22 Ocak 2022 Cumartesi 04:32
DELFIN DEKORASYON
DELFIN DEKORASYON

3. İzmir Sefarad Kültür Festivali başlıyor

İzmir´in kültürel mirasına ve çeşitliliğine sahip çıkmak amacıyla, ilki 2018´de düzenlenen İzmir Sefarad Kültür Festivali´nin üçüncüsü 28 Kasım-6 Aralık tarihleri arasında gerçekleşiyor.

Toplum 1505 görüntüleme
24 Kasım 2021 Çarşamba

İzmir’e ait Sefarad kültürünün tanıtıldığı festivalde kentin mirasına sahip çıkmak ve bu mirası bütün dünyaya açmak için birçok farklı mekanda farklı etkinlikler yer alıyor.

28 Kasım günü rehberler eşliğinde yapılacak sinagoglar gezisiyle başlayacak festivalin açılış töreni 29 Kasım Pazartesi, Barbara Yoaf’ın Etz Hayim Sinagogu’ndaki Bat-Mitzva Sergisiyle gerçekleşecek. 30 Kasım Salı Sinyora Sinagogunda Dr. Siren Bora’nın ‘Birinci Juderia’ Eski Yahudi Mahallesi konulu söyleşisi ve Birol Üzmez’in ‘Kortijolar’ adlı fotoğraf gösterisi ile devam edecek festival 1 Aralık’ta Nesim Bencoya’nın ‘İzmir Yahudi Kültür Mirası Projesi’ sunumu ile devam edecek. Aynı gece Portekiz Sinagogunda bir Nobon etkinliği olan ‘Kültür Mirası Girişimleri’ Pecha Kucha Akşamı yer alacak.

2 Aralık Perşembe akşamı Sinyora Sinagogunda Prof. Dr. Mine Tanaç ile ‘İzmir’de Sefarad Mimarisi ve Sinagogları’ söyleşisinin ardından Portekiz Sinagogunda Rembetiko efsanesi Roza Eskinazi’yi konu alan ‘Benim Tatlı Kanaryam’ adlı bir film gösterimi gerçekleşecek.

3 Aralık günü Sara Pardo’nun ‘Ortaçağ’da İspanya ve Portekizli Sefaradların Bilime Katkıları’ konulu söyleşinin yapılacağı festival 4 Aralık Cumartesi akşamı Etz Hayim Sinagogundaki ‘Selanik’ten Sefarad Şarkıları’ konseri ile devam edecek. 5 Aralık Pazar Hevre Sinagogunda gerçekleşecek ‘İspanya’dan Osmanlı’ya Esintiler’ adlı konserlerde Ulrich Mertin, Nermin Kaygusuz ve Serdar Somuncu, Osmanlı döneminde Yahudi ve Türk Bestekârların bestelerine yer verecekler. 

6 Aralık’ta ise Etz Hayim Sinagogunda Hanuka Bayramı için mum yakma töreni düzenlenecek. Aynı akşam kemanda İsabelle Durin ve piyanoda Michael Ertzschel ‘İbrani Romantizmi’ adlı bir konserle festivalin kapanışını yapacaklar.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental