik aşağılamasını bir kez daha ortaya koyuyor” dedi.

Arjantin Dışişleri Bakanlığının çarşamba günü yaptığı açıklamada, İran'dan "Arjantin mahkemeleriyle tam işbirliği yaparak AMIA'ya yönelik saldırıya katılmakla suçlanan kişilerin yargılanmasına izin vermesini" talep etti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel