20 Ekim 2021 Çarşamba 04:18
Op Dr Mücteba Gündüz

Yahudi Kültürü Avrupa Günü 24 Ekim´de katılımcılarıyla buluşacak

24 Ekim Pazar, Yahudi Kültürü Avrupa Günü çerçevesinde Türk Yahudi kültürü ve mirasını müziği, dansı, lezzetleri ve gelenekleri ile tanıtan bir dizi etkinlik gerçekleşecek.

Toplum 581 görüntüleme
13 Ekim 2021 Çarşamba

Bu yıl düzenlenen Yahudi Kültürü Avrupa Günü etkinliklerinin bir bölümü yüz yüze 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesinde, çevrimiçi olanlar ise www.muze500.com adresinden gün içinde ve yıl boyunca izlenebilecek.

Avrupa'nın 35 ülkesi ile birlikte, 2001 yılından beri Türkiye'de de kutlanan Yahudi Kültürü Avrupa Günü, bu sene "Dialog" teması çerçevesinde düzenleniyor. Bu günde, Türk Musevilerinin kültür ve gelenekleri, konferans, sergi, belgesel film, konser ve kültür turu vb. bir dizi etkinlikle tanıtılacak.

Ziyaretçiler, 21 yüzyıldır Türkiye topraklarında yaşamakta olan Yahudilerin kültürü, melodileri, hikayeleri, kaybolmaya yüz tutan dilleri Judeo-Espanyol (Ladino) ve Sefarad Mutfağı hakkında bilgi edinebilecekler. Yahudi Kültürü Avrupa Günü, Yahudilerin tarihi ve kültürel mirasını tanıtmanın yanı sıra geleneksel müzik ve sanatlarını ülkelerinde birlikte yaşadıkları toplumla paylaşmak amacıyla düzenleniyor.

Herkese açık olan program, katılımcılarını Türk Yahudilerinin yaşam tarzına doğru bir yolculuğa çıkaracak çeşitli konulardan oluşuyor.

Etkinliğin yüz yüze olan bölümünde, 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi'nde ‘Zaman ve Mekan İçinde Yahudilik’ ve ‘Yahudilerin Ayak İzleri’ sergileri gezilebilecek.  

Bir bando ekibi, Judeo-Espanyol ezgilerini seslendirecek. Aynı gün ziyaretçiler Yahudi Mirası Turlarına katılabilecek; Galata ve Balat Bölgesinde İstanbul'un en eski sinagogu olan Ahrida Sinagogunda yer alan ‘Türkiye Sinagogları Sergisi’ ve Yanbol Sinagogu gezilebilecek.

Çevrimiçi etkinlikler ise Zoom üzerinden sunulacak. Bu etkinliklerde, çeşitli konular alanlarında uzman kişiler tarafından tartışılacak ve aktarılacak.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental