18 Ekim 2021 Pazartesi 04:30
Op Dr Mücteba Gündüz

Terör nereye kadar?

Tilda LEVİ Köşe Yazısı
31 Ekim 2018 Çarşamba

Bir süredir kimi dükkânların camlarına yapıştırılmış bir logo göze çarpıyor. ‘Enflasyonla Mücadele Kampanyası.’ Sözkonusu dükkânlar alışveriş yapanlara %10 indirim uyguluyor. Niyet iyi ama kısmet iyi değil. Alışveriş merkezlerinde kimi dükkânlara ne giren var, ne de çıkan. İnsanın içi acıyor. Tersi durumlarda etiket fiyatları öyle yüksek ki, ‘Gerçekten gerekli mi?’ diye iki kez düşünüp, indirimleri beklemeyi hedefliyorsunuz. Kısır çevremde gözlemlediğim üzere, acil ihtiyaçlar haricinde herkes indirimleri, kampanyaları bekliyor. Dolayısı ile  %10 indirim kampanyası piyasayı olumlu yönde ne denli etkileyecek, soru işareti.

↔↔↔

Geçtiğimiz pazar günü, 15 Kasım 2003’te Neve Şalom’a yapılan terör saldırısı sonucu hayatını yitirenleri anmak üzere yine ayni mekandaydık. Aradan onbeş sene geçmesine rağmen acı aynı acı, hüzün aynı hüzündü. Kaybettiklerimiz arasında tanıdığım yüzler bir film şeridi gibi önümden geçti. Gözüm bir karede takıldı: Yıllardır tanıdığım güvenlik görevlisi Emin Yakupoğlu... Empati kurmak için insanları çok yakından tanımanız gerekmiyor. Bu kez Neve Şalom’da farklı bir hüzün vardı sanki. Belki de aynı gün Amerika’da Pittsburgh Sinagogu’nda on bir kişinin ölümüyle sonuçlanan terör saldırısının ağırlığı da çökmüştü üzerimize. Terör nereye kadar?

↔↔↔

29 Ekim Pazartesi günü Cumhuriyet’in kuruluşunun doksan beşinci yılını çeşitli etkinliklerle kutladık. Yürüyüşler, fener alayları, havai fişek gösterileri bunlardan bazılarıydı. Evler, işyerleri bayraklarla donandı.

Cumhuriyet Bayramı denince çocukluğumda yaşadığım bayramları anımsarım hep. Yaşam alanı çok daha küçük coşku ise çok daha yoğundu. Teşvikiye’de Alaaddin’den maytap ve çatapat alırdık. Çatapatlar ayakla sürtülerek patlatılır, küçük ateş kümeleri sıçrayarak ileri giderdi. En zevklisi maytaplardı. Gece vakti pencereyi açar, kibritle ucunu tutuştururduk. Ardından çubuğu daire şeklinde çevirir, küçük yıldızların görüntüsünü büyük keyifle seyrederdik. Hızlı hareket etmek gerekirdi, zira maytabın tutuşmasıyla sönmesi çok kısa olurdu. Küçük mutluluklardı ama içimizi ısıtırlardı.

Nice bayramlara. 

 

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental