28 Ocak 2022 Cuma 15:37
DELFIN DEKORASYON
DELFIN DEKORASYON

Ortadoğu´da barışın ayak sesleri

Mısır´ın Şarm el-Şeyh kentinde gerçekleşen buluşma, Ortadoğu barışı için umut veren bir sahne oldu.

Dünya 3164 görüntüleme
13 Eylül 2021 Pazartesi
 

Pazartesi günü gerçekleşen buluşma, İsrail’den Mısır’a yaklaşık on senenin ardından, başbakan düzeyinde gerçekleşen ilk ziyaret oldu. Bundan önceki son ziyareti, 2011 yılında İsrail eski Başbakanı Binyamin Netanyahu gerçekleştirmiş ve Mısır eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile görüşmüştü.

İki liderin birlikte fotoğraflarını yayınlayan Mısır Cumhurbaşkanlığı resmi sitesi, görüşmenin İsrail-Filistin barışına odaklanmanın yanı sıra bölgesel gelişmeleri de değerlendirmek için yapıldığını belirtti. İsrailli kaynaklar da Bennett ve el-Sisi’nin Gazze’de kalıcı ateşkes ve Hamas'ın elindeki İsrailli iki esir konusunu görüşeceğini kaydetmişti. İran’ın nükleer programının da görüşmenin gündem maddelerinden biri olduğu belirtildi.

Söz konusu ziyaret İsrail Başbakanı Bennett'in haziran ayında göreve gelmesinden bu yana Mısır Cumhurbaşkanı el-Sisi ile gerçekleştirdiği ilk ziyaret olma özelliğini taşıyor. Mısır İstihbarat Başkanı Abbas Kamil, 18 Ağustos'ta Tel Aviv'de İsrail Başbakanı Bennett ile bir araya gelmiş ve kendisini Mısır'a davet etmişti.

Bennett'in ziyareti, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ın el-Sisi ile görüşmek üzere Kahire'ye gelmesinden on gün sonra gerçekleşti.

Arap dünyasının en kalabalık ülkesi olan Mısır, 1979'da İsrail ile barış anlaşması imzalayan ilk Arap devleti olmuştu. Mayıs ayında Kahire, İsrail ile Hamas arasında 11 gün süren şiddetli çatışmaların ardından ateşkesin sağlanmasında kilit rol oynadı.

“İlerisi için sağlam bir zemin oluşturduk”

Görüşmenin ardından bir açıklama yapan İsrail Başbakanı Naftali Bennett de “Çok önemli ve iyi bir görüşmemiz oldu. İleriye yönelik adımlar atmak için sağlam bir zemin oluşturduk” dedi. El-Sisi’ye bölgede oynadığı önemli rol için teşekkür eden Bennett, 40 yıl sonra bile İsrail-Mısır barış anlaşmasının Ortadoğu’daki güvenlik ve istikrarın temel taşını oluşturduğunu belirtti. Bennett, Mısır’ın Gazze’de güvenliği sağlamak konusunda da çok önemli bir rol üstlendiğini vurgulayan İsrail Başbakanı, Hamas’ın elinde bulunan iki İsrailli sivil esir ve iki asker naaşının geri alınması konusunda da elinden geleni yaptığını belirtti.

Mısır Cumhurbaşkanı el-Sisi de yaptığı açıklamada, İsrail-Filistin konusunda Mısır’ın iki devletli çözümü desteklemeye devam ettiğini belirtti ve barış sürecini yeniden canlandırmanın önemini vurguladı.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental