30 Kasım 2021 Salı 04:02

ABD ve AB´den Filistin köyüne yapılan yerleşimci saldırısına kınama

ABD ve Avrupa Birliği, 28 Eylül´de Güney Hebron Tepelerindeki Filistin köyü Khirbat al-Mufaqarah´a düzenlenen, aralarında üç yaşındaki bir çocuğun da bulunduğu 12 Filistinlinin yaralandığı yerleşimci saldırısı sebebiyle İsrail´i kınadı.

Dünya 1027 görüntüleme
6 Ekim 2021 Çarşamba

İsrail'in Amerikan Büyükelçiliği Sözcüsü geçtiğimiz cuma günü yaptığı açıklamada, "Amerikan hükümeti 28 Eylül tarihinde Batı Şeria'da Hebron (El Halil) yakınlarındaki köylerdeki Filistinlilere karşı meydana gelen yerleşimci vahşetini şiddetle kınıyor" dedi. 

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid de olay hakkında sert bir açıklama yayınladığı Twitter'daki ifadesinde, "Bu vahşi olay korkunçtur ve bu terördür. Bu İsraillilerin davranış şekli değildir ve Yahudilerin davranış şekli de değildir. Bu vahşi ve tehlikeli bir radikalizmdir ve suçluları adalete teslim etme sorumluluğumuz bulunmaktadır." 

Büyükelçilik Sözcüsü, Lapid'in bu açıklamasını kabul ederek "Dışişleri Bakanı ve diğer yetkililerin bu vahşet hakkındaki sert ve samimi kınamalarını takdir ediyoruz" ifadelerinde bulundu. 

İsrail'in solcu sivil toplum kuruluşu Peace Now saldırıyı 'pogrom' şeklinde adlandırdı. 

Peace Now aynı zamanda 'tepe haydutlarının' İsrail güvenlik güçlerinin desteğine sahip olduğunu iddia ederek, Lapid'in saldırganların 'radikal' bir grup olduğu şeklindeki açıklamasına da itiraz etti. 

Solcu grup B'Tselem'e göre, saldırganlar, "Filistinlilerin evlerini gasp ettiler, pencereleri parçaladılar ve birçok araç da dahil olmak üzere ekipmanlara ağır hasar verdiler." 

Olaya müdahale eden sınır polisleri ve İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF-Israel Defence Forces) askerleri şiddeti yatıştırmak için göz yaşartıcı gaz kullandı. 

Saldırı sonrasında üç yaşındaki küçük Muhammed kafa travması ile Soroka Tıp Merkezinde yatırıldı. Küçük Muhammed’in tedavisinin yakında sona ereceği belirtiliyor. Meretz Partili Milletvekili Mossi Raz geçtiğimiz perşembe günü kendisini ziyaret etti. 

AB Filistin Yönetimi Temsilciliği de Twitter hesabındaki ifadelerinde "iddiaya göre yerleşimcilerin Filistinlilerin mülklerini imha ettikleri ve 12 kişinin yaralandığı" saldırı sebebiyle "dehşete düştüklerini" belirtti. AB Filistin Yönetimi Temsilciliği ifadelerine, "Filistinlilere düzenlenen saldırılar durmalı. İşgalci güç olarak İsrail, toplum düzenini ve işgal altındaki nüfusun refahını sağlamalı, aynı zamanda da bu tarz saldırıların suçlularını derhal soruşturup mahkemeye sevk etmelidir" şeklinde devam etti. 

New York'taki Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi delegelerinin bir kısmı da saldırı hakkında ifadelerde bulundular. 

İrlanda'nın BM Daimi Temsilcisi Geraldine Byrne Nason, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin geçtiğimiz çarşamba günkü toplantısında, "Güney Hebron Tepelerinde meydana gelen, küçük bir çocuğun yaralandığı yerleşimci şiddet olayını kayıtsız şartsız kınıyoruz. İsrail yetkililerini sorumlulardan hesap sormaya ve bu tarz şiddet olaylarının tümü hakkında cezadan muaf tutma kültürüne bir son vermeye çağırıyoruz" şeklinde konuştu. 

BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland da konseye yaptığı konuşmasında yerleşimci şiddetini kınadı. Wennesland, İsrail'in "Filistinli nüfusun güvenliğini ve emniyetini sağlamak ve böyle saldırıları soruşturmak konusunda bir yükümlülüğü" olduğunu açıklayarak, "Süregelen yerleşimcilerle ilgili şiddet olayları hakkında son derece endişeliyim" dedi. 

Wennesland, "silahlı yerleşimcilerin İsrail güvenlik güçlerinin yakınlarında Filistinlilere karşı saldırılar düzenledikleri" hakkında duyumlar aldıklarını da ekledi. 

İsrail Savunma Kuvvetleri Merkez Komutanlığı Başkanı General Yehuda Fox, geçtiğimiz perşembe günü hasar incelemesi yapmak ve Filistinlilerle konuşmak amacıyla Khirbat al-Mufagarah'a bir ziyarette bulundu. 

Polis köye yapılan saldırıyla ilişkili oldukları düşünülen altı İsrailli ve bir Filistinliyi tutukladı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental