30 Kasım 2021 Salı 02:14

Almanya Potsdam´da II. Dünya Savaşı´ndan sonra ilk sinagog

Almanya´nın Potsdam şehri, Holokost zamanından beri ilk sinagoguna kavuştu. Yeni sinagog hem çok modern hem de çok gösterişli...

Dünya 1176 görüntüleme
1 Eylül 2021 Çarşamba

Potsdam şehrinin yeni sinagogu, Potsdam Üniversitesinde yeni açılan Avrupa Yahudi Eğitim Merkezinin bir parçası. Bu merkez aynı zamanda okulun 2013'te kurulan Yahudi Din Bilimi Okulu ve iki hahamlık din okulunu (1999’da kurulan ilerici Abraham Geiger Üniversitesi ve 2013’te kurulan muhafazakâr Zacharias Frankel Üniversitesini) aynı çatı altında toplayacak.

Bu sinagog, projenin yenilenme ve inşası hakkında mimari bir rehbere katkıda bulunan tarihçi Ulrich Knufinke'nin ifadesine göre, II. Dünya Savaşı'nın sona ermesinden sonra Potsdam'da açılan ve Almanya'da bir üniversitenin parçası olarak açılmış olan ilk ve tek sinagog. Minimalist tarzdaki sıralarında yaklaşık 40 kişiyi ağırlayabilen sinagogun zeminleri beyaz ve farklı renkte aydınlatılabilen duvarlara sahip.

Avrupa genelinden farklı üyeleri de çekmeyi amaçlayan merkez, üniversitenin bir UNESCO Dünya Mirası Alanı olan Sanssouci Park'taki 18. yüzyıldan kalma New Palace'taki kampüsünde yer alıyor. Üniversitedeki üç programda şu anda 31'i hahamlık öğrencisi olmak üzere kayıtlı 80 kişi bulunuyor. Hahamlık programlarından mezun olmuş 44 kişinin bir kısmı Almanya'daki ve dünya çapındaki Yahudi toplulukları ile birlikte çalışıyorlar.

13,5 milyon Euro'ya mal olan projenin tüm bedeli Brandenburg eyaleti tarafından karşılandı.

Sinagogun geçtiğimiz çarşamba günkü açılış törenine Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Almanya Yahudileri Merkez Konseyi Başkanı Josef Schuster, Avrupa İlerici Yahudiler Birliği Başkanı Sonja Guentner, Brandenburg Eyaleti Başbakanı Dietmar Woidke ve İsrail'in Almanya Büyükelçisi Jeremy Issacharoff katıldı.

Törende 250 kişilik bir kalabalığa seslenen Cumhurbaşkanı Steinmeier, Almanya'da korona virüs pandemisi ile ilgili yayılan 'kaba komplo mitleri' de dahil olmak üzere açıkça ifade edilen antisemitizmin artışını kınadı ve "nefret yayan kışkırtıcılara karşı kararlı bir şekilde harekete geçeceğine" söz verdi. Woidke de üç kurumun yeni yuvasının 'umut, şükran ve güvenin' sağlayıcısı olduğunu belirtti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental