25 Ocak 2022 Salı 01:32
DELFIN DEKORASYON
DELFIN DEKORASYON

COVID ilacına onay veren ilk ülke İngiltere

İngiltere İlaç Düzenleme Kurumu (MHRA) COVID-19 tedavisi için Amerikalı Merck firmasının ürettiği Molnupiravir adlı ilacın kullanımına onay verdi. İngiltere bu kararla COVID-19´a karşı geliştirilen bir ilaca dünyada ilk onayı veren ülke oldu.

Dünya 1200 görüntüleme
5 Kasım 2021 Cuma

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid, "Bugün ülkemiz için tarihi bir gün, çünkü İngiltere şu anda dünyada COVID-19 için evde alınabilecek bir antivirali onaylayan ilk ülke" ifadelerini kullandı.

Javid, "Molnupiravir'i mümkün olan en kısa sürede hastalara dağıtmak için İngiltere Ulusal Sağlık Servisi (NHS) ile birlikte çalışıyoruz" dedi.

Doktorlar, tedavinin aşıya iyi yanıt vermeyen kişiler için özellikle önemli olacağını belirtiyor.

COVID-19 testi pozitif çıkan ve risk grubundaki 18 yaş üstü yetişkinlerin kullanımı için lisans alan ilacı, hastalığı evde hafif veya orta şiddette geçiren kişiler tarafından 5 gün boyunca günde iki doz kullanılması gerekiyor.

Semptomları azaltan ve iyileşmeyi hızlandıran ilacın, hastanelerdeki vaka yüklerini hafifletmesi ve zayıf sağlık sistemlerine sahip daha yoksul ülkelerde salgını engellemeye yardımcı olması bekleniyor.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi de kasım sonunda ilacın güvenliğini ve etkinliğini incelemek üzere bağımsız uzmanlardan oluşan bir kurul toplayacağını duyurmuştu.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental