19 Ocak 2022 Çarşamba 03:51
DELFIN DEKORASYON
DELFIN DEKORASYON

NASA´nın keşif aracı Perseverance Mars´tan ilk kaya örneklerini topladı

NASA, 1 Eylül´de keşif aracından gelen verilere dayanarak, Mars´tan ilk kaya örneklerinin başarıyla alındığını açıkladı.

Dünya 1696 görüntüleme
8 Eylül 2021 Çarşamba

Perseverance’ın dünyaya dönmesinden sonra bilim insanlarına kızıl gezegende milyarlarca yıl önce hayat olup olmadığını araştırmalarına yardımcı olması bekleniyor.

NASA'nın Kaliforniya'daki Jet İtki Laboratuvarı'nda inşa edilen ve plütonyum yakıtıyla çalışan Perseverance keşif aracı, 30 Temmuz 2020’de fırlatıldıktan yaklaşık 7 ay sonra 18 Şubat’ta Mars’a inmişti.

NASA, bilim insanlarının biyolojik yaşamın milyarlarca yıl önce geliştiğini düşündüğü Mars’taki Jerezo Krateri'nin tabanından önümüzdeki birkaç ay içinde yaklaşık 43 mineral örneği toplamayı planlıyor.

Mars'a gönderilen araçlar içinde en gelişmiş teknolojik özelliklere sahip Perseverance’ın kızıl gezegendeki yeni misyonunun gerçekleşmesi için altyapı çalışmalarına 2,4 milyar dolar, aracın yüzeye inmesini ve çalıştırılmasını mümkün kılan sistem için de 300 milyon dolar harcandı.

Perseverance’ın 3.000'den fazla parçadan oluşan örnekleme ve önbelleğe alma sistemi, Jet İtki Laboratuvarı’nın geçici direktörü Larry James tarafından "uzaya gönderilen en karmaşık mekanizma" olarak tanımlandı.

Geçen ay Perseverance’ın Mars’tan ilk örnek alma denemesi başarısız olmuş, bunun üzerine NASA yeni bir protokol geliştirmişti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental