22 Ocak 2022 Cumartesi 15:23
DELFIN DEKORASYON
DELFIN DEKORASYON

İsrail: ´´Umman İbrahim Anlaşmalarına katılmaya yakın´´

İsrail´in üst düzey bir dışişleri bakanlığı yetkilisi, Umman´ın İsrail ile ilişkileri normalleştirebilecek ülkeler listesinin başında yer aldığını ima etti.

Dünya 1320 görüntüleme
7 Ekim 2021 Perşembe

İsrail Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu ve Barış Süreci Bürosu Başkanı Eliav Benjamin, İsrail’in BAE, Bahreyn, Fas ve Sudan ile geçen yıl yaptığı anlaşmaların durumunu görüşmek üzere salı günü Zoom üzerinden gazetecilerle bir araya geldi.

Gazeteciler Benjamin’e İsrail’in sırada hangi ülke ile anlaşma sağlayabileceğini sorduğunda, Benjamin, İsrail’in 1991'den bu yana düşük düzeyde ilişkiler sürdürdüğü Umman da dahil bölgedeki tüm ülkelerle konuştuklarını belirtti.

Benjamin, İsrail'in 1996 yılında Umman'da kurulan tatlı su araştırma tesisi MEDRC ile işbirliklerinin devam ettiğini belirtti ve ‘‘Umman ile devam eden işbirliğimiz ve planlarımız var” dedi.

Benjamin, ülkelerin kendileri için doğru zamanın ne zaman olacağına ve bunu nasıl yapacaklarına karar vermek zorunda olduklarını sözlerine ekledi. 

Umman, son aylarda defalarca Filistinlilerin kendilerine ait bir devleti olmadan İsrail ile ilişkileri normalleştirmeyeceğini belirtiyor.

Analistler, hâlâ ülke içinde meşruiyetini güçlendirmek için çalışan yeni Sultan Heysem bin Tarık’ın, göreve başladıktan kısa bir süre sonra böyle tartışmalı bir hamleyi üstlenmekte zorlanacağını düşünüyor. 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental