19 Ekim 2021 Salı 15:24
Op Dr Mücteba Gündüz

Arjantin´deki Yahudi mezarlığında 100´den fazla mezar taşına zarar verildi

Dünya 887 görüntüleme
15 Eylül 2021 Çarşamba

Yahudi haber sitesi Visavis, Buenos Aires'deki Tablada Mezarlığında meydana gelen vandallığın pazar günü fark edildiğini duyurdu.  Zarar verilen mezar taşları, mezarlığın eski ve yeni bölümlerinin ortasında kalan alandaydı; AMIA Yahudi cemaat merkezinde 1994 senesinde meydana gelen terör saldırısında hayatını kaybedenlerin mezarları da bu alanda bulunuyor.

Arjantin Yahudi cemaatinin çatı kuruluşu AMIA, yapılan vandallığı kınayarak Buenos Aires'in doğusunda yer alan La Matanza'daki mezarlığın etrafındaki emniyet görevlilerinin ihmalkâr davrandıklarını ve mezarlığı yeteri kadar denetlemediklerini belirtti. AMIA, polisin incelemeyi sürdürdüğünü belirtti. Olayla ilgili henüz bir şüpheli bulunamazken yapılan vandallığı nefret suçuyla ilişkilendirecek belirtiler olup olmadığı açıklanmadı.

2009 senesinde de kimliği belirsiz kişiler, aralarında 1994 terör saldırısı kurbanlarının mezar taşlarının da olduğu 60'dan fazla mezar taşına zarar vermişti. Bu vandallık da Roş Aşana bayramından hemen önce gerçekleşmişti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental