20 Ekim 2021 Çarşamba 12:50
Op Dr Mücteba Gündüz

206 Odalı Sessizlik

Tilda LEVİ Köşe Yazısı
24 Ekim 2018 Çarşamba

Galata Rum Okulu 9 Ekim- 10 Kasım tarihleri arasında ‘206 Odalı Sessizlik: Büyükada Rum Yetimhanesi Üzerine Etüdler’ sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sergi, kültürel mirasın korunmasına yönelik çalışmalarıyla bilinen, bir STK olan ‘Europa Nostra’ tarafından ‘Tehlike Altındaki 7 Dünya Mirası’ arasında gösterilen Büyükada Rum Yetimhanesine odaklanıyor.

Küratörlüğünü Hera Büyüktaşcıyan’ın yaptığı sergide tarihe ışık tutan sözlü tanıklıklar, yazılı ve görsel belgeler yer alıyor.

Yetimhane 1964’te apar topar boşaltıldı. Çocuklar başka bir merkeze nakledildi. Söz konusu projenin diğer bir ayağında, o dönemde Rum cemaatinin maruz kaldığı uygulamalar, yetimhanenin hukuki durumu vs gibi konuların yer aldığı etkinlikler düzenlenecek.

İstanbul Ekümenik Rum Patrikhanesi himayesinde gerçekleşen sergi, İKSV’nin 4. İstanbul Tasarım Bienali’nin paralel bir etkinliği.

Galata Rum Okulu’nun uzun zamandır öğrencisi yok. Şimdilerde kültür merkezi olarak hizmet veriyor. Sergiyi izlerken bir an iç geçirdim. Bir zamanlar çocuk seslerinin yankılandığı bir binada, çökmekte olan yetimhanenin sessizliği konuşuluyor.

↔↔↔

Geçtiğimiz pazar, yazdan kalma bir gün yaşadık. Ve soluğu Büyükada’da aldık. Hanemize yazılan bir artı gibi geldi. Yürüyüş ve yemeğin ardından Splendid Oteline gittik. Sözünü ettiğim sergiden bağımsız olarak küratörlüğünü Asu Aksoy’un yaptığı, ‘Yetimhaneden Öğrenmek’ başlıklı oturumu izledik. Konuşmacılar: Akillas Milas, Hera Büyüktaşcıyan, Korhan Gümüş, Nevzat Sayın ve Vahakn Keshishian’dı.

‘Toplantıdan bir sonuç çıktı mı?’ derseniz, çıkmadı. Ama ciddi bir beyin fırtınası oldu. İzleyenlerin katılımcı olması hem sıcak bir ortam yarattı, hem de öğrenmemize vesile oldu.

Toplantılar devam edecek, bilginize…

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental