23 Ocak 2022 Pazar 06:17
DELFIN DEKORASYON
DELFIN DEKORASYON

Yunan mahkemesi kaşer ve helal kesim iznini iptal etti

Hayvan Refahı ve Çevre Federasyonu´na göre, Yunanistan´ın ana idari mahkemesi olan Hellenic Danıştayı, salı günü kaşer ve helal kesimin yasaklanmasına karar verdi.

Dünya 1939 görüntüleme
28 Ekim 2021 Perşembe

Federasyon danıştaydan, mezbahalardaki hayvanların kesim yapılmadan önce anestezi yapılmasını gerektiren bir Yunan yasasından kaşer et kesimlerini muaf tutan bir bakanlık kararını bozmasını istemişti.

Danıştay, bakanlık kararının anestezi gerektiren Yunan yasalarını ihlal ettiğine ve hayvan refahı ile Yahudilerin ve Müslümanların din özgürlüğü arasında adil bir denge kurmadığına karar verdi.

Mahkeme, hükümetin hem hayvanların korunmasını hem de Yahudilerin ve Müslümanların dini özgürlüklerini sağlamak için dini kesim kurallarının düzenlenmesi gerektiğine karar verdi.

Avrupa Yahudi Derneği (EJA) başkanı Haham Menachem Margolin çarşamba günü yaptığı açıklamada, ‘‘Kaşer et kesim yasağı Belçika'da başladı, Polonya ve Kıbrıs'a taşındı ve şimdi sıra Yunanistan'da. Yahudilerin din özgürlüğü, toplumlarımızı korumaya ant içmiş kurumlar tarafından Avrupa genelinde doğrudan saldırı altında. Gördüğümüz şey birinci sınıf ikiyüzlülük. Konu antisemitizm olduğunda hükümetler ve kurumlar bizi destekliyor. Ama inançlarımız ve geleneklerimiz yasalar tarafından sürekli saldırıya uğruyor’’ dedi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental