19 Ekim 2021 Salı 13:55
Op Dr Mücteba Gündüz

AB´nin üst düzey diplomatı: BM´de İran ile nükleer anlaşma konusunda görüşme yok

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İngiltere, Çin, Fransa, Almanya ve Rusya´dan bakanların İran ile nükleer anlaşma müzakerelerine dönüşü görüşmek üzere bu hafta Birleşmiş Milletler´de (BM) bir araya gelmeyeceklerini belirtti.

Dünya 967 görüntüleme
21 Eylül 2021 Salı

BM Genel Kurulu’nda dünya liderlerinin yıllık toplantısının oturum aralarında, nükleer anlaşma taraflarının bir toplantı yapmasını planlanıyordu.

Kapsamlı Ortak Eylem Planı (JCPOA) olarak bilinen nükleer anlaşmanın koordinatörü olarak görev yapan Borrell, “Toplantı bazı yıllar oluyor, bazı yıllar olmuyor. Şu an gündemde değil” dedi.

Salı günü İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile görüşeceğini belirten Borrell,

Bakanı mümkün olan en kısa sürede görüşmelere devam etmeye çağıracağını açıkladı.

Dünya güçleri, ABD eski Başkanı Donald Trump’ın 2018’de çekildiği nükleer anlaşmaya Tahran ve Washington’ın nasıl uyum sağlayabileceğini çözmek için Viyana’da taraflar arasında altı turluk görüşme gerçekleştirmişti.

Viyana görüşmeleri, haziran ayında İbrahim Reisi’nin İran’ın yeni cumhurbaşkanı olarak seçilmesinin ardından ertelenmişti.

Borrell, “İran’ın yeni cumhurbaşkanlığı, müzakereleri kapsamlı olarak değerlendirmek ve bu hassas konuyla ilgili her şeyi daha iyi anlamak için görüşmeleri ertelemek istedi. Yaz geçti ve müzakerelerin yakında Viyana’da yeniden başlamasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental